Chętni na podróż w czasie i przestrzeni? Do tybetańskiego Królestwa Lo zabiorą Was fotografie Luigi Fieni, wybitnego fotografika i uznanego konserwatora tybetańskiej sztuki. Peron4 patronuje i gorąco poleca.

Dziś nepalska prowincja Mustang zmaga się z biedą i zacofaniem. Z trudem asymiluje przejawy nowoczesności. Niegdyś jednak tybetańskie Królestwo Lo należało do najbogatszych na dawnym szlaku solnym łączącym Tybet z Indiami i Nepalem. Na tyle bogatym, że panujących stać było na budowanie bibliotek, pałaców i świątyń, które z racji swojej świetności nazywane są „kaplicami sykstyńskimi buddyzmu”.

Fundacja Szkoły na końcu świata znana jest już naszym Czytelnikom – pisaliśmy o niej wielokrotnie i wspieraliśmy organizowane przez nią akcje. Raz nawet przyczyniliśmy się do tego, że z Boliwii do Polski przyleciała lama pomagając tym samym dzieciom w Jharkot. Brzmi nieprawdopodobnie, ale to naprawdę się wydarzyło – przeczytajcie.

Tym razem Szkoły na końcu świata zapraszają do Muzeum Manggaha w Krakowie na wystawę fotografii Luigi Fieni, wybitnego fotografika i uznanego konserwatora tybetańskiej sztuki sakralnej pt. Przestrzeń i przemijanie. Krajobraz i sztuka tybetańskiego królestwa Mustang w Nepalu. To coś zdecydowanie więcej niż fotki z podróży czy artystyczne fotografie. Naprawdę warto.

Polecamy: Bolek i Lolek w Jharkot

Zaczynamy w sobotę, 11 stycznia 2014 roku o godz. 11.00 od zwiedzania wystawy z autorem. Więc nie tylko niezwykłe zdjęcia, ale i nietuzinkowa postać w Manggaha.

Dalej będzie nie mniej ciekawie:

  • Poniedziałek, 13 stycznia, godz. 10.00: Międzynarodowe seminarium naukowe Konserwacja sztuki tybetańskiej
  • Sobota, 18 stycznia, godz.11.00: Robert Maciąg zaprasza na warsztaty tematyczne dla dzieci W krainie wiecznego śniegu
  • Sobota, 22 luty, godz. 16.00: Mustang. Legenda i rzeczywistość, spotkanie z kuratorem wystawy, Markiem Kalmusem
Wystawa to nie tylko sztuka, będzie też okazją by włączyć się w działania Szkół na końcu świata prace Luigi Fieni prezentowane na wystawie zostały przeznaczone na sprzedaż. Połowa dochodu z niej trafi na fundusz stypendialny dla uczniów z Jharkot!

Szkoły na końcu świata – dlaczego je wspieramy?

Wstęp na wystawę w ramach biletu wstępu do Manggaha: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy, 25 zł rodzinny, 60 zł grupowy, wtorki wstęp wolny. Wstęp na imprezy towarzyszące w ramach biletu na wystawę.

Zapraszamy od 11 stycznia do 23 lutego 2014 roku

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggaha
Konopnickiej 26
Kraków

 

Komentarze: Bądź pierwsza/y