Z połową populacji żyjącą poniżej granicy ubóstwa Honduras jest jednym z najbiedniejszych krajów Ameryki Środkowej. Podobno królują tu bieda, gangi uliczne, przemyt narkotyków, maczety i napady z bronią w ręku…

Na liście krajów pod względem ilości zabójstw per capita Honduras zajmuje pierwsze miejsce na świecie (raport UNODC, 2011 rok). Wojskowy zamach stanu przeciw prezydentowi Manuelowi Zelayi w 2009 roku pogrążył kraj w chaosie politycznym i społecznym na siedem miesięcy i choć jest na nowo stabilny to negatywne skutki przewrotu są odczuwalne do dziś.

Z połową populacji żyjącą poniżej granicy ubóstwa Honduras jest jednym z najbiedniejszych krajów Ameryki Środkowej. Podobno królują tu bieda, gangi uliczne, przemyt narkotyków, maczety i napady z bronią w ręku a bezrobocie sięgające prawie 30% owocuje masową emigracją do USA. W styczniu 2012 roku uciekł stąd nawet Korpus Pokoju.

Jeśliby brnąć dalej w statystyki Honduras jawi się, jak z koszmarnego snu. A czy jest jakaś druga strona medalu? Jest. Nawet kilka… ruiny starożytnych miast Majów, kolonialna architektura, lasy mgliste, rajskie wyspy na Morzu Karaibskim, nieprzebyta dżungla La Moskitia, flora i fauna o niewyobrażonych barwach…

Puerto Cortés

1. HONDURAS, Puerto Cortés. W głównym porcie kraju znajdzie się też plaża. (Fot. Katarzyna Komorek)

Wesołe miasteczko

2. HONDURAS, Puerto Cortés. Wesołe miasteczko podczas Feria Agostina - sierpniowego święta miasta. (Fot. Katarzyna Komorek)

prom z La Ceiby

3. HONDURAS, Z Utili do La Ceiby. Na należące do Hondurasu wyspy kursuje prom z La Ceiby. W tle Parque Nacional Pico Bonito. (Fot. Katarzyna Komorek)

rafa koralowa

4. HONDURAS, Utila. Snorkeling czyli jak zobaczyć część Mezoamerykańskiej rafy koralowej za pomocą okularów i rurki. (Fot. Katarzyna Komorek)

kurs nurkowania

5. HONDURAS, Utila. Utila to mekka aspirujących nurków - na wyspie roi się od szkół oferujących kursy po budżetowych cenach. (Fot. Katarzyna Komorek)

lasy namorzynowe

6. HONDURAS, Utila. Lasy namorzynowe to dom dla wielu gatunków ryb i skorupiaków. (Fot. Katarzyna Komorek)

wybrzeże hondurasu

7. HONDURAS, Sambo Creek. Garifuna, lud który kolonizatorzy sprowadzili z Afryki, mieszka tu w wioskach wzdłuż karaibskiego wybrzeża Hondurasu. (Fot. Katarzyna Komorek)

plaża bez turystów

8. HONDURAS, Wybrzeże karaibskie. Północne wybrzeże Hondurasu nie jest oblężone przez turystów - można się cieszyć plażą na wyłączność. (Fot. Katarzyna Komorek)

motyl, inżynier motyl

9. HONDURAS, Parque Nacional la Tigra. Część parku to las mglisty. Różnorodność flory i fauny zachwyca. (Fot. Katarzyna Komorek)

Parque Nacional la Tigra

10. HONDURAS, Parque Nacional la Tigra. "Ładne kwiatki" w tym położonym na ok 2000 m n.p.m, najstarszym honduraskim parku. (Fot. Katarzyna Komorek)

Copán

11. HONDURAS, Copán. A nie "la muerte"! (Fot. Katarzyna Komorek)

starożytne miasto Majów

12. HONDURAS, Copán. To starożytne miasto Majów przeżywało swój rozkwit w 7 wieku n.e. W 1980 zostało wpisane na listę zabytków UNESCO. (Fot. Katarzyna Komorek)

rzeźba w Copán

13. HONDURAS, Copán. W Copánie rozwinął się specyficzny styl w rzeźbie. Dziś znany jest z dobrze zachowanych stel. (Fot. Katarzyna Komorek)

Lago de Yojoa

14. HONDURAS, Lago de Yojoa - największe jezioro Hondurasu i ornitologiczny raj. (Fot. Katarzyna Komorek)

Wodospad Pulhapanzak

15. HONDURAS, Wodospad Pulhapanzak. 43-metrowy wodospad, a przy nim moc atrakcji od spływu na oponie przez przejście za wodospadem po park linowy. (Fot. Katarzyna Komorek)

Wyspa El Tigre

16. HONDURAS, Amapala. Wyspa El Tigre i otaczająca ją zatoka były długo przedmiotem sporu pomiędzy Hondurasem, Salwadorem i Nikaraguą. (Fot. Katarzyna Komorek)

urodzinowe rozwalanie piniaty

17. HONDURAS, Amapala. Przemoc uzasadniona czyli urodzinowe rozwalanie piniaty. Cukierki będą ścielić się gęsto. (Fot. Katarzyna Komorek)

bezpańskie psy

18. HONDURAS, Amapala. Wszędobylskie bezpańskie psy czują się wszędzie jak w domu. (Fot. Katarzyna Komorek)

zachód słońca

19. HONDURAS, Amapala. Dziś zapomniany zakątek, kiedyś główny port i stolica Hondurasu. (Fot. Katarzyna Komorek)

koszulki

20. HONDURAS, La Esperanza. Choć koszulki narodowej drużyny są wszędzie i tak najgoręcej kibicuje się tu Barcelonie lub Realowi Madryt . (Fot. Katarzyna Komorek)

Komentarze: Bądź pierwsza/y