Dziesięć lat temu Timor Wschodni odzyskał niepodległość. Rocznica wypada dokładnie 20 maja. Z tej okazji w Krakowie odbędzie się cykl imprez poświęconych temu historycznemu wydarzeniu. Będzie się m.in. można spotkać z Luísem Cardoso – najważniejszym pisarzem kraju.

Timor Wschodni zajmuje wschodnią część wyspy Timor. Historia kraju jest dość burzliwa. Zaczyna się na początku XVI wieku od portugalskiej kolonizacji. niespełna 300 lat później wyspa została podzielona na dwie części – portugalską i holenderską. Po II wojnie światowej (przez trzy lata Timor był pod japońską okupacją), w 1950 roku Hiszpanie wynieśli się do domu, a zachodnia część wyspy weszła w skład Indonezji. Portugalczycy opuścili swoją zamorską prowincję dopiero 25 lat później.

Dla mieszkańców wschodniej części Timoru wcale nie oznaczało to wolności. Część społeczeństwa chciała całkowitej niepodległości, druga opowiedziała się za bliskimi związkami z Indonezją, czego skutkiem była wojna domowa. Trwała dwa miesiące, a tuż po niej indonezyjskie wojsko wkroczyło na tereny sąsiadów. Szacuje się, że okupacja kosztowała życie ponad dwustu tysięcy osób. Pełną niepodległość Timor Wschodni uzyskał dopiero 20 maja 2002 roku.

Cykl spotkań poświęconych odzyskaniu przez Timor Wschodni niepodległości rozpocznie się w niedzielę w krakowskim Kinie 18. O godz. 20 wyświetlony zostanie film Balibo (reż. Robert Connolly). Jest to oparty na faktach thriller opowiadający historię australijskich dziennikarzy, którzy zaginęli we wschodniej części wyspy na dzień przed inwazją indonezyjskiej armii.

Kolejne pokazy w Kinie 18 odbywać się będą do środy. Początki seansów – godz. 20.

  • Poniedziałek: Timor Wschodni: Marzenie Krokodyla (reż. Diana Andringa). Film dokumentalny zrealizowany w przeddzień odzyskania niepodległości przez Timor Wschodni.
  • Wtorek: Tacy sami ale różni (reż. David Palazón). Zbiór impresji, portret młodego kraju i jego mieszkańców kilka lat po zakończeniu indonezyjskiej okupacji.
  • Środa: Święty Dom (reż. Victor de Sousa Pereira). Nakręcony przez młodego timorskiego reżysera dokument wskazujący na tradycję związaną z świętymi domami. Wspaniała etnograficzna podróż przez wierzenia i tradycje Timoru Wschodniego.

A w czwartek 31.05 o godz. 19 zapraszamy do Księgarni Hiszpańskiej Elite, gdzie odbędzie się spotkanie z Luísem Cardoso połączone z promocją specjalnego numeru czasopisma Roman poświęconego Timorowi Wschodniemu.

Kino 18, ul Floriańska 18, II piętro
Księgarnia Hiszpańska Elite, Mały Rynek 4
Kraków

Bilety na pokazy w Kinie 18: 8/10 zł

Komentarze: (1)

Andrzej 22 maja 2012 o 1:40

Cholernie ambitne i aż żal być tak daleko… Timor piękny jest…

Odpowiedz