3. Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie

3. Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie

Sołtys: – Tylko byłoby dobrze gdyby w tym roku bardziej się trzymać ustalonych godzin. Tu wiesz… u nas ludzie jak ma się coś zacząć o 11:00 to i tak przyjdą o 11:15, ale jeśli do 11:30 się nie zacznie, to wiesz… wrócą do domów…
Ja: Tego nie chcemy… Rozumiem :-)

W sobotę, 23 sierpnia, o godzinie 19:15 odsłonimy pamiątkową tablicę na kilkutonowym głazie, który udało się szczęśliwie postawić przed Domem Kultury w Boruszynie… W tym Boruszynie, z którego w 1931 roku w afrykańską włóczęgę wyruszył Kazimierz Nowak. Ten Nowak od jeżdżenia rowerem i chodzenia pieszo. No i ta tablica jest właśnie jemu poświęcona. A wszystko to przez sztafetę Afryka Nowaka…

Na sto procent. Fragment książki „Afryka Nowaka”

Uroczystość (z wójtem, proboszczem i sołtysem na czele) odbywać się będzie drugiego dnia 3. Pleneru Podróżniczego im. Kazimierza Nowaka. Imprezy, podczas której niemal zawsze coś się opóźnia, coś się odwołuje, ktoś się gubi i odnajduje, muzyka jest za głośno, a ognisko za blisko pola namiotowego, woda niedogotowana w czajniku, a pobudkę w niedzielę serwuje przepełnione szambo… Ale i tak prawie wszystkim się podoba.

W sobotę od 13:20 odbędzie się pięć spotkań z duetami podróżnik-dziennikarz. Podróżnik podróżuje samotnie, a dziennikarz ma wyciągnąć z niego to co podróżnicze. Proste, ale jednocześnie niezmiernie skomplikowane. W tym roku spotkamy się z pięcioma duetami, Będą to:

  • Kamila Anna Naporą + Karolina Tomas,
  • Kamila Kielar + Piotr Tomza,
  • Maja Sontag + Paweł Drozd,
  • Łukasz Supergan + Grzegorz Dzięgielewski,
  • Janusz Tichoniuk + Agata Królikowska.

Od piątku do niedzieli odbędą się też warsztaty z mapowania, post-turystyczne, komiksowe i surwiwalowe… W sobotę wieczorem odsłonimy wspomniany obelisk, a tuż po tym będą tańce, hulanki i swawole – sołtys zaprasza! Tym, którzy tańce i swawole mają na co dzień proponujemy Wiejską Grę Terenową i zajęcia z tego jak można spędzić noc w podróży. W ciągu dnia aktywni też będą opowiadacze bajek.

W sobotę przeprowadzimy również symultaniczny turniej wsi: Boruszyn kontra Reszta Świata, a w niedzielę około południa odbędzie się Druga Boruszyńska Masa Krytyczna. Przez trzy dni będzie też można kupić świetne książki podróżnicze, m.in. tę ostatnia Piotra Tomzy o sztafecie Afryka Nowaka (bez problemu uda się również uzyskać w niej autograf autora!)

Piątkowy początek Pleneru zapowiada się natomiast niezmiernie poważnie – porozmawiamy m.in. o etycznym fotografowaniu i o psychologicznych aspektach samotnego podróżowania.

W niedzielę rozdamy Afrowery – czyli statuetki dla duetu, który najbardziej przypadnie do gustu plenerowiczom. Rozdamy także nagrody w konkursach i zawodach (m.in. na najpiękniejsze miejsce noclegowe i dla zwycięzców Wiejskiej Gry Terenowej).

W tym roku nie zabraknie również harcerzy, z którymi Stowarzyszenie Afryka Nowaka organizuje w przyszłym roku sztafetę rowerową do Japonii (rowerowejamboree.pl) – podczas imprezy będzie można się przekonać do wzięcia w niej udziału.

Miejmy tylko nadzieję, że pogoda dopisze. I, że ludzie będą jak co roku najlepsi z najlepszych!

Szczegóły programu, sprawy organizacyjne, idee i założenia Pleneru znajdziecie na plenerpodrozniczy.pl.

Do zobaczenia w Boruszynie!

Norbert Skrzyński

Norbert Skrzyński

Niespełniony geograf, ciągle dokonujący trudnego wyboru pomiędzy tym co robić lubi, a tym co robić musi. Z zamiłowania rowerzysta, czytelnik, obserwator, wielbiciel map. Radykalny przeciwnik bezmyślności. Ekstremalny zwolennik przemieszczania się.

Komentarze: Bądź pierwsza/y