Bahrajn – arabskie królestwo na wyspach
Niewielkie królestwo Bahrajnu (do 2002 roku był to także emirat) jest położone na archipelagu wysp pomiędzy Arabią Saudyjska a Katarem. Północ głównej wyspy jest silnie zurbanizowana, natomiast pustynne południe zawiera bogate pokłady ropy naftowej i gazu.
Podczas arabskiej Wiosny Ludów Bahrajn (po arabsku „dwa morza”) był sceną gwałtownych zamieszek antyrządowych, na tyle silnych, że symbol tych zamieszek – Pomnik Perły – został zrównany z ziemią, a rondo, gdzie stało miasteczko demonstrantów, jest do dziś niedostępne. Obecność znacznej mniejszości szyickiej dodatkowo komplikuje sytuacje polityczną. Stała obecność uzbrojonej policji i sił bezpieczeństwa na drogach sprawia, że Bahrajn miejscami przypomina oblężoną twierdzę.
Poprzednia galeria z tej podróży: Kuwejt i Bahrajn – roponośne królestwa

2. BAHRAJN, Pustynia Południowa. Bahrański cud natury – Drzewo Życia (Tree of Life) – rozłożyste drzewo rosnące ponad pięćset lat na środku pozbawionej deszczów pustyni. (Fot. Rafał Żurkowski)

5. BAHRAJN, Grobla Króla Fahda. Widok na Wyspę Paszportów. Jest to sztuczna wyspa na środku morza, znajduje się na niej kontrola graniczna pomiędzy Arabią Saudyjską a Bahrajnem. Znajduje się pośrodku sztucznie usypanej dwudziestosześciokilometrowej grobli łączącej Bahrajn ze stałym lądem saudyjskim. (Fot. Rafał Żurkowski)

6. BAHRAJN, Al Manama. Zbudowana jeszcze przez Anglików Brama Bahrajnu (Bab Al Bahrain). Obecnie jest to wejście na główny suk stolicy. (Fot. Rafał Żurkowski)

9. BAHRAJN, Al Manama. Stara i nowa architektura. Typowy arabski wykusz dolepiony do wieżowca. (Fot. Rafał Żurkowski)

10. BAHRAJN, Karbabad. Bahrain Fort – wielokrotnie przebudowywany i władany przez przez Kasytów, Persów, Portugalczyków. Obecnie, w znacznym stopniu zrekonstruowany, pozostaje głównym zabytkiem państwa. (Fot. Rafał Żurkowski)
Komentarze: 3
Pawel 19 kwietnia 2016 o 11:28
Dzięki, fany art.
Marek 19 kwietnia 2016 o 22:31
Do policji jak najbardziej można się przyzwyczaić. Po chwili nie czujesz się jak w twierdzy :)
BTW, szyici nie są tu mniejszością – stanowią ok. 60% muzułmańskiej części społeczeństwa.
Marek 15 grudnia 2016 o 11:48
Wiem, że artykuł już ciut wiekowy, ale mam jedną uwagę :) To sunnici są mniejszością. Szyici stanowią 60-70% muzułmańskiej populacji kraju.