Instytut Lecha Wałęsy, Instytut Reportażu oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają na spotkanie z Emmy Larkin, autorką książki Spustoszenie. Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie.

2 maja 2008 roku potężny tropikalny cyklon uderzył w wybrzeża Birmy, siejąc gigantyczne spustoszenia: zmiótł z powierzchni ziemi dziesiątki wiosek, pozbawił życia prawie sto czterdzieści tysięcy osób, a kolejne dwa miliony zostawił bez dachu nad głową. Reakcja sprawującej władzę junty wojskowej była niepojęta – nie tylko odrzucono międzynarodową pomoc humanitarną, ale także utrudniano lub uniemożliwiano działania obecnym w Birmie pracownikom organizacji pomocowych. Reżim złagodził swoje stanowisko dopiero po kilku tygodniach, kiedy dla wielu ofiar katastrofy było już za późno.

Emmie Larkin, dziennikarce, która od lat pisze o Birmie, udało się dzięki wizie turystycznej wjechać do kraju już w kilka dni po katastrofie. Na miejscu zastała chaos. Setkom tysięcy ludzi brakowało pożywienia, wody pitnej i najprostszego schronienia. W swojej książce Larkin nie tylko ujawnia rozmiary klęski, które reżim nieudolnie usiłował zamaskować. Szkicuje też portret generałów, zarysowując szerokie tło kulturowe, historyczne i religijne tej wyjątkowo trwałej i okrutnej dyktatury.

Emma Larkin to pseudonim przyjęty przez amerykańską dziennikarkę i pisarkę, która urodziła się, dorastała i mieszka w Azji. Ukończyła Szkołę Studiów Orientalnych i Afrykańskich w Londynie i przez ponad piętnaście lat regularnie odwiedzała Birmę. Jest również autorką książki Secret Histories: Finding George Orwell in a Burmese Tea Shop.

W dyskusji udział wezmą prof. Bogdan Góralczyk, były ambasador w Birmie, oraz Andrzej Muszyński – autor książki Południe oraz jednego z reportaży w Poza utartym szlakiem.

Zapraszamy w poniedziałek, 3 czerwca, godz. 19:00

Wrzenie Świata
Gałczyńskiego 7
Warszawa

Wstęp wolny

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y