7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków – jedyny w Polsce, coroczny przegląd filmów azjatyckich, odbędzie się w warszawskich kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada 2013. Znamy już pierwsze szczegóły programu tegorocznej edycji!

W kilku słowach o poprzedniej edycji festiwalu

W tym roku sekcja Focus poświęcona będzie Hongkongowi. Znajdą się w niej filmy najważniejszych twórców tamtejszej kinematografii. Jednym z nich będzie Johnnie To, którego mało znane w Polsce filmy, np. Fulltime Killer (2001), Running on Karma (2003) czy Sparrow (2008), należą do klasyki kinematografii Hongkongu. W programie festiwalu znajdzie się także Drug War (2012), kolejna odsłona jednego z charakterystycznych tematów przewijających się przez twórczość reżysera – wojny narkotykowych mafii i policji.

Poza klasycznymi tytułami uznanych twórców w programie znajdą się także najciekawsze filmy wyprodukowane w ostatnich latach oraz wybór tytułów krótkometrażowych. Zobaczymy m.in. Isabellę (2006) Pang Ho-Cheunga.

Konkursowa sekcja Nowe Kino Azji to stały element programu festiwalu. Obejmie najnowsze filmy z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć najlepsze produkcje regionu. Jednym z tytułów biorących udział w konkursie będzie Poor folk (2013), najnowszy film Midi Z.Jak w roku poprzednim, nagrody w konkursie przyzna People’s Jury – kilkunastoosobowe jury złożone z pasjonatów, amatorów lub półprofesjonalistów, powołane w drodze konkursu.

Kolejną częścią programu będzie retrospektywa filmów kultowego japońskiego twórcy – Tetsui Nakashimy, który mimo niedużego dorobku uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych japońskich reżyserów. Spod jego ręki wyszły takie tytuły jak Beautiful Sunday (1998), Kamikaze Girls (2004), Memories of Matsuko (2006) czy wielokrotnie nagradzane Confessions (2010).

W programie nie zabraknie Kina Grozy – także podczas tegorocznej edycji fani horroru po raz kolejny będą mieć okazję do udziału w nocnym maratonie filmowym tej azjatyckiej specjalności. Znajdzie się w nim m.in. produkcja Pang Ho-Cheunga, Dream Home (2010).

Podczas 7. edycji kontynuację będzie miał entuzjastycznie przyjęty cykl filmów tajwańskiej Nowej Fali prezentowanych na taśmach 16mm w kawiarni Południk Zero. Zaprezentowany zostanie kolejny zestaw wybranych tytułów z tego bogatego w arcydzieła nurtu tajwańskiego kinematografii.

Siódma edycja Pięciu Smaków będzie drugą, podczas której sekcja Nowe Kino Azji będzie konkursową częścią programu, ocenianą przez People’s Jury. Idea projektu jest prosta: 13 pasjonatów kina azjatyckiego spotka się, by wspólnie obejrzeć konkursowe filmy i spośród nich wyłonić zwycięzcę. Peoples’s Jury przeznaczone jest dla koneserów kina azjatyckiego, amatorsko lub półprofesjonalnie eksplorujących twórczość pochodzącą z tych rejonów i pragnących rozwijać swoją pasję.

Dowiedz się jak zostać członkiem People’s Jury

Zapraszamy w dniach 4-11 listopada 2013

Kino Luna
Kino Muranów

Warszawa

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y