W pobliżu Nakhon Ratchasima, w najbiedniejszej prowincji Tajlandii, Isaanie, znajduje się osobliwy kompleks świątynny, Wat Pa Lak Roi. Słynie z wielkich rozmiarów piekielnego parku, w którym znajdziemy artystyczne przedstawienie konsekwencji niewłaściwych, z punktu widzenia prawa dhramy, czynów. Warto tu przyjść, by skomplikować swoje wyobrażenie o buddyzmie. Uwaga, parki piekielne to miejsca ekstremalne! Oglądasz zdjęcia na własną odpowiedzialność!

Tajlandia, piekielna świątynia Wat Pa Lak Roi - zdjęcia z podróży

1. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Narok, po tajsku piekło, to według buddyzmu najgorszy z sześciu możliwych światów, w którym można się odrodzić. (Fot. Roman Husarski)

TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi - zdjęcia z podróży do piekielnej światyni

2. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Zasada karmana głosi, że każdy czyn ma swoje konsekwencje. W parku potraktowano temat z wnikliwą precyzją. Kłamcom wyrywa się języki, a morderców kroi się piłą. Szczegółowe kary przeznaczone są nawet za takie występki jak niszczenie roślin i ciągnięcie innych za nogi. (Fot. Roman Husarski)

Tajlandia, zdjęcia z Wat Pa Lak Roi, buddyzm, alkohol, narkotyki

3. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. To kara za łamanie piątek buddyjskiego wskazania, mówiącego o powstrzymywaniu się od przyjmowania substancji odurzających, w tym alkoholu. (Fot. Roman Husarski)

Tajlandia, buddyjska światynia Wat Pa Lak Roi, śmierć i piekło

4. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Ludzie ze zwierzęcymi głowami reprezentują karę pomieszanie zmysłów. Narkomani otrzymają głowę krowy, mordercy zwierząt – głowę ryby, ci co nie przestrzegali swoich obowiązków – głowę żółwia, ci co żartowali sobie z innych – głowę węża, ci co udawali ascetów – głowę żaby, wreszcie ci, co kradli ryżowe ciasteczka – głowę ptaka! (Fot. Roman Husarski)

Tajlandia, Wat Pa Lak Roi, buddyzm, świątynia, piekło

5. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Choć tego typu parki są XX wieku fenomenem, to przedstawione w nich makabreski źródła mają nierzadko w starożytnych tekstach. Traktat Traibumikhata, jedno z najstarszych tajskich pism sakralnych, zachowanych z czasów Sukhotai, opowiada właśnie o rzeczywistości piekielnej. Szczegółowo opis znajdziemy także w Devaduta Suttcie, która stanowi część kanonu buddyzmu theravada. (Fot. Roman Husarski)

Tajlandia, buddyzm, sansara, park piekielny Wat Pa Lak Roi

6. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Groteska obnaża szaleństwo życia w sansarze. (Fot. Roman Husarski)

Tajlandia, świątynia Wat Pa Lak Roi, podróż, zdjęcia

7. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Postacie w przedstawionym kręgu życia i śmierci są karykaturalne. Jedynie mnisi wyglądają jak normalni ludzi. (Fot. Roman Husarski)

Tajlandia, zdjęcia z podróży - świątynia Wat Pa Lak Roi

8. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. By ulżyć biedakom cierpiącym katusze w piekle, wystarczy wrzucić pieniążek. Wspieranie buddyjskiej mnichów to najlepszy sposób na poprawę karmana. (Fot. Roman Husarski)

Tajlandia, podróże, buddyzm, Wat Pa Lak Roi

9. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Poprzez terapię szokową park ma uświadomić odwiedzającym nietrwałość i kuriozalność ich życia. (Fot. Roman Husarski)

Tajlandia, seks, buddyzm, prostytucja, zdjęcia

10. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Szczególnie w parku napiętnowana jest seksualność. To wyraz dezaprobaty nad powszechną w kraju prostytucją. Być może też zemsta bardziej pobożnej prowincji na rozwiązłych mieszkańcach wielkich miast. (Fot. Roman Husarski)

Tajlandia, Wat Pa Lak Roi, seks i piekło

11. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Pobożni mnisi, twórcy parku, nie szczędzili nam detali. (Fot. Roman Husarski)

Tajlandia, podróż do Wat Pa Lak Roi, kobiety w ciąży w piekle

12. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Kobietom, które zdecydowały się na przerwanie ciąży, demony wiercą dziury w brzuchu. (Fot. Roman Husarski)

Podróż do Tajlandii, zdjęcia z buddyjskiej świątyni z trupami

13. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. W parku znajdziemy różne instalacje. Za kilka bhatów kościotrup na rowerze wodnym opływał staw, wydając z siebie piekielne dźwięki. W Wat Pa Lak Roi widać bardzo, jak pomysł na sacrum i profanum jest pomysłem Europejskim. (Fot. Roman Husarski)

Tajlandia, piekielny park Wat Pa Lak Roi, zdjęcia

14. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. W tradycji buddyjskiej człowiek może odrodzić się również, jako głodny duch i jest to jedynie troszkę lepsza reinkarnacja niż w piekle. (Fot. Roman Husarski)

15. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Tajowie traktują piekielne parki zarówno jako miejsce duchowe, jak i dobrą rozrywkę. Ze względu na moralizatorskie walory nierzadko widać w nich rodziny z dziećmi, ale można spotkać też i pary. (Fot. Roman Husarski)

Tajlandia, grzyby halucynogenne, podróże

16. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. W parku znajdziemy również figury powiększonych grzybów halucynogennych. Podobnie jak w naszych wesołych miasteczkach podkreślają, że wkroczyliśmy do „innej” rzeczywistości. (Fot. Roman Husarski)

T^ajlandia, Wat Pa Lak Roi, dziwne zwierzęta, zdjęcia,

17. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Nawet zwierzęta w parku są jakieś… osobliwe. (Fot. Roman Husarski)

Tajlandia, seks, cudzołóstwo, piekielny park

18. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Spotkanie z krzyżówką sępa z pterodaktylem to kolejna kara dla cudzołożników. (Fot. Roman Husarski)

Piekielne parki w Tajlandii, podróż do Wat Pa Lak Roi

19. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Dla nieposłusznych uczniów przewidziana jest również bolesna kara. Walory edukacyjne piekielnych parków sprawiają, że są stałym punktem tajskich wycieczek szkolnych. (Fot. Roman Husarski)

Piekło w buddyzmie, Wat Pa Lak Roi, Tajlandia

20. TAJLANDIA, Wat Pa Lak Roi. Pomiędzy scenami tortur możemy dostrzec figury nauczających mnichów. Piekło w tradycji buddyjskiej nie jest wieczne, choć dla niektórych może trwać nawet kilka eonów. (Fot. Roman Husarski)

Roman Husarski

Roman Husarski

Bob Marley kiedyś powiedział „My home is in my head, my home is always were I Am” i tego się trzymam. Zapraszam na mojego bloga.

Komentarze: (1)

Irena-Hooltayewpodrozy 9 grudnia 2018 o 9:18

Byłam ,widziałam,zwiedzałam.
Miejsce szokuje, ale warte jest zwiedzenia.

Odpowiedz