Pierwszy weekend grudnia 2011 to warszawski Festiwal Slajdów Podróżniczych Terra. To już jedenasta edycja festiwalu. Organizatorzy przygotowali osiem pokazów. Zajrzymy m.in. na Kubę i Jedwabny Szlak, do Australii, Chin i Sudanu.

Terra to festiwal z tradycją. Pierwszy odbył się w grudniu 2001 roku, w 2010 z okazji jubileuszu zorganizowano dwie edycje, teraz mamy więc jedenastą. Oprþcz fantastycznych zdjęć z podróży usłyszymy ciekawe relacje. A to wszystko w warszawskim kinie Wisła.

Program 11. Festiwalu Slajdów Podróżniczych – Terra 2011:

Sobota – 3 grudnia 2011

  • godz. 11.00 – 12.30 – Kuba – Muzeum niespełnionych marzeń Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus

Będzie to opowieść o kraju niezwykłym, o wędrówkach po ulicach Hawany, starych samochodach, nurkowaniu w Zatoce Świń, plantacjach kawy i trzciny cukrowej, ulubionym drinku Ernesta Hemingwaya i wielu innych ciekawych rzeczach, które przydarzyć się mogą w trakcie podróży po Kubie.

Bazar w Samarkandzie. (Fot. Robb Maciąg)

  • godz. 13.30 – 15.00 – Tysiąc szklanek herbaty – zapiski z Jedwabnego Szlaku. Ania i Robb Maciąg

Ania i Robb opowiedzą o swojej rowerowej podróży po Jedwabnym Szlaku. Pedałowali przez osiem miesięcy,odwiedzili po drodze Syrię, Turcję, Iran, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan. W końcu dotarli do Chin. Mają o czym opowiadać. A i zdjęcia przywieźli ciekawe…

Australia to mityczna, pradawna kraina Aborygenów, czerwonych piasków, pustynnych ścieżek śpiewu, dziwnych stworzeń, bezkresnych równin, niecodziennej roślinności.A Marek Tomalik to człowiek, który ten kontynent uwielbia. Napisał o tej swojej miłości książkę, opowie o niej na festiwalu Terra.

  • godz. 18.30 – 20.00 – Przez puszcze i bagna. Przyroda Polski Wschodniej. Grzegorz Leśniewski

Polska też jest fantastyczna, a jej przyroda zachwyca. Będzie o tym przekonywał Grzegorz Leśniewski, który od ponad dwudziestu lat przemierza nasz kraj z aparatem, odwiedzając jego najdziksze zakątki. W trakcie jego pokazu zobaczycie przyrodę wschodniej Polski od gór zaczynając, poprzez puszcze i pola Roztocza, lasy i błota Polesia, aż na bezkresnych bagnach biebrzańskich kończąc. Dowiecie się również, jak podpatrywać dziką przyrodę wokół nas, w miejscach tych bliskich i trochę bardziej odległych.

Niedziela – 4 grudnia 2011

  • godz. 11.00 – 12.30 – Turcja Zachodnia. Na styku Europy i Azji. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Swoja przygodę z podróżowaniem zaczynali w 1988 roku i pasja ta stała się ich sposobem na życie. Na festiwalu Terra w Warszawie opowiedza o fascynacji Turcją. Zobaczycie leżący na dwóch kontynentach Stambuł, później wybierzemy się na przejażdżkę w rejony Morza Egejskiego i licyjskim szlakiem wzdłuż skalistego brzegu Morza Śródziemnego. Czeka nas też trekking w górach Taurus. I wiele innych historii.

  • godz. 13.30 – 15 – Jachtem u Czukczów, Eskimosów i Inuitów. Monika Witkowska

Jakie są sposoby Czukczów na obronę przed atakiem niedźwiedzi polarnych? Czy Eskimosi rzeczywiście całują się nosami? Dlaczego penis morsa kosztuje kilkaset dolarów? – na te i inne, równie ciekawe pytania, odpowie w trakcie swojego pokazu Monika Witkowska, która wraz z Börje Ivarssonem przez trzy miesiące żeglowała na 10,5 metrowym jachcie „Anna” wzdłuż wybrzeży północnej Kanady, Alaski i Czukotki, na koniec docierając do Aleutów.

Anna i Marcin opowiedzą o podróży przez Chiny z czteroletnią Igą. (Fot. Anna i Marcin Szymczakowie)

  • godz. 16.00 – 17.30 – Śladami Marco Polo. Chiny poza utartym szlakiem. Anna i Marcin Szymczakowie

Zafascynowani Chinami szukają miejsc, do których nie docierają rzesze turystów. I takie właśnie Chiny zobaczycie. Będzie to podróż śladami Marco Polo – trasą z Pekinu przez Gansu, Qinghai do Xinjang, pełną odludnych miejsc, ciekawych zabytków i niesamowitej przyrody. Z Anną, Marcinem i ich czteroletnią córeczką Igą zajrzymy na pustynię Badai Jaran, w góry Bogda Shan i do tybetańskich klasztorów.

  • godz. 18.30 – 20.00 – Sudan. Potop w królestwie Kusz. Marcin Jamkowski

To będzie wyprawa do północnej części Sudanu. Marcin Jamkowski podróżował przez dwa miesiące po Nubii z archeologami i samodzielnie. Przejechał kilka tysięcy kilometrów. Był przy odkopywaniu grobowców władców Nubii i badaniach śladów trzech chrześcijańskich królestw, które powstały nad Nilem… 500 lat przed chrztem Polski! Tańczył z Derwiszami i wspinał się na góry Taka na granicy Sudanu i Erytrei. Dokumentował pozostałości historycznej Nubii przed zalaniem ich wodami powstającego na Nilu nowego, sztucznego jeziora.

Ceny biletów na festiwal Terra:

  • pojedynczy pokaz – 15 zł
  • karnet na jeden dzień – 45 zł

I jeszcze filmowe zaproszenie:

Komentarze: Bądź pierwsza/y