Wyjedź z PAH na wolontariat do Afryki
Masz ochotę bezinteresownie komuś pomóc, a przy okazji sprawdzić samego siebie w nowej sytuacji? Wyjedź na wolontariat do Afryki.
O organizacji PAH każdy kiedyś słyszał. Nie każdy natomiast wie jakie możliwości stwarza Polska Akcja Humanitarna. Jednym z organizowanych przez nią projektów jest program GLEN, czyli Global Education Network of Young Europeans.
W ramach programu GLEN młodzi ludzie mają okazję pojechać na 3-miesięczny staż do organizacji w krajach globalnego Południa. W tym roku będzie to Kenia lub Uganda.
Jeżeli jesteś zainteresowany uczestnictwem w projekcie, masz szansę wziąć w nim udział za rok, gdyż rekrutacja na rok 2011 zakończyła się na początku stycznia.
- W Saboti w Kenii białemu człowiekowi trudno przejść niezauważonym. Dzieci z wioski wołały za nami „Mzungu! (Biały)”. (Fot. Łukasz Bartosik)
- Raz w tygodniu wolontariuszki GLEN wykonywały z dziećmi ćwiczenia w basenie. (Fot. Dominika Pomorska)
Jak to wygląda w praktyce?
Zanim wyjedziesz do Afryki czeka Cię cykl szkoleń, w trakcie którego wraz z innymi wolontariuszami z Europy przygotowujesz się do pobytu w organizacji z kraju globalnego Południa. Przed wyjazdem dowiesz się czym jest edukacja globalna i jak można przyczynić się do jej popularyzacji. Na miejscu towarzyszyć Ci będzie inny wolontariusz – razem poznajecie kraj, ludzi oraz zrealizujecie projekt. Oczywiście cel jest jeden – pomagać innym!
Wolontariusze zajmują się różnymi rzeczami w zależności od wybranego kraju. W Kenii będzie to praca z dzieciakami od 12 do 17 roku życia, jak również dokumentacja filmowa i fotograficzna wydarzeń organizowanych przez Mathare Youth Sport Association. Co najważniejsze – pokazanie dzieciom jak takich kamer czy aparatów używać oraz nauka dziennikarskiego podejścia.
Natomiast w Ugandzie na wolontariuszy czeka praca z dziewczynami ze slumsów, organizowanie dla nich zajęć kulturalno-artystycznych, a także tworzenie długofalowego planu działań organizacji Somero Uganda.
Poszukiwany, poszukiwana!
PAH czeka na zgłoszenia od ludzi w wieku 21-30 lat, którzy po powrocie do Polski będą chętni działać na polu edukacji globalnej i wykorzystywać zdobyte doświadczenia organizując wydarzenia z zakresu edukacji globalnej (np. warsztaty, wystawy, pokazy filmów, gry miejskie). Uczestnik projektu jest zobowiązany zrobić we własnym zakresie szczepienia. Natomiast przelot, zakwaterowanie i wyżywienie jest zapewnione i nie trzeba sobie tym zaprzątać głowy.
A na koniec kilka „zwierzeń” ludzi, którzy brali udział w projekcie GLEN i zachęcają innych do udziału w wolontariacie! Cztery proste pytania, które przybliżą wam specyfikę wyjazdu.
– Dlaczego postanowiłeś wziąć udział w projekcie?
Łukasz: – Zanim zdecydowałem się na wyjazd byłem związany z siecią trenerów Polskiej Akcji Humanitarnej i prowadziłem zajęcia na temat państw globalnego Południa oraz globalnych współzależności. Brakowało mi jednak doświadczenia z pobytu w tych krajach. Czułem, że nie jestem do końca wiarygodny, opowiadając o tych miejscach, a nie będąc tam.
Ponadto, staż w ramach programu GLEN jest wielkim wyzwaniem dla młodego człowieka, poczynając od doświadczenia życia w innej kulturze, a skończywszy na pracy w organizacji pozarządowej. Ważne było dla mnie także, że GLEN to nie tylko wyjazd, ale przede wszystkim cykl edukacyjny, w ramach którego istnieje możliwość pogłębienia swojej wiedzy na temat edukacji globalnej, a następnie wykorzystanie zdobytego doświadczenia w praktyce i jego ewaluacja.
– Gdzie byłaś w ramach wolontariatu i czym się dokładnie zajmowałaś?
Dominika: – Byłam w Morogoro w Tanzanii. Pracowałam w ośrodku Mehayo Center dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i umysłowo. Zajmowalam sie projektem poprawy higieny. Pracowałam z dziewięcioletnim Abasim nad umiejętnością poprawy mówienia, koncentracji i prostych czynności takich jak odpowiednie mycie zębów. Spędzaliśmy z dziećmi czas na grach i zabawach. Współpracowalam z lekarzem, badaliśmy i leczyliśmy dzieci głównie z powodu infekcji grzybiczych.
Łukasz: – Mój staż odbywał się w okolicach Kitale, w zachodniej Kenii. Głównym tematem projektu była edukacja HIV/AIDS. Razem z Christianem, niemieckim wolontariuszem, pracowaliśmy w szkole średniej w Muroki, u podnóża drugiej pod względem wysokości kenijskiej góry – Elgon. Prowadziliśmy tam zajęcia na temat wirusa HIV oraz AIDS oraz konsekwencji nadużywania narkotyków.
Ponieważ mieliśmy sporo wolnego czasu, wspólnie pomagaliśmy w prowadzeniu lekcji angielskiego (m.in. prowadziliśmy lekcję o getcie warszawskim – tekst na ten temat znajduje się w kenijskim podręczniku do angielskiego). Dodatkowo, uczyłem także matematyki.
– Co dał Ci udział w projekcie?
Dominika: – Szeroko pojętą wiedzę o kulturze afrykańskiej. Znam podstawy języka kiswahili, rozwinęłam umiejętność budowania relacji z dzieciakami. Nawiązałam kontakty, które mogą być przydatne już do końca życia. Uczyłam się medycyny tropikalnej. Poznałam niesamowitych ludzi (zarówno Tanzańczyków, jak i innych wolontariuszy), mogę spokojnie zachęcać innych do takich wyjazdów, mówiąc jednocześnie o trudnych stronach wolontariatu.
– Jak wygląda Twoja działalność po powrocie do Polski?
Dominika: – Przede wszystkim liczne spotkania prywatne, podczas których przy pomocy zdjęć opowiadam czego się nauczyłam. Mam w planach kilka ciekawych projektów nawiązujących do pobytu w Tanzanii.
Łukasz: – Po powrocie wziąłem udział i zorganizowałem kilka spotkań dla uczniów i studentów na temat życia codziennego w Kenii i realiów szkolnych w tym kraju. Dość szybko zostałem także polskim koordynatorem programu GLEN.
Komentarze: 12
ewa 7 maja 2012 o 20:39
pilnie, nawet bardzo pilnie potrzebuję kontakt do osoby która była jako wolontariusz w Sudanie ewawiosna@interia.pl jest to dla mnie bardzo ważne.
Paweł 18 sierpnia 2012 o 21:35
Witam. Jestem zainteresowany wolontariatem w Afryce. Mam 21 lat i właśnie kończę roczny wolontariat w Niemczech. Jakie są wymagania aby wyjechać do Afryki? Jak wysokie są koszty związane z takim wyjazdem m. in. wiza, szczepienia?
Monika 29 sierpnia 2012 o 13:15
Witam. Mam 24 lata i też jestem zainteresowana wyjazdem na wolontariat do Afryki. Nie wiem, gdzie mogę szukać informacji dotyczących wyjazdu?
Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje i wskazówki.
Dodam, że nie mam doświadczenia jako wolontariusz. pozdrawiam :):)
Emilia Wojciechowska 29 sierpnia 2012 o 22:04
Może tu znajdziecie jakąś inspirację:
http://www.peron4.pl/z-pamietnika-wolontariusza/
Jaku 5 października 2012 o 10:08
Mam 21lat jestem zainteresowany wyjazdem tylko prosił o kontakt
Michał 15 czerwca 2013 o 8:57
Chciałbym wyjechać na wolontariat w wakacje, które będą trwały od lipca do września (włącznie), czy możliwy jest tak szybki wyjazd zagranicę?
Agnieszka 30 czerwca 2013 o 17:31
Witam misja to moje marzenie. Nie nawidze tego świata w którym żyje ,wszędzie pieniądz i przemoc . Mam 31 lat i dwójką dzieci w tym jedno atystyczne .Wiem ,że jestem wstanie wyjechać z dziećmi i pomagać.ży żyć Dla mnie jes tto jak chce.Pomagając innym a być szczęśliwym .
Przemek 24 kwietnia 2014 o 23:29
Jestem bardzo zdecydowany na wolontariat w Afryce! mam 27 lat i moge jechac chodzby zaraz … moge pracowac z dziecmi i przy budowie od wielu lat harcerzem i uwielbiam prace w wolontariacie z dzieciakami, jestem dość kreatywna osobą i chcę spełniać się oddając swoj czas i poświecenie innym którzy tego potrzebują w dodatku bardzo pasjonuje mnie Afryka… niestety niewiem gdzie do kogo i z kim sie w tej sprawie skontaktowac i gdzie odnalezc informacje … przeczytalem setki stron internetowych z ktorych niewiele wynika jesli ktos moze mi w tym pomoc bardzo serdecznie z gory dziekuje i pozdrawiam z niecierpliwoscia czekam na jakies wiadmomosci
pelek@o2.pl
Urszula 14 czerwca 2014 o 17:02
Witam!
Jestem szalenie zainteresowana wolontariatem w Afryce! Proszę o jakiś kontakt!
Urszula 14 czerwca 2014 o 17:03
uwalkuska@gmail.com
Agnieszka 27 września 2014 o 19:33
Witam,
od pary lat zajmuję się adopcją serc w Kamerunie jednakże nie jest to dla mnie wystarczające, ponieważ od zawsze marzyłam o wyjeździe do afryki, gdzie osobiście mogłabym pomagać dzieciom nie tylko finansując ich życie. Jeśli jest jakakolwiek szansa wyjazdu na wolontariat proszę o kontakt mailowy.
Pozdrawiam
Klaudia 8 listopada 2014 o 3:08
Witam,
Jestem zainteresowana wolontariatem w Afryce i mogę jechać choćby zaraz.
Mam 26 lat i obecnie mieszkam w Meksyku, mysl o wolontariacie w Afryce zapoczatkowali moj tato i siostra ktorzy obenie sa w Kenii. Proszę o jakis kontakt.
Pozdrawiam