„Kamienna cisza” to drugi z filmów dokumentalnych, które obejrzeć można w ramach Spotkań z Afganistanem w warszawskim klubie Podróżnik.

25-letnia kobieta posądzona o cudzołóstwo, została zabita w wiosce Spingul w wysokich górach na północy Afganistanu. Informacja, która obiegła cały świat 23 kwietnia 2005 roku, stała się zaczątkiem tej opowieści.

Dokument przedstawia historię dwojga kochanków oczami świadków, rekonstruując tragiczne zdarzenie. Autor filmu próbuje odpowiedzieć, co wydarzyło się w dniu śmierci Aminy. Amina została zabita w okolicznościach przytaczanych w różnych wersjach. W śledztwie broni się tezy, że powodem śmierci był atak serca. Główni bohaterowie filmu prezentują całkowicie różne podejścia do zdarzenia. Film pokazuje jak trudno jest zrozumieć osobie z zewnątrz hierarchię wartości Muzułmanina. Świat, w którym nic nie jest bardziej bezwartościowe niż życie ludzkie.

Film „Kamienna cisza” otrzymał w kwietniu 2007 roku nagrodę „Sky is the Limit”, przyznaną za produkcję w kategorii „Work in progress” na Międzynarodowym Festiwalu Filmu Dokumentalnego w Chicago. W listopadzie 2007 przyznano filmowi Nagrodę Jury Ekumenicznego na 50. Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku.

Kamienna Cisza

Rok produkcji: 2007
Czas trwania: 51′
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Krzysztof Kopczyński
Zdjęcia: Jacek Petrycki P.S.C, Hanna Polak
Montaż: Anna Dymek P.S.M.
Muzyka: Krzysztof Knittel, Saba Zuzanna Krasoczko, Ryszard Latecki, Mieczysław Litwiński
Dźwięk: Jarosław Roszyk, Jafar Panahi
Kierownik produkcji: Dorota Rozowska
Koprodukcja: Society Films (USA), Telewizja Polska S.A.
Współfinansowanie: Agencja Scenariuszowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej
Światowa dystrybucja: Journeyman Pictures

Zapraszamy – 16 czerwca o godz. 18

Klub Podróżnik Café Bar

ul. Chłodna 39/9

Warszawa

Komentarze: Bądź pierwsza/y