W Łodzi odbędzie się w tym roku 13. już Explorers Festival. Będą to nie tylko spotkania z podróżnikami, nie zabraknie też ciekawych filmów, dyskusji oraz warsztatów fotograficznych.

Wśród gości podróżniczego festiwalu w Łodzi są prawdziwe gwiazdy. Usłyszycie m.in. historię rekordowego lotu balonem, opowieść o przejściu wzdłuż Amazonki i ekstremalnej, solowej wspinaczce, na najtrudniejsze ściany na naszej planecie.

Program 13. Explorers Festival Łódź 2011:

16 listopada (środa)
Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi

  • 18.10 – Otwarcie festiwalu.
  • 18.20 – Top Kino: Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy. „Życie z fantazją” (reż. Christoph Hoerner) –  narciarskie wyczyny w Alpach na trasach niekoniecznie oficjalnie wytyczonych i bezpiecznych.
  • 18.50 – Świat pod stopami – Czuli, że nie mogą na całe życie ugrzęznąć w pułapce, jaką jest praca w korporacjach. W lipcu 2009 roku Ola Rychlik i Artur Traczyk wyruszyli poznać świat i spotykać ludzi, których życie wywołuje refleksję i zastanowienie nad tym, co naprawdę jest ważne. Zaczęli od Rosji, a potem były Chiny, Azja Południowo-Wschodnia, Indonezja, Australia i Nowa Zelandia. Na festiwalu w Łodzi opowiedzą o roku swojej podróży i 67 tysiącach kilometrów nowych doświadczeń.
  • 20.20 – Top Kino: Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy. Zaginiony na Evereście” (reż. Peter Firstbrook) – rekonstrukcja wyprawy na Mount Everest z 1924 roku, poszukiwanie i odnalezienie ciała G. Mallory’ego.
  • 21.00 – Zakończenie wieczoru.

17 listopada (czwartek)
Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi

  • 17.50 – Top Kino: Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy. Misterium tatrzańskie (reż.Pavol Barbáš) – przyroda i świat Tatr Wysokich
  • 18.00 – Tam, gdzie rozbrzmiewa język Quechua – Rozległe przestrzenie, potężne Andy, żar pustyni Atacama, magiczne jezioro Titicaca, krainy Inków i Azteków, w których w zgodzie z tradycją i naturą żyją ich potomkowie – taka Amerykę Południową zapamiętał Adam Wiśniewski, który podróżował po niej rowerem.
  • 19.25 – Drogami i bezdrożami Syberii – Swobodni jeźdźcy. Tak o sobie mogą mówić Robert Sirek i Mariusz Antonik, dla których wolność, swoboda poruszania się i radość, jaką daje podróż motocyklem, to coś szczególnego. Doświadczyli tego chociażby w trakcie liczącej 25 tysięcy kilometrów wyprawie przez bezkres Syberii.
  • 20.45 – Lód, jej najlepszy przyjaciel – Pierwsze doświadczenia górskie wywarły na niej duże wrażenie. To wyjątkowe połączenie przygody, wysiłku i adrenaliny zachwyciło ją, chociaż szybko przekonała się, że wspinaczka w lodzie, która urzekła ją szczególnie, należy do bardzo ulotnych i niełatwych doświadczeń. Potrzeba było trochę czasu zanim całkowicie zaprzyjaźniła się z lodową strukturą. Dziś Ines Papert jest szczęśliwa i spełniona. Podróżuje wiele, przepadając na długie tygodnie gdzieś pośród potężnych, często dziewiczych, lodospadów w górach Kanady, Szwajcarii czy Nepalu. Porzuciła pospieszne i chaotyczne życie w mieście koncentrujące się wokół spraw najczęściej mało ważnych i śmiało podąża wybraną drogą, bo jest przekonana, że „jutro” jest ważne, ale „dziś” jest jeszcze ważniejsze.
  • 22.00 – Zakończenie wieczoru.

18 listopada (piątek)
Aula Czerwona Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Kopcińskiego 8/12 w Łodzi

  • 9.20 – Wielka Lekcja Geografii – cykl wykładów dla uczniów szkół średnich.

Wydział Zarządzania UŁ
ul. J. Matejki 22/26 w Łodzi

  • 10.00 – Biznes i Pasja – panel dyskusyjny, którego gośćmi będą Dr Vijaypat Singhania z Indii, Richard Meredith-Hardy z Wielkiej Brytanii i Armin Buchroithner oraz Stefan Ribitsch z Austrii. Pokażą oni, jakie znaczenie może mieć świat biznesu dla rozwijania zainteresowań i odwrotnie, jak prawdziwa pasja może wpływać na rozwój biznesu.

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi
ul. Targowa 61 w Łodzi

  • 11.30 – Ekstremalny dokument – warsztaty fotograficzne i filmowe, które poprowadzą Christoph Hoerner z Austrii i Basil Pao z Hong Kongu.

Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi

  • 18.00 – Paryż – natchnienie do pisania – po ukochanym Paryżu oprowadzi widzów festiwalu Elisabeth Duda z Francji.
  • 19.15 – Podniebne żeglowanie – Ludziom nigdy nie brakowało fantazji i dlatego pewnego dnia, z mieszaniny metalowych rurek, silnika, kółek, kilku wskaźników i jakiegoś poszycia, narodziła się motolotnia. O fascynacji tym sprytnym urządzeniem opowie Richard Meredith – Hardy, który jako jedyny na świecie, przeleciał kilkaset metrów nad szczytem Mount Everest, pstrykając przy okazji zdjęcia najwyższej górze świata. Gość Explorers Festival opowie też o innych swoich podniebnych przygodach. Na przykład o tym, jak z Londynu poleciał do Sydney.
  • 20.45 – Top Kino: Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy. „Eiger solo” (reż. Leo Dickinson) – dokument o pierwszym solowym wejściu Brytyjczyka północną ścianą na Eiger, jedną z najbardziej niebezpiecznych gór na świecie.
  • 22.00 – Zakończenie wieczoru

19 listopada (sobota)
Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi

  • 13.55 – Top Kino: Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy. „Polskie Andy” (reż. Adam Ciborski, Piotr Makos) – druga część filmowej opowieści o polskich przedwojennych wyprawach w Andy i ich uczestnikach.
  • 15.00 – Balonem w stronę kosmosu – Kolejny niezwykły gość łódzkiego festiwalu to Dr Vijaypat Singhania z Indii – jeden z najbogatszych ludzi w tym kraju. Od ponad 40 lat realizuje swoje hobby, jakim są loty balonem. W 2005 roku przeszedł do historii, wzbijając się na wysokość 21 000 metrów ponad Ziemię.
  • 16.00 – Solista w pionie – Tytułowy solista to Alex Honnold z USA, który został okrzyknięty kolejnym objawieniem w świecie wspinaczki. Obdarzony nadzwyczajnymi możliwościami, rozprawia się z kolejnymi ścianami, i to w stylu godnym mistrza, bo prowadzi przede wszystkim ekstremalnie trudne drogi solowe. Samotność w wielkich ścianach stała się dla niego czymś zwyczajnym, choć naprawdę jest czymś nadzwyczajnym, szczególnie wtedy, gdy dotyczy wspinaczki w Yosemite i innych rajach wspinaczkowych, gdzie skala trudności jest porażająca.
  • 17.35 – Wręczenie nagród Explorer największym odkrywcom i zdobywcom oraz nagrody Camera Extreme, dla autorów dokumentów o eksploracji, przygodach i sportach ekstremalnych.
  • 18.10 – Muzyczna przerwa, w trakcie której wystąpi Janusz Grzywacz – polski kompozytor i muzyk jazzowy.
  • 19.00 – Odlotowy tercet – pokaz Austriaków – Armina Buchroithnera, Christopha Hoernera i Stefana Ribitscha, którzy od lat jeżdżą po świecie w poszukiwaniu ekstremalnych przygód. Preferują przede wszystkim wspinaczkę, buldering, surfing, paralotniarstwo, narciarstwo i snowboard.W menu podróżniczych wspomnień mają m.in. Andy i pustynię Atacama, Himalaje i jaskinie w Alpach, a także lodowce w Wysokich Taurach.
  • 20.40 – 860 dni z Amazonką – Kolejny gość z najwyższej podróżniczej półki to Edward Stafford, były kapitan brytyjskiej armii, który jako jedyny człowiek w dotychczasowej historii przeszedł wzdłuż Amazonki. Ekstremalna wyprawa zajęła mu 860 dni, była najdłuższą ekspedycją prowadzącą przez dżunglę.
  • 21.50 – Zakończenie wieczoru.

20 listopada (niedziela)
Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi

  • 14.00 – Top Kino: Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy. „Tatrzańskie przemiany” (reż. Pavol Barbáš) – film opowiadający o zmianach jakie zachodzą w tatrzańskiej przyrodzie poddanej nieustannym oddziaływaniom sił natury.
  • 14.15 – Incredible India – od Delhi po przylądek Komoryn – o swojej fascynacji Indiami opowie Marek Barwiński.
  • 15.35 – Odcienie świata – Nie zakładał, że zajmie się profesjonalną fotografią. Pewnego dnia poznał jednak Michaela Palina, znanego aktora, któremu towarzyszył podczas realizacji serialu BBC „W 80 dni dookoła świata”, wykonując zdjęcia do książki pod tym samym tytułem. I tak się zaczęła jego trwająca od lat przygoda, w której podróże łączy z fotografią.
  • 17.15 – Meksykańskie podziemia – ostatnie slajdowisko na 13. Explorers Festival Łódź 2011 należy do Katarzyny Biernackiej i Marcina Gali. Opowiedzą oni o fascynacji podziemnym światem, a szczególnie jaskiniach ukrytych w leżącym w Meksyku masywie Sierra Juarez.
  • 18.25 – Zakończenie festiwalu.

Komentarze: Bądź pierwsza/y