Opowieść o jednym z najsłynniejszych podróżników w dziejach. W Świat Ernesta Shackletona zabierze nas Mikołaj Golachowski.

O Erneście Shackletonie mówi się, że przyszedł na świat o kilkaset lat za późno, kiedy czasy wielkich zdobywców i awanturniczych piratów dawno już minęły. Choć w rzeczywistości nie udało mu się zrealizować żadnego z zamierzonych osiągnięć, przeszedł do historii jako symbol doskonałego lidera, gdy tylko dzięki jego odpowiedzialności za towarzyszy, niezłomnej woli przetrwania i zaufaniu, jakie potrafił wzbudzić u swej załogi, uratował wszystkich swoich ludzi z beznadziejnej, zdawałoby się, sytuacji.

Dzieje Ernesta Shackletona, choć szeroko znane i jak najbardziej rzeczywiste, przypominają raczej mity o antycznych herosach. Dziś, w sto lat później, zanurzmy się w ten mit.

Mikołaj Golachowski – przyrodnik i podróżnik z Warszawy, zakochany w subantarktycznych wyspach, gdzie przyroda jest wciąż w dużej mierze nietknięta przez człowieka, a zwierzęta nie odczuwają lęku. Jego naukowe zainteresowania dotyczą ekologii ssaków drapieżnych. W Antarktyce zajmował się badaniem populacji i strategii rozrodczych słoni morskich oraz innych płetwonogich. Mikołaj ma za sobą cztery wyprawy na Polską Stację Antarktyczną im. H. Arctowskiego, w tym dwie zimujące (jako kierownik stacji w latach 2007-2008). Od kilku lat pracuje też jako przewodnik turystyczny i wykładowca na statkach wożących ekspedycje w polarne krańce Ziemi.

Zapraszamy – 27 kwietnia o godzinie 19:00

Cafe Bar Paparazzi u Witkacego

Zakopane, ul. Chramcówki 15

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y