Festiwal MandragonI Festiwal Przygód Mandragon jest organizowany przez Fundację Mandragon. Zapraszamy na święto podróżowania i dobrego reportażu. Planujemy pokazy slajdów, projekcje filmów dokumentalnych, spotkania z gośćmi, wystawy fotograficzne, pokazy tańca, warsztaty, koncerty oraz imprezy towarzyszące.

Wydarzenie będzie okazją do świętowania wszelkich aspektów związanych z podróżowaniem i przygodami, a także sposobem pogłębiania wiedzy o innych krajach.

Organizatorzy chcą uzyskać efekt multikulturowej fuzji, posługując się różnymi środkami wyrazu, ukazującymi tradycje i kulturę Azji i Oceanii, z odmiennych perspektyw, w szczególności poprzez rozmowę, obraz, słowo pisane, sztukę lub inne działania.

Program drugiego dnia festiwalu:

10:30 Warsztaty masażu wg. techniki Jivaka, Hanna Łubek

11:00 Pokaz slajdów + prelekcja “Pluralizm etniczny i kulturowy Azji Centralnej”, Kamil Jarnicki

11:00 Pokaz slajdów “Wspomnienia z Afganistanu” spotkanie z podoficerem Wojska Polskiego z misji w Afganistanie, Arkadiuszem Bozińskim

Arkadiusz Boziński – podoficer Wojska Polskiego pokaże slajdy oraz opowie o swojej służbie w ramach misji w Afganistanie.

12:00 Degustacja kuchni koreańskiej

12:00 Pokaz slajdów i filmów Mandragona, Paweł Skawiński

13:00 Pokaz slajdów z Bangladeszu “Filozofia i ruch Baulów”, Światosław Wojtkowiak

Istnieje w Bengalu rodzaj sekty z wielowiekową tradycją, dla której to czy jesteś wyznawcą którejkolwiek religii nie ma najmniejszego znaczenia. Baulowie – wędrowni muzycy, ludzie serca opierają swoje istnienie na przekonaniu, iż centrum wszechświata jest w każdym z nas. Istotnym punktem w historii tego ruchu w Bangladeszu było życie i twórczość mieszkającego w dystrykcie Kushtia Lalon Fakira; dziewiętnastowiecznego filozofa i poety, którego pieśni śpiewane są przez Bauli po dziś dzień. Odnaleźć wieloimiennego Boga; poprzez miłość do człowieka, muzykę, zaangażowanie społeczne, polityczne, ekologię, feminizm, krytykę kapitalizmu, wyzysku, czy niesprawiedliwości.

W praktyce są to przede wszystkim muzycy, tantryczni-jogini, dla których kult ciała jest istotą poszukiwania Boga, żyją w parach, nie hamują swych popędów seksualnych, oddając się erotycznym rozkoszom. Pozycja kobiet w tej tradycji jest równa pozycji mężczyzn, Baulowie odczytują feminizm poprzez nabieranie cech kobiecych przez mężczyzn, a nie odwrotnie. Idee w pewnym sensie bardzo nowoczesne…

14:00 Spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem

Jacek Hugo-Bader (ur. 1957) — polski dziennikarz i reporter, od 1990
roku związany z “Gazetą Wyborczą”. Autor książek W rajskiej dolinie
wśród zielska oraz Biała gorączka. Dwukrotnie nagrodzony nagrodą Grand Press (1999, 2003).

16:00 Spotkanie z Piotrem Balcerowiczem “Kalasze z Czitralu”, projekcja filmu “1388 – kroniki afgańskie”

Piotr Balcerowicz – profesor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, członek Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk, badacz historii indyjskiej filozofii i religii, prezes stowarzyszenia Edukacja dla Pokoju, wspierającego projekty edukacyjne w Afganistanie i Chinach. Od wielu lat prowadzi badania terenowe w Azji Centralnej.

16:00 Pokaz slajdów z Jakucji

17:00 Pokaz slajdów „Gry uliczne – Waranasi”, Łukasz Kopeć

18:00 Spotkanie autorskie z Anią Jackowską, promocja książki ”Kobieta na motocyklu”

19:00 Pokaz tańców indyjskich – występ zespołu Mohini Mohini

20:00 Degustacja kuchni indyjskiej

20:00 Pokaz slajdów z Kamczatki “Gorący oddech ziemi”, Kuba Matuszkiewicz

20:30 Blok filmowy – „China Blue” – Planete Doc Review

Zapraszamy – 25 kwietnia 2010 r.

Centrum Łowicka

Warszawa, ul. Łowicka 21

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y