Klub Podróżnik zaprasza na dwa w jednym, czyli dwie relacje Tomka Walkiewicza podczas jednego wieczoru. Tomek opowie o HiFlyer Polar Ice Expedition 2008 i Nanda Devi East Expedition 2009.

Na początek relacja z HiFlyer Polar Ice Expedition 2008, pierwszej polskiej wyprawy na najwyższy szczyt Arktyki – Gunnbjorns Fjeld (3694 m n.p.m.).

Na szczyt weszli: 57-letni Leszek Cichy – kierownik wyprawy, zdobywca Korony Ziemi; 44-letni Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów w jednym sezonie, członek The Explorers Club; 25-letni Tomasz Walkiewicz, student Uniwersytetu Jagiellońskiego; 42-letni Mirosław Polowiec z Krakowa oraz 48-letni Ryszard Rusinek z Płocka.
 Gunnbjorns Fjeld udało się zdobyć za drugim podejściem, drogą inną niż trzy dni wcześniej, kiedy próba ataku zakończyła się dramatycznym odwrotem.

Gunnbjorns Fjeld po raz pierwszy został zdobyty 16 sierpnia 1936 r. przez Wagera i Coultardsa, członków brytyjsko – duńskiej ekspedycji. Wraz z Cone i Dome tworzy najwyższy łańcuch górski Gór Watkinsa, ciągnących się wzdłuż wschodniego wybrzeża Grenlandii. Teren ten został dokładnie przebadany dopiero w 2004 r. przez norweską ekspedycję, której uczestnicy dokonali pomiarów pozostałych 10 szczytów znajdujących się w paśmie Gór Watkinsa. Gunnbjorns Fjeld ma postać nunataku: szczytu wznoszącego się nad powierzchnię lodowca. Do tej pory zdobyło ją około 40 osób.

Następnie posłuchamy o Nanda Devi East Expedition 2009 – wyprawie z okazji 70 lecia polskiego himalaizmu.

Nanda Devi East, góra o wysokości 7434 m n.p.m., po raz pierwszy została zdobyta w 1939 przez polskich himalaistów Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera, uczestników pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje. W momencie jego zdobycia był to wówczas szósty szczyt w hierarchii dotychczas zdobytych. Pozostała dwójka uczestników wyprawy Stefan Bernadzikiewicz i Adam Karpiński postanowiła zmierzyć się z inną dziewiczą górą – Tirsuli (7074 m n.p.m.). Celu nie udało im się jednak osiągnąć – zginęli w lawinie, stając się pierwszymi ofiarami fatum nazwanego później „klątwą Nandy”. Jakub Bujak i Janusz Klarner zginęli kilka lat później w niewyjaśnionych okolicznościach.

Wyprawa była zapomniana aż, do momentu sensacyjnego odkrycia przez dziennikarkę TVP – Annę Pietraszek. Po 17 latach poszukiwań odnalazła film z pierwszej polskiej wyprawy w Brytyjskim Instytucie Filmowym. Odkrycie zostało zauważone przez media, a zainteresowanie było ogromne. Materiał w głównym wydaniu Wiadomości, artykuły w prasie, ogólne poruszenie w Internecie. Legenda odżyła na nowo.

Celem tej wyprawy było przypomnienie o sukcesach Polaków w Himalajach i powtórzenie drogi z 1939 roku. Trzon wyprawy stanowili młodzi himalaiści, mający już doświadczenie wspinaczkowe w górach wysokich. Akcja prowadzona byłą w terminie 21 kwietnia – 7 czerwca 2009 roku. W wyprawie wzięło udział 10 osób. Pomysłodawcą i kierownikiem wyprawy był Jan Lenczowski, wnuk Jakuba Bujaka – pierwszego zdobywcy Nanda Devi East.

Zapraszamy – 29 kwietnia o godzinie 19:00

Klub Podróżnik

Warszawa, ul. Chłodna 39/9

Komentarze: Bądź pierwsza/y