Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na wystawę Minangkabau. Kultura i sztuka Sumatry. Powstała z myślą o prezentacji tradycji społeczności Minangkabau, zamieszkującej Zachodnią Sumatrę. Oglądać ja można od 14 lutego do 14 marca.

Zgromadzone na wystawie fotografie, eksponaty oraz film pozwalają spojrzeć z różnych perspektyw na tę fascynującą, mało znaną dotychczas w Polsce kulturę.

Wystawa składa się z czterech części poświęconych odrębnemu elementowi „świata Minangkabau”: tradycyjnej architekturze, pięknym krajobrazom, zwyczajom weselnym – w tym sztuce muzycznej – oraz Strażnikom Tradycji, czyli osobom przekazującym wiedzę o starych zwyczajach młodszemu pokoleniu.

Każdy z działów ilustrowany jest fotografiami, wykonanymi podczas tegorocznej wyprawy badawczej Marii Szymańskiej-Ilnata i Tomasza Madeja na Sumatrę. Dopełnieniem ekspozycji są obiekty ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku. Znajduje się wśród nich m.in zabytkowy kris – sztylet z kościaną rękojeścią, a także stroje młodej pary i tancerki, udostępnione przez Ambasadę Republiki Indonezji w Warszawie.

Wystawa poprzez zróżnicowane środki przekazu przybliża polskiemu odbiorcy odległą kulturę, ukazując kontekst, sposób użytkowania i powstawania prezentowanych przedmiotów. Mamy nadzieję, że sumatrzańskie obrazy i dźwięki pozwolą gościom Galerii Azjatyckiej poczuć atmosferę niezwykłej, zachwycającej Indonezji.

Zapraszamy w dniach 14 stycznia – 14 lutego 2012 r.

Galeria Azjatycka Muzeum Azji i Pacyfiku 
ul. Freta 5
Warszawa

Godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, sobota, niedziela – 12.00 – 18.00
wtorek, środa, czwartek – 10.00 – 18.00
Ceny biletów: 5 zł, ulgowy 3 zł, w czwartki wstęp wolny

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y