"Boże Ciało" - Jakub Nguyen Duc, wyróżnienie w 1. edycji konkursu fotograficznego "Orientuj się!"

Jeszcze tylko przez trzy dni (do 12 października) można nadsyłać prace na 2. Azjatycki Konkurs Fotograficzny „Orientuj się!”. Odbywa się on w ramach festiwalu filmowego Pięć Smaków.

W 2008 roku konkurs „Orientuj się!” poświęcony był tylko społeczności wietnamskiej w Polsce.Nadesłano na niego prawie 120 zgłoszeń. Z nagrodzonych i wyróżnionych prac powstała wystawa pokazywana podczas 2. Festiwalu Filmów Wietnamskich Kino w Pięciu Smakach oraz na stacji Metra Centrum w Galerii „Pociąg do Sztuki”.

"Paulinka 1" (z cyklu "Paulinka") - Milena Banaszewska, I nagroda w 1. edycji konkursu „Orientuj się!”

W tym roku Fundacja Sztuki Arteria postanowiła poszerzyć formułę festiwalu filmowego o prezentację kina z innych krajów Azji Południowo-Wschodniej. W ślad za tym idzie konkurs „Orientuj się!” proponując uczestnikom dwie sekcje konkursowe. Pierwsza z nich to „Azja – made in Poland”, czyli fotografia poświęcona społecznościom azjatyckim mieszkającym w Polsce. Druga, zatytułowana „Milion zdjęć z każdej podróży” – ma zachęcić do namysłu nad statusem tzw. fotografii turystycznej, kwestiom etyki fotografa i ponowoczesnej nadprodukcji obrazów w kontekście Azji.

– Czy lubimy być fotografowani? Czy lubimy być obiektem zainteresowania turystów z innych krajów, czyjąś pamiątką z wakacji? Anonimowymi – Polakiem/Polką/Europejczykiem/Europejką w albumie równie anonimowej dla nas osoby? Fotografia podróżnicza słusznie bywa krytykowana jako akt swoistej agresji, a przynajmniej przejaw nieuprzejmości i niewrażliwości – mówi nawiązując do tematu drugiej sekcji, Joanna Wasilewska, kustosz Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, jedna z jurorek konkursu. – W kategorii „Azja –made in Poland” stawiamy autorów niejako w odwrotnej sytuacji, licząc jednak, że ich prace będą owocem autentycznego i wrażliwego zetknięcia z azjatycką kulturą w naszym kraju.

Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie www.piecsmakow.pl/orientujsie.

W jury konkursu zasiądą: Max Cegielski (dziennikarz, pisarz, podróżnik), James Maxton-Graham (fotograf, filmowiec), Rafał Milach (fotograf, laureat nagrody World Press Photo), Thu Thuy Vu (projektantka, absolwentka warszawskiej ASP) i dr Joanna Wasilewska (kustosz i wicedyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku).

W każdej z konkursowych sekcji zostanie przyznana jedna gówna nagroda pieniężna w wysokości 1500 zł oraz nagrody rzeczowe (m.in. zestawy książek wydawnictwa W.A.B. i karnety na festiwal „Pięć smaków”). Wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie w kinie Muranów podczas festiwalu „Pięć smaków”.

Komentarze: Bądź pierwsza/y