Na biegunie zimna temperatury spadają czasem poniżej -60 stopni. W tych warunkach życie musi być dziwne. Jak należy się ubrać by nie stracić nosa czy odmrozić stopy? Co wtedy warto jeść? Dlaczego trudno się oddycha, czemu skrzypi śnieg poniżej -50? Jaki mróz musi być by szkoła w Ojmiakonie była zamknięta?

Wystawa i prelekcja jest owocem 2 zimowych wyjazdów na Syberię.
Opowieść dotyczy życia Nieńców koczowników i hodowców reniferów oraz bieguna zimna w Jakucji – najzimniejszego miejsca świata zamieszkanego na stałe przez ludzi.
Nieńcy są mistrzami przetrwania w pozornie niegościnnych i surowych warunkach. Życie na Arktyce nie rozpieszcza, mimo wszystko koczownicy odnajdują się tam doskonale. To typowe dzieci przyrody, źle znoszą osiadły tryb życia. Ich byt zależny jest od wielkich stad reniferów z którymi wędrują cały rok w poszukiwaniu świeżych pastwisk i uciekając latem przed zjadliwymi komarami.

Marcin Osman – geolog, fotograf, podróżnik, reporter, początkujący muzyk. Zdjęcia i reportaże publikował w ponad 30 tytułach. Laureat kilku konkursów fotograficznych. Miłośnik humoru Woodego Allena i kultury, diety, krajobrazów, tradycji oraz stylu życia w Azji. Trzyma się z daleka od szlaków turystycznych i ceni życie z miejscową ludnością.

Zapraszamy w środę, 18 kwietnia, o godz. 19:00

Centrum Kultury „Zamek”
pl. Świętojański 1
Wrocław

Wstęp wolny!

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y