Festiwal Mediatravel to podróż po mediach, których twórcy są zainspirowani światem, a w szczególności: człowiekiem, społecznością i środowiskiem, w którym żyje, konfliktami i problemami społecznymi, obyczajami i zwyczajami ludzi, a także całą dziedziną współczesności- czyli tym wszystkim, co człowieka otacza.

Podróż można rozumieć jako przeniesienie się do innej sfery duchowości, innej religii, filozofii, kultury… Podróż do innych krajów i fascynacja pejzażem, przyrodą, zabytkami, podziwianymi w ich egzotycznym pięknie. Podróż to także, a może przede w wszystkim, ludzie, często inaczej myślący o sprawach najprostszych, ludzie patrzący zupełnie innym spojrzeniem niż to, do którego przywykliśmy i które uważamy za naturalne. Jest to podróż szczególna, bardziej duchowa niż fizyczna, bardziej intelektualna i głęboka.

Festiwal jest miejscem obserwacji takich podróży – między ludźmi i ich poglądami, między kulturami które ich kształtują i są przez nich kształtowane. Festiwal to miejsce zderzenia różnych sposobów widzenia naszego świata i jego przyszłości. To miejsce refleksji nad różnorodnością ludzkiej kondycji i nad wartościami, wspólnymi dla wszystkich. Chcemy przedstawiać dzieła, które wskazują na wartość różnorodności w budowaniu wspólnej przyszłości świata.

Program drugiego dnia festiwalu:

18:00 Oficjalne otwarcie festiwalu.

18:30 „Syria 2010 – tropami krzyżowców, wielbłądów i słodkich deserów”, Roman Czejarek.

Popularny dziennikarz radiowy i telewizyjny. Autor największych sukcesów „Lata z Radiem”, którym kierował przez 16 lat (Polskie Radio Program Pierwszy, 1992-2006) organizując setki olbrzymich koncertów. Specjalista od programów „na żywo” oraz akcji plenerowych. Przez ostatnie lata związany z komercyjną Grupą Radiową TIME (Radio Eska i Eska Rock, Radio WaWa, Radio VOX FM).

20:00 “2012- tajemnica kalendarza Azteków”, Jacek Walczak

Aztekowie stworzyli potężną i niezwykle rozbudowaną cywilizację – ze wspaniałą, przebogatą kulturą, w której religia i nauka miały równorzędne miejsce. Ich upadek był jednak bardzo gwałtowny i aż trudno uwierzyć, że garstka przybyszy z Europy (konkwistadorzy) była w stanie zniszczyć tak wspaniałe państwo. Tajemnicza historia Azteków to także tajemnica sławnego kalendarza, który nosi nazwę Kamień Słońca. Jest to wielki głaz o średnicy ponad 3,5 m, który służy do wyznaczania czasu – znacznie szerzej rozumianego niż w europejskim myśleniu…

Po prezentacji projekcja filmu „Meksyk” w reż. Mirosława Olszyckiego

Zapraszamy – 21 kwietnia

Łódzki Dom Kultury

Łódź, ul. Traugutta 18

Komentarze: Bądź pierwsza/y