Sudan Południowy - mieszkańcy osady nad Nilem. (Fot. Jakub Pająk)

Już 27 czerwca w Krakowie odbędzie się plenerowa impreza „S.O.S. dla Afryki”. Na rynku powstanie pigmejska wioska, odbędą się spotkania z uczestnikami sztafety Afryka Nowaka i będzie można posłuchać koncertu Maleo Reggae Rockers.

Celem imprezy jest uzbieranie 20 tys. euro na budowę dwóch szkół w Czadzie – Gore. Do ofiarności na ten cel będą zachęcać misjonarze-kapucyni oraz wolontariusze. Właśnie w ten sposób Sekretariat Misyjny Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej chce uczcić 25-lecie obecności polskich misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej.

Na czas imprezy „S.O.S. dla Afryki” na krakowskim Rynku powstanie pierwsza wioska pigmejska w Europie. Stanie w sumie pięć chat wybudowanych dokładnie tak, jak robi się to w Afryce (dwie z nich będą budowane podczas imprezy!). Każdy będzie mógł zajrzeć do ich wnętrza, aby sprawdzić, jak mieszkają i żyją Pigmeje. Będzie można także spróbować ich potraw: charakterystycznego miodu i manioku, który jest podstawowym pokarmem Pigmejów.

Nie zabraknie zabawy – prowadzone będą tańca afrykańskiego, a po zmroku rozpocznie się impreza w świetle ognia i przy rytmach tam-tamów. Dla odważnych zostanie przygotowana afrykańska przebieralnia – będzie można przymierzyć prawdziwą pigmejska spódniczkę i zrobić sobie w niej zdjęcie.

Podczas imprezy będzie się też można spotkać z uczestnikami rowerowej sztafety śladami Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-36 samotnie przejechał Afrykę. Będą opowiadać m.in. o swoich przygodach w Sudanie.

Na scenie wystąpi Trzecia Godzina Dnia i Maleo Reggae Rockers.

Zapraszamy – 27 czerwca 2010,

Rynek Główny – Kraków
Szczegółowy program imprezy S.O.S. dla Afryki

14.00 – Rozpoczęcie imprezy: br. Benedykt Pączka – Dyrektor Sekretariatu Misyjnego Braci Kapucynów i br. Ryszard Modelski – pierwszy Polak na ziemiach Republiki Środkowej Afryki.

14.15 – Na dobry początek – Taniec Afro

14.30 – Afryka Nowaka – Etap 1 – LIBIA  – „Uadi Tour”

14.40 – Licytacja: maski afrykańskie, obrazy afrykańskie.

14.55 – Prezentacja książki „Koktajl Misyjny”

15.00 – Afryka Nowaka – Etap 2 – EGIPT – “40 wieków plus dwa (kółka)”

15.10 – Licytacja

15:20 –  Rozpoczęcie warsztatów tańca afrykańskiego

15.35 – Afryka Nowaka – Etap 3 – SUDAN – „Z Nowakiem w Pustyni i w Puszczy”

15:50 –  licytacja

16:05 – jak buduje się domki Pigmejskie

17:00 – Koncert Maleo Reggae Rockers

18.30 – Afryka Nowaka – Etap 4 – “Rowery we mgle” Uganda

18.40 –  licytacja

18:10 – Afryka na żywo – telemost – RCA, CZAD, UGANDA

18.30 –  Afryka Nowaka – Etap 5 – “Rowery we mgle” Kongo-Rwanda

18.40 – 20.15 relacja z budowy domków Pigmejów

20:15 – Koncert: TDG

21.45 –  Misjonarze na pokładzie

21.50 – Fire Show – taniec w wiosce Pigmejskiej

Komentarze: 2

zhangfu 30 sierpnia 2010 o 13:56

http://www.youtube.com/watch?v=M50EE4qfgDc&feature=player_embedded#!

tutaj cała historia od prawdziwej strony !! pomyśl kilka chwil zanim durnym odruchem wrzucisz kasę do puszki !!!

Odpowiedz

Artur Glazowski 30 sierpnia 2010 o 20:21

@zhangfu
Chyba nie do konca zrozumiales co Stossel udowadnia na tym filmiku z YT. Nie krytykuje inwestowania w Afryce, a inwestycja jest zarowno fabryka jak i szkola. Krytykuje bezmysle rzadowe (!) dotacje na rzecz Afryki. Dotacje w postaci pieniedzy, ktorymi dysponuja skorumpowane afrykanskie rzady. Pieniadze z ktorych czesc tylko trafia do potrzebujacych, natomiast reszta jest wydawana tak, by utrzymywac istniejacy stan rzeczy. W koncu jesli zabraknie glodujacych – zabraknie tez pieniedzy przysylanych zza granicy. Taka „pomoc” bardziej wiec szkodzi niz pomaga.

Fundusze zebrane z „S.O.S. dla Afryki” zostana wydane na konkretny cel (dwie szkoly), przez konkretnych, sprawdzonych ludzi. Jest roznica?

Odpowiedz