W Krakowie trwa akcja Wyprawka za uśmiech – Polacy afgańskiej szkole. Jej finał odbędzie się podczas po święconego Afganistanowi Slajdowiska przy kawie w kawiarni Cudowne Lata.

Celem akcji charytatywnej jest obdarowanie materiałami szkolnymi dzieciaków z dwóch szkół znajdujących się niedaleko Kabulu w Afganistanie. Uczęszcza do nich ponad 1500 uczniów, z czego prawie 700 stanowią dziewczynki. Na co dzień dzieci uczą się stłoczone w ciasnych klasach prowizorycznego budynku szkoły. Z braku miejsca nauczyciele organizują dla części z nich lekcje bądź to pod gołym niebem bądź też w namiotach. Dzieciom brakuje podstawowych przyborów do pisania czy rysowania.

Polecamy: Dzieciaki z różnych stron świata

Jak można pomóc dzieciakom z Afganistanu?

W Krakowie zbierane są wszelkie artykuły szkolne, takie jak długopisy, ołówki, kredy i kredki, zeszyty, bloki rysunkowe, piórniki, tornistry itp.

Dary można składać w trzech miejscach Krakowa. Są to:

  • Kawiarnia Cudowne Lata przy ul. Garncarskiej 5,
  • Instytut Orientalistyki UJ przy ul. Podwale 7 (wejście od ul. Krupniczej 2),
  • Galeris Persja przy ul. Józefa 13.

Każdy, kto podaruje małym Afgańczykom nawet najmniejszą rzecz, weźmie udział w losowaniu nagród, które odbędzie się w trakcie Slajdowiska przy kawie, w Cudownych Latach.

W trakcie spotkanie usłyszycie między innymi o wyprawie Afganistan 2010 – pierwszej po 33 latach polskiej wyprawie alpinistycznej do Korytarza Wachańskiego. Zdjęcia ze swojej podróży pokażą Elżbieta Kamińska oraz Jakub Gajda.

Kolejnymi gośćmi będą Mikołaj Bolczyk i Mateusz Kłagisz — doktoranci Zakładu Iranistyki Instytutu Orientalistyki UJ, prowadzący aktualnie kurs Zagadnienia współczesnego Afganistanu. Przybliżą oni czasy, gdy na ziemiach współczesnego Afganistanu dominowała religia i kultura buddyjska.

Zapraszamy w niedzielę, 10 czerwca 2012, o godz. 15

Kawiarnia Cudowne Lata
ul. Garncarska 5
Kraków

Wstęp wolny

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y