Zeszłoroczna edycja OFA Yeti (fot. archiwum CSU Medaid)

Zeszłoroczna edycja OFA Yeti. (Fot. archiwum CSU Medaid)

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o OFA Przygoda, ekstremalnym szkoleniu pierwszej pomocy w górach połączonym z survivalem. Czas sprawdzić się w jeszcze bardziej ekstremalnych warunkach – niebawem zimowa edycja OFA Yeti.

OFA to nie rurki z kremem. Mimo, że każda sytuacja to tzw. pozoracja wypadku, nie ma taryfy ulgowej. Jeśli pozoranta trzeba ściągnąć półki skalnej na wysokości 5 metrów, to bierze się wszystko co przydatne pod ręką i się to robi.

Jeśli trzeba poszkodowanego przetransportować do obozu, nawet jeśli droga zajmie godzinę, bo mimo że to raptem kilometr, to trzeba na plecy zarzucić gościa, który jest przynajmniej dwa razy większy od ciebie, to się to robi. Najlepiej w taki sposób, żeby mu nie zrobić jeszcze większej krzywdy. Tylko jak?

Jeśli dorzucić do tego jeszcze trudne warunki w terenie, trochę śniegu, ujemną temperaturę to cała sytuacja zaczyna się komplikować.

Poszkodowanego trzeba przetransportować do obozu bez specjalistycznego sprzętu. (Fot. Archiwum CSU Medaid)

Poszkodowanego trzeba przetransportować do obozu bez specjalistycznego sprzętu. (Fot. Archiwum CSU Medaid)

Dlatego też OFA Yeti to nie jest po prostu wyjazd na weekend na biwak (zresztą kto na biwak jeździ w zimie? ;)). A dzięki temu, że nie ma taryfy ulgowej, a sytuacje odzwierciedlają w maksymalny sposób prawdziwe sytuacje zagrożenia życia i pomocy w terenie, OFA pokazuje, że choć udzielanie pierwszej pomocy w takich warunkach wymaga ogromnego wysiłku, to może nauczyć się go każdy.

Z myślą o tych, którzy preferują trochę bardziej ekstremalne podróżowanie, zimą, w trudne rejony, ale również dla tych, którzy uprawiają zimowe sporty, ekipa CSU Medaid przygotowała specjalne szkolenie w zimowych warunkach. Oprócz udzielania pierwszej pomocy (zarówno w trudnym terenie, jak i na stoku) na OFA Yeti będą również bloki tematyczne poświęcone ewakuacji poszkodowanego, psychologii w ratownictwie oraz umiejętnościom przeżycia w warunkach zimowych, które mogą przydać się podczas oczekiwania na pomoc.

OFA YETI
17-19 lutego 2012

Skowronia Góra (839 m n.p.m.), w okolicy Marcinkowa.

Zapisy:
Agata Wojtczak
ofa@medaid.pl
tel.: (61) 679 13 44, 502 335 151

 

Komentarze: Bądź pierwsza/y