Podróżniczy festiwal w ŻorachZbliża się druga edycja Festiwalu Podróży i Nauki Opinie. W dniach 9 – 13 października zapraszamy do Żor. Czekają tam na Was m.in. podróżnicze slajdowiska, aborygeńskie warsztaty i Jarmarki Kontynentów. Tegorocznym tematem przewodnim będzie Australia.

Pomysłodawcy Festiwalu Opinie stawiają przede wszystkim na możliwość wymiany doświadczeń podróżniczych, naukowych i kulturowych. Organizowana w Żorach impreza ma na celu integrację poprzez edukację międzykulturową i zabawę. W październiku 2013 odbędzie się jej druga edycja.

Tegoroczne Opinie to przede wszystkim spotkania z podróżnikami. Oto co będziecie mogli zobaczyć:

  • Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie opowiedzą o magicznych Indiach,
  • Anna i Krzysztof Kobusowie zaprezentują wyprawę z dziećmi do Namibii,
  • Małgorzata i Marcin Złomscy przygotowali prezentację o przepięknych Wyspach Pacyfiku,
  • Agnieszka Doberschuetz o życiu na Filipinach.

Festiwalowa niedziela upłynie pod znakiem Dnia Australijskiego. Gwiazdą tego dnia będzie dziennikarz, podróżnik, autor książek i znawca Australii Marek Tomalik. W trakcie festiwalu będzie można obejrzeć też wystawę fotograficzną jego autorstwa. O rowerowym trawersie szlaku Canning Stock Route w Australii Zachodniej opowiedzą natomiast Agnieszka i Mateusz Waligórowie. A Paweł Podsiadło prezentował będzie aborygeńską muzykę na tradycyjnym australijskim didgeridoo.

Ciekawą atrakcją festiwalu Opinie będą zapewne Jarmarki Kontynentów, na których będzie można podziwiać, a także zakupić wyroby rękodzielnicze, w tym m.in. biżuterię etniczną, ceramikę, torebki, instrumenty, ale także przewodniki, mapy oraz książki o tematyce podróżniczej i naukowej oraz sprzęt turystyczny.

Dodatkowa, ważna rzecz na festiwalu Opinie to codzienne warsztaty. Dla najmłodszych plastyczne „Kolorowy kangurek”, dla nieco starszych przygotowanio spotkania z archeologiem i antropologiem oraz warsztaty artystyczne i teatralne „Aborygeńskie legendy”. Można też będzie wziąć udział w rodzinnym muzykowaniu na tradycyjnym australijskim didgeridoo.

Festiwalowi towarzyszyć będą liczne imprezy. W Kinie na Starówce będzie można obejrzeć film o tematyce australijskiej. Warsztaty z opowieściami o pochodzeniu herbaty wraz z degustacją organizuje żorska Herbaciarnia. Muzeum Miejskie w Żorach przygotuje z kolei dodatkowe atrakcje dla zwiedzających w czasie finału festiwalowego, w tym m.in. herbatkę afrykańską podawaną na wystawie stałej W afrykańskich wioskach.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA przy współudziale Miejskiego Ośrodka Kultury i Muzeum Miejskiego w Żorach.

Zapraszamy w dniach 9-13 października 2013

Miejski Ośrodek Kultury w Żorach
Dolne Przedmieście 1
Żory

Bilety:

  • udział w warsztatach i odwiedziny Jarmarków Kontynentów za darmo
  • udział w warsztatach WOKÓŁ FILIŻANKI HERBATY organizowanych przez SKLEP Z HERBATĄ – 10 zł oraz ulgowy 5 zł.
  • wstęp na festiwalowe prezentacje dzięki biletom z miejscówkami – jeden dzień 10 zł, karnet na 2 dni 15 zł

 

Więcej informacji: www.festiwalopinie.pl

Komentarze: Bądź pierwsza/y