Krakowski Klub Podróżników „Śródziemie” zaprasza na spotkanie z Alicją Toton, która opowie o swojej podróży do Republiki Środkowej Afryki i pracy wolontariuszki w tamtejszym szpitalu.

Oto co na temat RŚA pisze autorka pokazu:

Republika Środkowoafrykańska zlokalizowana jest w samym centrum Czarnego Lądu i  w sango – najbardziej rozpowszechnionym tam języku-jej nazwa to Beafrica- Serce Afryki. Jak przystało na serce- jest gorące i tętni życiem- ale jakże to życie  jest inne od naszego!

W tym tak mało znanym kraju więcej niż  połowa ludności nie umie czytać i pisać i nie ma dostępu do wody pitnej. Rzadko spotyka się tam staruszków, bo średnia wieku to niecałe 45 lat.  Ponad 70 % ludności utrzymuje się z bardzo prymitywnego rolnictwa. Na terenie dwukrotnie większym od Polski jest tylko kilkaset kilometrów asfaltowych dróg…

Zapraszam do fotograficznej podróży do tego miejsca, a zwłaszcza do pewnej wioski ukrytej w dżungli. Jest ona znana w całym kraju gdyż stanowi swoiste centrum czarowników u których porady zasięgają  nawet najbogatsze i najbardziej wykształcone osoby . W takim miejscu zwanym  także przez miejscowych”sioni kodro” czyli „zła wioska”  tarnowscy księża prowadzą misję katolicką i opiekują się niewielkim szpitalem. Tam właśnie miałam okazję pracować  przez ponad pół roku. Szpital zbudowany był głównie z myślą o Pigmejach, którzy stanowią liczną i ciekawą grupę w tamtejszej społeczności.

Będę chciała więc podzielić się tym co zobaczyłam i usłyszałam w sercu Afryki, a ponieważ jestem lekarzem opowiem również:
– o tym co się dzieje jeśli ktoś kogoś zamieni  w świnię
– ile wielkich robali może zmieścić się w brzuchu
– w której części ciała gnieździ się zły duch
– i o tym co w naszej wiosce porabia Baba na jaju

Zapraszamy – 21 czerwca 2010 o godz. 19

Klub Podróżników „Śródziemie”

pl. Wszystkich Świętych 8

Kraków

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y