Slajdowisko o Kosowie to efekt kilkukrotnych odwiedzin najmłodszego państwa Europy, od 2007 roku, a przede wszystkim wyprawy Andrzeja Pasławskiego, podczas której udało się zwiedzić niemalże wszystkie symboliczne miejsca tego państwa, poznać codzienne życie i naturę.

Kosowo dawniej kraina zwana Dardanią, a od 2008 roku – Republika Kosowa (uznawana przez 97 ze 193 państw członkowskich ONZ, 22 z 27 Unii Europejskiej i 24 z 28 NATO – w tym Polskę,). Multietniczny kraj na styku wielu kultur, państwo, o które nadal toczy się spór pomiędzy Serbami a Kosowarami. Tu naocznie można przekonać się, iż bałkański lont tli się nieprzerwanie. Tu zobaczyć można kolebkę prawosławia i najstarsze zachowane cerkwie, illiryjskie stanowiska archeologiczne i najnowszą, krwią i okrucieństwem naznaczoną, historię tego narodu, historię epatującą działaniami wojowników UCK.

A jednocześnie toczy się tam normalne życie gościnnych i przyjaznych ludzi, rzeczywistość, jakże odmienna od tej, jaką starają się kreować media i światowa opinia. To nie tylko polityka i martyrologia, to piękny kraj, wspaniałe góry, jaskinie, zabytkowe, wielokulturowe miasta.

– Czy udało się wznieść ponad podziały? Nie do końca, lecz opowiem o Kosovie nie jako o siedzibie mafii, handlu bronią i kobietami – mówi Andrzej Pasławski. – Postaram się pokazać ten kraj bezstronnie, jego walory przyrodnicze, ładunek historyczny, jako kraj bezpieczny, pod warunkiem, że przygotujemy się dobrze do jego penetrowania.

Zapraszamy w piątek, 19 kwietnia, o godz. 19

Dom Kultury „POD LIPAMI”
Osiedle Pod Lipami
pawilon 108 A
Poznań

Bilety w cenie 5 zł do nabycia w ODK Pod Lipami oraz na www.biletyna.pl.

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y