Studencki Klub Górski zaprasza na kolejne podróżnicze slajdowisko. Tym razem z Magdaleną Skopek przeniesiemy się na półwysep Jamał.

Opowieści z końca ziemi, czyli w krainie reniferów, bogów i ludzi to opowieść o leżącym w azjatyckiej części Rosji Półwyspie Jamalskim. Jego nazwa w przekładzie oznacza tytułowy „koniec Ziemi”. Na stałe zamieszkują go jedynie rdzenni mieszkańcy – Nieńcy. Półwysep jest słabo zaludniony, klimat panuje tam surowy, a życie ludzkie bezpośrednio związane jest z reniferem. Zwierze to jest nie tylko przyjacielem człowieka, ale też źródłem jedzenia i ubrań, środkiem transportu, a z jego skór buduje się czumy, czyli tundrowe domy.

– Żeby dotknąć tego zadziwiającego świata pokonałam wiele granic – mówi Magdalena Skopek. – Opowiem jak uczyłam się nienieckiej codzienności mieszkając w czumie wspaniałej rodziny Akatteto, jak powozi się zaprzęgiem reniferów, jak odwiedza się gości, jak tańczy dym w czumie, skąd według Nieńców bierze się zorza polarna i jak smakuje mięso rena. Serdecznie zapraszam.

Zapraszamy w środę, 20 lutego 2013, o godz. 20.15

Aula Starego BUWu, Kampus Główny UW
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Warszawa

Wstęp wolny

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y