Warsztaty z Czujczujem

Warsztaty prowadzone przez Projekt Czuj Czuj to nauka rozmowy o emocjach, ale i dużo zabawy. (Fot. Projekt Czuj Czuj)

Pewnego słonecznego dnia, końcem lutego tego roku, spotkaliśmy się z Olgą Ślepowrońską z Projekt Czuj Czuj oraz Kajtostanami w warszawskiej kawiarni 8 stóp. Do dziś nie wiemy czyja to wina – przypadku, nieuleczalnej potrzeby spotkań, a może kogoś z nas – ale oto co z tego wynikło. Opowiada Olga.

Wzięłam czujczujowy album  z rysunkami dzieciaków z Syrii dla Peronu, ale okazało się, że już jeden dostali. Ów nadmiarowy egzemplarz zostawiłam więc w kawiarni 8 stóp. Przy okazji pogadałam trochę z prowadzącym wraz z żoną kawiarnię Pawłem Wysockim o projektach i podróżach, wypiłam przepyszną czekoladę i jakiś nieokreślony pomysł zaczął kiełkować w powietrzu.

Po tygodniu wróciłam tam z Agą z Projektu Czuj Czuj, a pomysł się sprecyzował: zróbmy piknik rodzinny o dzieciakach, z którymi pracujemy! O ich kulturach, jedzeniu, zabawach! Przestronne wnętrza 8 stóp i niesamowity klimat tego miejsca pasowałby do naszej imprezy idealnie… Nieśmiało zagadałam Pawła czy ma chwilę, przysiadł się do stolika po czym nagle bardzo tajemniczo stwierdził: Przecież ja mam coś dla ciebie i wyskoczył na zaplecze by po chwili wrócić z kopertą: Był tu kiedyś taki koleś, dał mi kalendarze do sprzedania. Jak się sprzedały to wrócił i mówi, żebym mu nie oddawał tej kasy, tylko dał jakimś ludziom, którzy robią coś fajnego… Najlepiej pracują z dziećmi. No to masz. Ta kasa na Was czekała. Czy może być sympatyczniejszy początek współpracy? Peronie wielkie dzięki!

A teraz do sedna!

Od kilku lat jeździmy po świecie z warsztatami dla dzieci. Do tej pory byliśmy w Polsce, Portugalii, Rosji, Mołdawii, Indiach, Gruzji, Turcji, Iraku i na Ukrainie, ale pracowaliśmy też z dziećmi z Syrii, Czeczenii i Romami z Francji. Przez ten czas setki, jeśli nie tysiące dzieciaków odpowiadały nam na pytanie: Czym pachnie smutek? Jak wyrażać złość? Jakie są sposoby na radzenie sobie ze wstydem? Dzieciaki małe i duże, blade, śniade, piegowate. Z oczami wielkimi jak koła młyńskie i skośnookie. Wyznające katolicyzm, prawosławie, hinduizm, islam a nawet mali Zaratustrianie. Nie tylko one czerpały z tych zajęć. My również wiele się nauczyliśmy. Teraz chcemy o nich opowiedzieć.

Polecamy >> Projekt Czuj Czuj. Dzieciaki z Naddniestrza robią zdjęcia

W niedzielę 23 marca zapraszamy do kawiarni 8 stóp na Międzykulturowy Piknik Rodzinny.

Zjemy kurdyjską dolmę, z przepisu Rożek i hinduską zupę z przepisu mamy Kruti. Opowiemy romską bajkę, której nauczył nas Baszkir. Posłuchamy ukraińskiej muzyki poleconej przez Kostię, Marusię i Ivankę. Będą opowieści o naszych wszystkich Saszach, Ankitach, Perlin, Lalach, Zoluszkach, Goranach, Miszach, Diarach, Kasiach, Jasiach, Luisach i Annuszkach. O tym w co wierzą, czego się boją, gdzie mieszkają i czego pragną.

Będą też zabawy, których się od nich nauczyliśmy, meksykańska piniata, nauka origami, tureckie wróżby i dużo innych niespodzianek.

Zapraszamy dużych i małych w niedzielę, 23 marca, w godzinach  12 – 21

Cafe 8 stóp
ul. Ratuszowa 2 (obok ZOO)
Warszawa

Wstęp wolny

Komentarze: Bądź pierwsza/y