Iran - murale w Teheranie

Murale w Teheranie zazwyczaj nawiązuja do potęgi militarnej Iranu. (Fot. Marcin Klimkiewicz)

O tym, że Iran nie jest taki straszny, jak go malują, zapewne wiecie czytając relacje na peronie. Tym bardziej polecamy spotkanie w Południku Zero, w trakcie którego zaproszeni goście będą starali obalić stereotypy o tym niesamowitym kraju.

Spotkanie pt. Odczarowanie Iranu organizuje Wydawnictwo Claroscuro, które wydało powieść Kobiety bez mężczyzn napisaną przez Shahrnush Parsipur. Książka opowiada o pięciu irańskich kobietach, które łączy poczucie wolności i pragnienie realizacji własnych marzeń.

Wieczór rozpocznie film dokumentalny Rough cut (reż. Firouzeh Khosrovani, 22 min.) opowiadający o irańskiej cenzurze obyczajowej, której ofiarą padły sklepowe manekiny.

Druga część to dyskusja z zaproszonymi gośćmi, którzy na podstawie własnych doświadczeń opowiedzą o Iranie i jego mieszkańcach. Kultura, kuchnia, dress code, turystyka i irańskie społeczeństwo, w którym dwie sfery: publiczna i prywatna zupełnie nie przystają do naszych wyobrażeń i zaskakują na każdym kroku.

Gośćmi Południka Zero będą:

  • Monika Nawracka – antropolożka kultury, iranistka, lektorka m.in. języka perskiego, tłumaczka. Doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim.
  • Aleksandra Szymczyk – iranistka, tłumaczka z perskiego i angielskiego, podróżniczka i aktywistka, członkini formalnych i nieformalnych grup działających na rzecz równouprawnienia. Do Iranu jeździ od 10 lat, od 7 lat prowadzi autorskie wyjazdy trampingowe.
  • Dyskusję poprowadzi Maciej Marcisz.

Zapraszamy we wtorek, 21 lutego, o godz. 19

Południk Zero
ul. Wilcza 25
Warszawa

Wstęp wolny

Na peronie o Iranie przeczytacie m.in. w artykułach:
Dlaczego WARTO pojechać do Iranu? Pierwsze wrażenia
Zrozumieć Iran (cz. I)
Samotnie przez Iran, czyli jak udawać Turka wśród Azerów

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: (1)

filip 14 lutego 2012 o 15:19

O, super!

Odpowiedz