Festiwal Mediatravel to podróż po mediach, których twórcy są zainspirowani światem, a w szczególności: człowiekiem, społecznością i środowiskiem, w którym żyje, konfliktami i problemami społecznymi, obyczajami i zwyczajami ludzi, a także całą dziedziną współczesności- czyli tym wszystkim, co człowieka otacza.

Podróż można rozumieć jako przeniesienie się do innej sfery duchowości, innej religii, filozofii, kultury… Podróż do innych krajów i fascynacja pejzażem, przyrodą, zabytkami, podziwianymi w ich egzotycznym pięknie. Podróż to także, a może przede w wszystkim, ludzie, często inaczej myślący o sprawach najprostszych, ludzie patrzący zupełnie innym spojrzeniem niż to, do którego przywykliśmy i które uważamy za naturalne. Jest to podróż szczególna, bardziej duchowa niż fizyczna, bardziej intelektualna i głęboka.

Festiwal jest miejscem obserwacji takich podróży – między ludźmi i ich poglądami, między kulturami które ich kształtują i są przez nich kształtowane. Festiwal to miejsce zderzenia różnych sposobów widzenia naszego świata i jego przyszłości. To miejsce refleksji nad różnorodnością ludzkiej kondycji i nad wartościami, wspólnymi dla wszystkich. Chcemy przedstawiać dzieła, które wskazują na wartość różnorodności w budowaniu wspólnej przyszłości świata.

Program pierwszego dnia festiwalu:

10:00 Otwarcie wystawy National Geographic „Ostatnie takie miejsca na Ziemi”.

Galeria Łódzka, Łódź, ul. Piłsudskiego 15/23

Na zwiedzających czekają zdjęcia przedstawiające najpiękniejsze miejsca na świecie, niepowtarzalne, mieniące się kolorami i budzące zachwyt. Jest to fotograficzna podróż, która obejmuje wszystkie kontynenty- Europę, w tym szczególnie Polskę, Azję, Afrykę, obie Ameryki, Australię oraz odległe wyspy rozrzucone po bezkresnych oceanach.

18:30 Wernisaż wystawy fotograficznej. Paweł Chara „ Moje światy”.

Galeria Carte Blanche, Łódź, al. Piłsudskiego 9 (pasaż za Hotelem Ibis)

„Czternaście lat temu pasję fotografowania wzbudził we mnie świat przyrody. Świat pełen magii, który nieustannie jest źródłem inspiracji i wielkiej radości… „Dziś” jednak nie potrafię określić co najbardziej lubię fotografować. Pasją stało się komponowanie obrazu, sama fotografia zaś wyzwaniem, poszukiwaniem, szczęściem…” Paweł Chara.

Autor wystawy pracuje jako wykładowca oraz organizator warsztatów i plenerów fotograficznych. Aktywnie angażuje się w działania społeczne na rzecz upowszechniania walorów przyrody i kultury Ziem Zachodnich. Jest twórcą i reżyserem performance’u pt. „Przemijanie”, w którym łączy fotografię, teatr oraz muzykę (występuje w nim trzydziestoosobowy chór). Obecnie pracuje nad nowym projektem pt. „10 przykazań” Inspiruje go twórczość Tomka Sikory, Vincenta Muniera, a także Zdzisława Beksińskiego i malarza Paula Klle. Uważa fotografię za pokrewną malarstwu. Stąd jego twórczość cechuje pewien dualizm. Bywa reportażem o wartości dokumentalnej, innym razem składowe kadru są tylko pretekstem do skojarzeń form i barw.

Przegląd filmów nominowanych do konkursu o nagrodę World Mediatravel

Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

16:30 – Sławomir Malinowski „Jezioro Drużno” 53 min., 21 sek.

17:30 – Sławomir Malinowski „Pan Zwierzyniec” 51 min. 05 sek.

18:30 – Kamil Zachert „Witajcie w Egipcie” 73 min.

19:45 – Marta Stysiak „Tak było” 25 min.

20:15 – Ed Bochnak „Alpamayo” 25 min.

Zapraszamy – 20 kwietnia

Łódź

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y