Laureaci nagród Travelery 2010. (Fot. Ewa Serwicka)

Laureaci nagród Travelery 2010. (Fot. Ewa Serwicka)

 

National Geographic prenumeruję od samego początku jego ukazywania się w Polsce. Co miesiąc miło jest zajrzeć do skrzynki i wyjąć stamtąd czasopismo z charakterystyczną żółtą ramką. Kiedy więc dostałam zaproszenie na rozdanie przyznawanych przez National Geographic Polska i NG Traveler nagród Travelery nie wahałam się ani chwili i wybrałam się 6 kwietnia do warszawskiej podróżniczej restauracji Bezgraniczna rozejrzeć się, co tam w wielkim wyprawowym świecie słychać…

 

Jak wszystkie tego typu imprezy, ta też nie zaczęła się punktualnie. Był więc czas pokręcić się trochę po sali, porozmawiać ze znajomymi i znajomymi znajomych, a także z nieznajomymi – ale znanymi podróżnikami na przykład Beatą Pawlikowską czy Markiem Tomalikiem.

Zanim jeszcze rozpoczęło się wręczanie statuetek, głos zabrała Martyna Wojciechowska, naczelna National Geographic Polska, która przedstawiła kapitułę konkursu, w skład której weszły takie podróżnicze osobowości jak sama Martyna Wojciechowska czy Elżbieta Dzikowska.

A potem w ruch poszły statuetki i dyplomy. W kategorii Wyczyn Roku nagrodzony został Piotr Pustelnik. W 2010 r. Piotr wspiął się na Annapurnę zostając tym samym dwudziestą osobą na świecie i trzecim Polakiem, któremu udało się zdobyć Koronę Himalajów.

Anna Jackowska otrzymała nagrodę za projekt Bałkany 2010. (Fot. Ewa Serwicka)

Anna Jackowska otrzymała nagrodę za projekt Bałkany 2010. (Fot. Ewa Serwicka)

Anna Jackowska z kaskiem w ręku odebrała nagrodę w kategorii Podróż Roku za projekt Bałkany 2010. Realizując go objechała swoim motocyklem ten rejon Europy.

Chwilę później w świetle reflektorów stanęli Grzegorz Niedźwiedzki i Piotr Szrek odbierając statuetkę w kategorii Naukowe Odkrycie Roku przyznaną za odkrycie tropów najstarszego zwierzęcia lądowego na świecie.

Społeczną Inicjatywą Roku zostało natomiast przedsięwzięcie dr. Rafała Nowaka i dr. Macieja Matuszyńskiego Trzecie Oko, w ramach którego polscy okuliści zaangażowali się w ratowanie wzroku w najbiedniejszych rejonach świata.

Babcia w Afryce Barbary Meder wybrana została Podróżniczą Książką Roku. Są to opowieści kobiety, która po przejściu na emeryturę zdecydowała się nie robić szalików na drutach, tylko wyruszyć w podróż.

W tym roku po raz pierwszy przyznano także nagrodę w kategorii Podróżniczy Blog Roku. Tutaj nominowani byli między innymi znani Czytelnikom peronu Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik, czyli LosWiaheros. Jednak statuetkę otrzymali Adrian Krajewski i Piotr Marek za blog Od Kairu Do Kapsztadu, w którym opisują swoje przygody z podróży przez Afrykę.

Nagrodą Grand Prix kapituła uhonorowała Marka Kamińskiego. (Fot. Ewa Serwicka)

Nagrodą Grand Prix kapituła uhonorowała Marka Kamińskiego. (Fot. Ewa Serwicka)

I na koniec zostało Grand Prix 2010, czyli jedyna nagroda nie przyznawana w plebiscycie przez czytelników, a przez kapitułę konkursu. Tę nagrodę „za całokształt dokonań podróżniczych, naukowych lub eksploracyjnych oraz wierność życiowej pasji” otrzymał polarnik, podróżnik i żeglarz Marek Kamiński.

Po rozdaniu nagród i grupowym zdjęciu laureatów rozpoczął się bankiet, gratulacje i rozmowy nieformalne.

Cała impreza była zorganizowana prawie perfekcyjnie, bo już wchodząc na nią można było się zorientować, kto dostanie najważniejszą nagrodę wieczoru. Przed wejściem stała bowiem wielka makieta okładki najnowszego wydania Travelera z informacją o Grand Prix dla Marka Kamińskiego :)

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Ewa Serwicka

Ewa Serwicka

Zamieniła korpopracę na turystykę. Lubi patrzeć na świat przez obiektyw aparatu. Bloguje na Daleko niedaleko.

Komentarze: Bądź pierwsza/y