Prezentowane fotografie zostały wykonane podczas realizacji projektu „Way to Bangladesh” (www.film.omstudio.pl), w trakcie pobytu na terenie Górskich Szlaków Chittagong, na południowo-wschodnim pograniczu Bangladeszu.

Tradycyjnie uważa się, że na rejon ten składają się trzy dystrykty kraju: Khagrachari, Rangamati i Bandarban. Tam też zamieszkuje co najmniej trzynaście zróżnicowanych mniejszości etnicznych. Fotografie powstały na terenach wokół Rangamati i Bandarban. Wiedza na temat różnorodności osiadłych tu społeczności plemiennych jest bardzo uboga, niemal brak źródeł pisanych na ich temat, szczególnie źródeł polskojęzycznych. Dlatego też pisownia nazw własnych w opisach fotografii jest często kalką z języka angielskiego.

Dzieci z gór Bangladeszu

01. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Chłopcy z wioski plemienia Khumi. Fabrycznie szyte koszule to jeden z niewielu sygnałów o tym, że cywilizacja dociera także tutaj. (Fot. Aleksander Bartecki)

Zdjęcia z gór Bangladeszu

02. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Kobiety z wioski mniejszości Bawm przy szlaku ku Keokradong, zwanemu najwyższym szczytem Bangladeszu. (Fot. Aleksander Bartecki)

Postrzyżyny w wiosce - zdjęcia z podróży do Bangladeszu

03. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. W wiosce Bawm na górskim szlaku działalność usługowa nakierowana na zysk praktycznie nie istnieje. Wszelkie potrzeby członków społeczności zaspokajane są, w miarę możliwości, własnymi rękami. Na zdjęciu ojciec i syn podczas strzyżenia. (Fot. Aleksander Bartecki)

Narzędzia do produkcji ryżu - foto

04. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Ryż to podstawa diety nie tylko wśród Bawm, ale w całym Bangladeszu. Jednak w wioskach zgubionych wśród wzgórz wiele narzędzi służących przygotowaniu jedzenia pozostaje od dawna niezmienne. (Fot. Aleksander Bartecki)

Murung - zdjęcia rdzennej ludności Bangladeszu

05. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Gdyby nie blaszane naczynia i chrupki w plastikowym opakowaniu, ludzie Murung żyliby i wyglądali tak samo jak wieki temu. (Fot. Aleksander Bartecki)

Mieszkaniec Bangladeszu pije herbatę - foto

06. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Mężczyzna po dniu pracy raczy się herbatą w domu naczelnika Murung. (Fot. Aleksander Bartecki)

Wakacje w Bangladeszu - zdjęcia

07. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. W domu naczelnika Khumi. (Fot. Aleksander Bartecki)

Szycie tradycyjnych strojów ludności Bangladeszu

08. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Wśród Chakma ciągle powodzeniem cieszy się odzież tkana w tradycyjny sposób przez kobiety. Wykonanie sztuki materiały to często dwadzieścia lub więcej godzin pracy. (Fot. Aleksander Bartecki)

Mieszkanki Bangladeszu w tradycyjnych strojach - foto

09. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Mimo stroju mocno przypominającego ubiór wielu kobiet bangladeskich, rysy twarzy kobiet Chakma bardziej przypominają ludzi mieszkających nieco dalej na południowy-wschód, po drugiej stronie granicy z bangladesko-birmańskiej. (Fot. Aleksander Bartecki)

Dzieci z Bangladeszu - zdjęcia z podróży

10. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Dzieci Chakma ogromnie tracą na śmiałości przy kontaktach z obcymi. (Fot. Aleksander Bartecki)

Rolnictwo w Bangladeszu

11. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Wzgórza nie są miejscem szczególnie sprzyjającym rolnictwu. Dlatego Bengalczycy mieszkający w Ruma Bazaar wykorzystują każdy wolny skrawek płaskiego terenu pod uprawy. (Fot. Aleksander Bartecki)

Transport rzeczny w Bangladeszu

12. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Wszelkie towary pochodzące z okolicznych wzgórz i przeznaczone na sprzedaż w głębi kraju, a także wszystko czego mieszkańcy pobliskich górskich szlaków potrzebują z zewnątrz, trafiają do Ruma Bazaar i transportowane są stąd drogą wodną. (Fot. Aleksander Bartecki)

Zdjęcia z podróży w góry Bang;adeszu

13. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Niemal wszyscy członkowie społeczności Chakma, najliczniejszej z etnicznych mniejszości zamieszkujących rejon Górskich Szlaków Chittagong, to buddyści. Teren klasztoru Bana Vihara to miejsce zarówno codziennych spotkań, jak i religijnego skupienia. (Fot. Aleksander Bartecki)

Dżungla w Bangladeszu - foto z podróży

14. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Ścieżką przez dżunglę dreptamy znad Boga Lake. (Fot. Aleksander Bartecki)

Aleksander Bartecki

Filozof z wykształcenia, fotograf także z zawodu, podróżnik. To właśnie podróże, podobnie jak fotografia, są dla niego pasją graniczącą z uzależnieniem. Dlatego łącząc obie te fascynacje stale wypatruje okazji do kolejnych wypraw w nieznane. Wykorzystuje zwykle jako sposobność do realizacji kolejnych projektów fotograficznych. Autor bloga barteckiphotography.com.

Komentarze: Bądź pierwsza/y