Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Kultury świata. Bohaterem wieczoru będzie Łukasz Sosulski, który zabierze nas w fascynującą wyprawę po kraju, który kojarzy się głownie z karnawałem, sambą i piłką nożną.

Brazylia jest miejscem innym niż wszystkie: widoczna już na pierwszy rzut oka mozaika kulturowa jest magnesem na podróżników, którzy bardziej niż odwiedzanie muzeów, cenią sobie poznawanie świata od podszewki, takim, jakim rzeczywiście jest, a nie takim, jaki można oglądać w szklanych gablotkach. Co roku też wiele osób decyduje się na podjęcie mniej lub bardziej odległych podróży w głąb brazylijskich lasów. Nie są one aż tak niebezpieczne, jak głoszą podania, ale tego typu wyprawa zawsze powoduje dreszczyk emocji. Jedną z większych atrakcji jest oczywiście brazylijski karnawał, który każdego roku przyciąga miliony zagranicznych gości.

Niedawno zakończył się karnawał w Rio de Janeiro. Chyba każdy z nas chciałby choć przez chwilę znaleźć się w tym magicznym miejscu. Osobiście usłyszeć rozbrzmiewającą muzykę i zobaczyć kolorowe korowody tancerzy. Dzięki zespołowi Mamatucada każdy z nas, w czwartkowy wieczór będzie mógł się przenieść, choć na chwilę, na ulice Rio i poczuć ten specyficzny klimat.

Klimat Brazylii odczujemy jeszcze mocniej za sprawą grupy Mamatucada, powstałej w 2007 roku i obecnie działającej w dziesięcioosobowym składzie. W swojej grze używają jedynie instrumentów perkusyjnych, a ich muzyczne inspiracje to brazylijska samba, funk, bossa nova i samba reggae. Co ciekawe, w skład formacji wchodzą same przedstawicielki płci pięknej

Łukasz Sosulski jest instruktorem w Grupie Capoeira Esporão. Capoeirą zajmuję się od 12 lat. Od 7 lat odpowiada za rozwój Grupy na terenie Polski. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem treningów z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi. Z wykształcenia jest etnologiem (Uniwersytet Wrocławski), ukończył również Studium Animatorów Kultury (Wrocław) oraz APT Gardzienice (szkoła teatralna).

W 2006 roku wraz z grupą przyjaciół założył Stowarzyszenie Centrum Kultury Afro-Brazylijskiej „A.B.C.C.”, które ma już na swoim koncie organizację dwóch dużych festiwali kultury afro-brazylijskiej oraz licznych obozów dla młodzieży (letnich oraz zimowych).

Zapraszamy w czwartek, 22 marca, o godz. 19:00

Centrum Kultury „Zamek”
pl. Świętojański 1
Wrocław

Wstęp wolny!

Komentarze: Bądź pierwsza/y