Życie na Madagaskarze

Szczęśliwi mieszkańcy Madagaskaru. (Fot. Arek Ziemba)

Podczas kolejnego spotkania w Centrum Kultury „Zamek” będziecie mogli przenieść się na Madagaskar. O niesamowitym kraju, w którym ponad 70 lat temu zakochał się Arkady Fiedler, opowie Arek Ziemba.

Arek Ziemba jest pilotem wypraw, fotografem i poliglotą. Jego opowieść przeniesie słuchaczy na Madagaskar w klimacie Fiedlera. Usłyszycie m.in.  jak napić się rumu z przodkami króla wioski, o tym co Malgasze robią wspólnie ze swoimi przodkami i jak często z nimi tańczą i się bawią, by zapewnić sobie przychylność tychże przodków.

Madagaskar to jedno z tych ostatnich miejsc na świecie, których nie wchłonęła nasza cywilizacja. To też miejsce, które bardzo silnie opiera się globalizacji. Mówią zresztą ci, którzy byli na Madagaskarze: tu jest inaczej niż wszędzie. Egzotyka tego miejsca to też przyroda. Rośliny i zwierzęta to w większości endemity. Występują tylko i wyłącznie tutaj. Madagaskar bardzo wcześnie oddzielił się od Afryki i samotnie dryfuje po oceanie. Z Afryką ma ten kraj zresztą niezwykle mało wspólnego.

Arek Ziemba
Z wykształcenia germanista. Pasjonat również innych języków, których używa do mówienia i słuchania… Czuje się jak w domu w Ameryce Łacińskiej, na Madagaskarze, w krajach arabskich. Wyznaje zasadę, że podróż przybiera całkiem inny wymiar o ile zna się miejscowy język. Można załatwić niezałatwialną sprawę w Egipcie, łowić piranie i krokodyle ze strażakami gaszącymi amazońskie lasy czy znaleźć nocleg w areszcie na meksykańskiej prowincji. Czasem też znajomość języka uratuje skórę, jak kilka razy podczas wypraw w niedostępne rejony Madagaskaru.

Arek przemierza świat już od kilkunastu lat. Stacjonarnie przepracował w życiu całe… trzy tygodnie. Jeżeli nie jest akurat w drodze jako pilot wycieczek to pewnie prywatnie w czasie ekstremalnych wypraw rowerowo-trekkingowych. Fotografuje i opisuje miejsca, ludzi i emocje. Żeby nie było powierzchownie, często wraca do tych samych krajów i drąży zaczęte tematy.

Zapraszamy w piątek, 10 grudnia, o godz. 17

Centrum Kultury „Zamek”
pl. Świętojański 1
Wrocław

Wstęp wolny!

Komentarze: Bądź pierwsza/y