Pojechane podróże 2 są kontynuacją cyklu związanego z Festiwalem Podróżników Trzy Żywioły. W książce znalazło się jednak znacznie więcej żywiołów, bo aż 10. To zbiór relacji znanych obieżyświatów, których łączy pasja – podróżowanie.

Wydane w tym tomie teksty to tygiel fascynacji światem i spotykanymi po drodze ludźmi. Każdy tekst jest inny, tak jak odmienni są ich autorzy, którzy na przestrzeni wielu lat docierali do odległych miejsc, interesując się różnymi tematami, zawsze jednak działając z dużym zaangażowaniem.

Autorzy drugiej odsłony Pojechanych podróży zdobywają świat kajakiem (Piotr Chmieliński), rowerem (Jacek Hugo-Bader), ciężarówką (Romuald Koperski), pieszo (Marek Kamiński) czy motocyklem (Janusz Kasza). Każdy z nich robi to na swój sposób, każdy zwraca uwagę na coś innego. Znaleźć tu można zarówno relacje z wypraw jak i refleksje pokazujące wewnętrzne przemiany podróżników.

Fragmenty autorstwa Janusza Kaszy, który pisze o zlocie motocyklowym w Sturgis, historii marki Harley-Dawidson i ludziach, którzy tworzą kulturę harlejowców jest zupełnie odmienny od tekstu profesora Zdzisława Ryna, który prezentuje przemiany, jakie zaszły na Rapa Nui. Profesor Ryn prowadził badania na wyspie, na której tradycyjna kultura została zdegradowana, a wyspiarze żyją w zagubieniu, braku oparcia zarówno w tradycji, jak i współczesności, a muszą na nowo ustosunkować się i do jednej, i drugiej. Relacja ta przypomina, jak wiele negatywnych wpływów wnosi w tradycyjne kultury tzw. cywilizacja. Teksty Olgierda Budrewicza czy Wojciecha Jagielskiego to fragmenty ich książek, odpowiednio Druga strona księżyca. Przygody na wyspach Pacyfiku oraz Wypalanie traw.

Na tle innych tekstów wyróżnia się ten autorstwa Marka Kamińskiego. Trudno stwierdzić, czy inni autorzy zgodziliby się z jego odczuciami, bo to fragment bardzo osobisty, jest jakby wyznaniem dotyczącym dojrzewania Kamińskiego jako podróżnika, ale także człowieka. Relacja polarnika zawiera nie tylko opis wypraw czy analizę przygotowań i błędów jakie popełnił, a które, jak przyznaje, tkwiły w nim samym. Według niego w człowieku tkwi jego cel, a cel Kamińskiego dojrzewał, ewoluował, zmieniał się jego sposób myślenia o sobie, świecie i drodze jaką miał do pokonania, ale to wszystko przychodziło z czasem, nie było dane mu od razu. To tekst pełen pokory wobec drogi, jaką miał do przebycia i z którą musiał się mierzyć.

Relacje zawierają mapki, które pozwalają czytelnikowi szybko je umiejscowić oraz notki o autorach. Wydawnictwo bogate jest także w fotografie.

Jak przyznają redaktorzy nie było łatwo wybrać tych dziesięciu autorów, jednak powstała publikacja różnorodna, ponieważ Pojechane podróże 2 charakteryzuje przede wszystkim wielorakość: tematów, ludzi, miejsc, stylu.

Katarzyna Kucharczyk

Miłośniczka dwóch kółek uzależniona od czytania książek, ale ze swoimi nałogami nie ma zamiaru walczyć. Prowadzi blog Hominem Quaero.

Komentarze: (1)

Europcar Polska 27 września 2013 o 23:01

Ten festiwal pamiętam z czasów kona moich studiów. To była wtedy magia. teraz stało się to fabryka niemalże, z wieloma festiwalami w każdym miescie

Odpowiedz