Festiwal MandragonI Festiwal Przygód Mandragon jest organizowany przez Fundację Mandragon. Zapraszamy na święto podróżowania i dobrego reportażu. Planujemy pokazy slajdów, projekcje filmów dokumentalnych, spotkania z gośćmi, wystawy fotograficzne, pokazy tańca, warsztaty, koncerty oraz imprezy towarzyszące.

Wydarzenie będzie okazją do świętowania wszelkich aspektów związanych z podróżowaniem i przygodami, a także sposobem pogłębiania wiedzy o innych krajach.

Organizatorzy chcą uzyskać efekt multikulturowej fuzji, posługując się różnymi środkami wyrazu, ukazującymi tradycje i kulturę Azji i Oceanii, z odmiennych perspektyw, w szczególności poprzez rozmowę, obraz, słowo pisane, sztukę lub inne działania.

Program drugiego dnia festiwalu:

10:00 Czterogodzinne warsztaty tańca Butoh

11:00 Pokaz slajdów z Nowej Zelandii “Tam gdzie zaczyna się dzień”, Ania i Marcin Szymczakowie

12:00 Pokaz slajdów z Tajlandii i Kambodży “Podróże + przeszkody = przygody”, Maya Teryaki i Krzysztof Kolski

„W Tajlandii jeździ się po lewej stronie, w Kambodży po prawej. Dlatego myśleliśmy, że w Kambodży będzie nam łatwiej. Nic bardziej mylnego. W ciągu tygodnia widzieliśmy tam dwa wypadki śmiertelne i sami mieliśmy wypadek samochodowy. Znaki drogowe są tylko orientacyjne. Ludzie jeżdżą tam na motorach w pięć osób, taksówkami w osiem. Ale to właśnie tam przeżyliśmy niesamowite przygody. Złapaliśmy motor na stopa. Złapaliśmy okazję jadąc na rowerach. Jechaliśmy na rowerach trzymając się pojazdów mechanicznych… W ten sposób dotarliśmy do lunaparku dla miejscowych, położonego w samym centrum Angkoru – pół kilometra od Angkor Wat, pół kilometra od Angkor Thom, gdzie prawdopodobnie nie było jeszcze nigdy białych turystów….” – Krzysztof Kolski.

12:00 Degustacja kuchni koreańskiej

12:30 Panel dyskusyjny “Rola i miejsce Azji Centralnej we współczesnym świecie”

13:00 Pokaz slajdów z Syrii, Dorota Chojnowska

14:00 Spotkanie autorskie z Maksem Cegielskim

Max Cegielski (ur. 1975) – dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury, podróżnik, członek kolektywu muzycznego Masala Sound System. Obecnie współpracuje z kanałem TVP Kultura, gdzie min. prowadzi i współtworzy cykl Korzenie. Autor książek “Masala”, “Apokalipso”, “Pijani Bogiem” oraz “Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu”.

16:00 Pokaz slajdów “Japońskie aspekty kulturowe”, Magazyn Torii i Adrianna Wosińska

Autorka, Adrianna Wosińska jest redaktor naczelną magazynu o Japonii “Torii”, tłumaczem i wydawcą książek związanych z kulturą Japonii.

16:00 Pokaz slajdów z Birmy “Jak to jest z tą Birmą?” , Jakub Królikowski

17:00 Pokaz slajdów “Smaki Azji”, Aldona Krzyżewska

Na tym ogromnym kontynencie każdy znajdzie coś dla siebie i zdeklarowany wielbiciel mięsa i weganin i poszukiwacz kulinarnych przygód. Różnorodność dań jest ogromna. Kontynent pełen jest egzotycznych smaków i zapachów. Zapraszamy na krótką podróż po kulinarnej mapie Azji. Nie będzie w szczegółach o każdym kraju, ale o ciekawostkach, kilku spostrzeżenia z wyjazdów autorki.

17:00 Pokaz masażu wg. techniki Jivaka, Hanna Łubek

Jivaka jest zintegrowaną formą masażu. Jest nierozerwalnie związana z naukami buddyjskimi i jest uważana za część tej ponadczasowej tradycji. Jivaka wpływa zarówno na ciało jak i umysł. W tej formie masażu uwaga jest zwrócona nie tylko na system mięśniowy ale również ośrodki i kanały energetyczne w ciele. Techniki akupresury wraz z technikami pozwalającymi uspokoić umysł harmonizują energię w kanałach i umożliwiają rozluźnienie się i odpoczynek.

17:00 Pokaz sztuki walki Kendo, Adam Ziółkowski

17:00 Etiudy szkoły filmowej w Pune, Indie, część I, filmy w wersji angielskiej

18:00 Poezja wietnamska w wykonaniu Lam Quang My oraz impresje fotograficzne z podróży po Wietnamie, Miłosz Łabędź

Wiersze Lam Quang My przeczyta Aleksandra Synowiec, autor zaśpiewa po wietnamsku niektóre ze swoich wierszy.

Lam Quang My (ur. 1944) – ukończył Elektronikę na Politechnice Gdańskiej w 1971r. Pracował w Centrum Badań Nauki i Technologii w Hanoi. Do Polski przyjechał w 1989 r. Jest doktorem nauk fizycznych , pracował w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Pisze i tłumaczy wiersze autorów polskich i wietnamskich. Aktywnie uczestniczy w polskim życiu literackim. Brał udział min. w Warszawskiej Jesieni Poezji, Światowych Dniach Poezji UNESCO, Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu. Publikował w pismach “Poezja dzisiaj”, “Literacka Polska”, wietnamskim “Tygodniku Literacko-Artystycznym” oraz w wielu antologiach poetyckich polskich i zagranicznych.

18:00 Degustacja kuchni indyjskiej

18:00 Pokaz slajdów Indie, Nepal, Bhutan “Tam gdzie powietrze wibruje mantrą”, Hanna Łubek

18:00 Pokaz slajdów “Kambodża, Tajlandia – w poszukiwaniu sprzeczności”, Andrzej Muszyński

Andrzej Muszyński – podróżnik i reporter, w 2006 roku jako pierwszy Polak dotarł do serca Gór Kardamonowych w Kambodży, odciętych od świata przez dziesięcioleci z racji obecności na przedpolach partyzantów Czerwonych Khmerów. Wtedy tez jako jeden z pierwszych białych eksplorował rejony szlaku Ho Chi Minha w Górach Annamskich. Opowie i o tym i pokaże jak wygląda najbardziej zbombardowany skrawek tej planety, a także zabierze nas do żeńskiego Tarzana, khmerskiej dziewczynki, która przez 19 lat żyła w dżungli ze zwierzętami, opowie o khmerskich Duchach, miastach grzechu i pająków oraz zjawisku tajskich “ladyboys”, transwestytach z najbardziej znaną/nym Nong Toom, chłopcu który został kobietą, mistrzem boksu tajskiego i gwiazdą filmową.

19:00 Pokaz tańców arabskich – występ zespołu Al Fayyum

20:00 Film „Singing Pictures: Women Painters of Naya”, reżyseria: Lina Fruzetti, Ákos Östör, Aditi Nath Sarkar, Indie 2005

20:45 Film “Hippie Masala”, reżyseria Ulrich Grossenbacher, Damaris Luthi, Szwajcaria 2006

Zapraszamy – 24 kwietnia 2010 r.

Centrum Łowicka

Warszawa, ul. Łowicka 21

Komentarze: Bądź pierwsza/y