Moskiewskie metro to monumentalny olbrzym o oryginalnym wdzięku. Miejsce gdzie możesz poczuć się w godzinach szczytu jak sardynka w puszce albo jak ta osa w roju, jednocześnie racząc się doznaniami estetycznymi i dumając nad radziecką myślą techniczną. A czego tu nie ma!

Grubo ciosany socrealizm, secesyjne ornamenty, glamour à la art déco, szarość i nuda surowej bryły, nowoczesne i wręcz futurystyczne linie i kształty, barok czasów Piotra Wielkiego – jednym słowem zawrót głowy. Stalin chciał zbudować miejsce, gdzie zwykły człowiek będzie mógł się poczuć jak w pałacu. No i raczej mu wyszło. I to wszystko, jakby się uparł i nie wychodził na powierzchnię, na wyciągnięcie ręki a raczej stopy za około dwa złote (najniższa cena biletu : 31 RUB).

Moskiewskie metro otwarte w 1935 roku jako pierwsze w Związku Radzieckim miało jedną linię z trzynastoma stacjami o długości jedenastu kilometrów. Dziś „moskowskij metropoliten” to ponad dwieście stacji i prawie trzysta czterdzieści kilometrów tras. Sieć ciągle się rozrasta: w 2017 roku została dodana nowa i zarazem trzecia linia okrężna, licząca pięćdziesiąt cztery kilometry i kolejne trzydzieści jeden stacji, co daje łącznie dwieście czterdzieści trzy stacje, z których czterdzieści cztery zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturowego Rosji.

1. ROSJA, Moskwa. Wejście do stacji metra Kijewskaja: jedyne wejście w stylu secesji, zaprojektowane przez francuskiego architekta Guimard’a i podarowane Moskwie przez Paryż. (Fot. Katarzyna Komorek)

Roi się tu od rekordów: metro w Moskwie to piąte największe metro na świecie po Szanghaju, Pekinie, Londynie i Nowym Jorku, a jednocześnie metro o największym natężeniu w Europie – dziennie przewozi około ośmiu milionów pasażerów. Według moskiewskiego wydziału transportu bije ono też rekordy świata w punktualności jeżdżąc z dokładnością 99,99 %. Znajduje się tu też trzecia najgłębiej (osiemdziesiąt cztery metry) położona stacja metra na świecie. To Park Pobiedy z najdłuższymi na tym globie schodami ruchomymi, które mają prawie sto trzydzieści metrów.

Gdyby ktoś to policzył, w moskiewskim metrze pewnie został też pobity rekord w tonach użytego marmuru. Na potrzeby tej megabudowy sprowadzany był tu m.in. z Ałtaju, Uralu, Karelii, a złośliwe języki mówią, że pochodzi również z odzysku, a mianowicie z wyburzonej przez Stalina w 1931 roku bazyliki Chrystusa Zbawiciela, która zresztą stoi na nowo.

POLECAMY: Krótki przewodnik po bezkresach Czukotki

Wokół metra krąży też sto jeden legend. Podobno na głębokości od pięćdziesięciu do stu dwudziestu metrów istnieje tzw. Metro 2, które miało powstać z rozkazu Stalina. Chodzą słuchy, że jest jednokierunkowe i łączy Kreml ze strategicznymi budynkami w Moskwie, wiedzie też na lotnisko i na daczę Stalina – oczywiście, ma się rozumieć, w razie potrzeby ewakuacji. Dziś miałyby korzystać z niego służby specjalne i ministerstwo obrony.

Linia Kolcewaja, czyli pierwsza okrężna, powstała podobno tylko dlatego, że Stalin postawił kubek z kawą na projekcie metra i architekci uznali ślad po kubku za wizjonerskie objawienie. Teraz już wiecie dlaczego na schemacie ma kolor brązowy. ;)

I ostatnie info, to już najprawdziwsza prawda: darmowe wifi na wszystkich liniach! Nie pozostaje nic jak krzyknąć Urrra! i złapać pierwszy nadjeżdżający wagon.

2. ROSJA, Moskwa. Kurskaja: w hallu można przeczytać werset z hymnu ZSRR, który został usunięty w 1961 i ponownie odrestaurowany w 2009 : … wychował nas Stalin w wierności ludowi, do wielkich zapalił nas trudów i dzieł. (Fot. Katarzyna Komorek)

3. ROSJA, Moskwa. Komsomolskaja: nazwa pochodzi od organizacji zrzeszającej młodych komunistów – Komsomoł (Kommunisticzeskij Sojuz Mołodioży). Yyy… a nie powinna się nazywać burżuazyjna, albo chociaż żyrandolowa…? (Fot. Katarzyna Komorek)

4. ROSJA, Moskwa. Niezidentyfikowana -ja :P ? / Kijewskaja: tu znajdziemy mozaiki przedstawiające motywy z historii Ukrainy i uwieczniające przyjaźni między ludem rosyjskim i ukraińskim. (Fot. Katarzyna Komorek)

5. ROSJA, Moskwa. Nowoslobodskaja: stacja w stylu secesyjnym z trzydziestoma dwoma witrażami sprzed II wojny światowej,… (Fot. Katarzyna Komorek)

6. ROSJA, Moskwa. Nowoslobodskaja: … na których znajdziemy portrety ludzi parających się zawodami umysłowymi: artystów, inżynierów, architektów, geografów. (Fot. Katarzyna Komorek)

7. ROSJA, Moskwa. Nowoslobodskaja: reszta okien przedstawia kwieciste i geometryczne wzory. No i oczywiście nie może zabraknąć czerwonej gwiazdy. Szkło przyjechało z Łotwy, tak zresztą jak i architekci, autorzy tej stacji. (Fot. Katarzyna Komorek)

8. ROSJA, Moskwa. Oktjabrskaja: w stylu neoklasycystycznym. W tematyce łączy zwycięstwo z Napoleonem i to z 45 roku. (Fot. Katarzyna Komorek)

9. ROSJA, Moskwa. Płoszczad´ Iljicza: poznajecie? Tak, ten pan to częsty tu motyw. Nic dziwnego – całe metro nosiło kiedyś jego imię. (Fot. Katarzyna Komorek)

10. ROSJA, Moskwa. Dostojewska: to biegnie postać z Gogola, wczesnej inspiracji Dostojewskiego. A za rogiem zastygły w marmurze scena morderstwa i samobójstwa ze „Zbrodni i Kary”. (Fot. Katarzyna Komorek)

Moskwa, zdjęcia z metra

11. ROSJA, Moskwa. Park Kultury / … : nie miejcie złudzeń. Rój os właśnie przeleciał. W każdym kierunku. (Fot. Katarzyna Komorek)

Stacje moskiewskiego metra - zdjęcia

12. ROSJA, Moskwa. Awiamotornaja / … : ten błyszczący sufit na Awiamotornej to piramidy z anodyzowanego złota. (Fot. Katarzyna Komorek)

Zdjęcia z podroży moskiewskim metrem

13. ROSJA, Moskwa. Kijewskaja: malowidło ścienne prawiące peany na cześć trzystu lat współpracy rosyjsko-ukraińskiej. (Fot. Katarzyna Komorek)

Moskiewskie metro - zdjęcia

14. ROSJA, Moskwa. Kijewskaja: kolejny dowód na to, że metro marmurem stoi. /Biełorruskaja: na Biełorruskiej pieczę nad podróżnymi sprawuje uzbrojona trójca. (Fot. Katarzyna Komorek))

Metro w Moskwie - fotoreportaż

15. ROSJA, Moskwa. Dostojewskaja: stacja miała zostać otwarta w siedemdziesiątą piątą rocznicę powstania moskiewskiego metra ale otwarcie opóźniło się ze względu na kontrowersje wokół wybranej tematyki: istniały obawy, że scena morderstwa siekierą i samobójstwa może stać się inspiracją do niecnych czynów. (Fot. Katarzyna Komorek)

Zdjęcia moskiewskiego metra

16. ROSJA, Moskwa. Płoszczad´ Riewolucyi: znajdziemy tu siedemdziesiąt sześć figur z brązu, które ucieleśniają członków socjalistycznego społeczeństwa. Podobno niektóre przynoszą szczęście – nie zaszkodzi potrzeć tu i tam. (Fot. Katarzyna Komorek)

Rosja, moskiewskie metro - foto

17. ROSJA, Moskwa. Mendelejewskaja: tak, tak, chodzi o tego Mendelejewa. Może się zreinkarnował w pieska, bo na tej stacji żył sobie jeden. Ma tu nawet swój pomnik. Zginął śmiercią tragiczną, biedactwo. (Fot. Katarzyna Komorek)

Stacja Kijewskaja - zdjęcia z moskiewskiego metra

18. ROSJA, Moskwa. Kijewskaja: projekt powstał z pomysłu Nikity Chruszczowa, który w 1953 roku został pierwszym sekretarzem i skorzystał z okazji, aby upamiętnić swoją rodzinną Ukrainę. (Fot. Katarzyna Komorek)

Metro w Moskwie - zdjęcia z Rosji

19. ROSJA, Moskwa. Elektrozawodskaja: widać, że niedaleko była fabryka żarówek, co nie? Trzysta osiemnaście lamp przy suficie, panie. (Fot. Katarzyna Komorek)

Zdjęcia z moskiewskiego metra

20. ROSJA, Moskwa. Majakowskaja: stacja w stylu art déco zainspirowana radziecką przyszłością z wierszy Majakowskiego. Mozaiki na suficie przedstawiają „24 godziny radzieckiego nieba”. Stacja wygrała grand prix na Światowej Wystawie w Nowym Jorku w 1939 roku. (Fot. Katarzyna Komorek)

Stacje moskiewskiego metra na zdjęciach

21. ROSJA, Moskwa. Majakowskaja: w czasie II Wojny Światowej stacja służyła jako schron, przemawiał tu też Stalin. (Fot. Katarzyna Komorek)

Portret Lenina w moskiewskim metrze - foto

22. ROSJA, Moskwa. Kijewskaja: Wielki Brat czuwa! :P (Fot. Katarzyna Komorek)

Metro w Moskwie - fotografie

23. ROSJA, Moskwa. Komsomolskaja / Nowoslobodskaja: z Komsomolskiej dostaniemy się na trzy dworce kolejowe – Kazański, Jarosławski i Leningradzki. (Fot. Katarzyna Komorek)

Rosja. Zdjęcia z metra w Moskwie

24. ROSJA, Moskwa. Arbatskaja: stąd rzut beretem się na Arbat, czyli legendarną artystyczną dzielnicę Moskwy. / Czistyje Prudy: Czistyje Prudy czyli „czyste stawy”, które w średniowieczu były brudne, ale Piotr Wielki je oczyścił i musiały zmienić nazwę. A dlaczego futro? Bo futro to zimą najpopularniejszy odziewek w moskiewskim metrze! (Fot. Katarzyna Komorek)

Metro w Moskwie - stacaj Biełorruskaja

25. ROSJA, Moskwa. Biełorruskaja: scenka rodzajowa z krową, ot tak. (Fot. Katarzyna Komorek)

Pasażerowwie moskiewskiego metra - zdjęcia

26. ROSJA, Moskwa. Kitaj-gorod: nie, to nie China Town! Chodzi o dzielnicę, która zapoczątkowała miasto i była otoczona murami obronnymi. Sama nazwa „kita” pochodzi podobno od pionowych drewnianych żerdzi, na których spoczywały mury obronne. (Fot. Katarzyna Komorek)

Rosja, metro w Moskwie - foto

27. ROSJA, Moskwa. Taganskaja: stacja ta jest połączona z podziemnym bunkrem, wybudowanym w razie wybuchu wojny atomowej. Możemy tu podziwiać czterdzieści osiem majolikowych płaskorzeźb portretujących żołnierzy radzieckich. (Fot. Katarzyna Komorek)

Stacja Izmailowo - zdjęcia z moskiewskiego metra

28. ROSJA, Moskwa. Izmailowo: stacja na trzeciej już linii okrężnej, tym razem naziemnej, otwartej we wrześniu 2016 r. Był prezydent! (Foto Katarzyna Komorek)

Metro w Moskwie - stacja Tropariowo

29. ROSJA, Moskwa. Tropariowo: otwarta w 2014 roku stacja nosi nazwę wioski, którą wchłonęła ciągle rozrastająca się Moskwa. (Fot. Katarzyna Komorek)

Metro w Moskwie - galeria zdjęć

30. ROSJA, Moskwa. Nowokuznietskaja: mozaiki na tej stacji zostały wykonane w 1940 roku w Leningradzie podczas oblężenia, kiedy to miasto przymierało głodem. Architekt, Vladimir Frolov, wysłał mozaiki do Moskwy i zmarł kilka dni później. (Fot. Katarzyna Komorek)

Komentarze: 2

Trener biznesu 26 lutego 2018 o 14:38

Widać tutaj bogactwo i siłę radzieckiej Rosji. A tak ochodząc od historii, to ten wystrój robi niesamowite wrażenie, w dodatku dane, które przedstawiałaś są zaskakujące. Co to przy naszych dwóch liniach metra w Warszawie!

Odpowiedz

Tomek 8 lipca 2019 o 15:49

Bardzo ciekawe napisane, szczególnie dziękuje za zabawne anegdoty o Stalinie, którego bardzo cenię w odróżnieniu od większości moich rodaków :)) Metro przepiękne, widać wielką potęgę ZSRR i Komunizmu.

Odpowiedz