Post-turysta - logo

Warsztaty poprowadzą Marysia Złonkiewicz i Paweł Cywiński z post-turysta.pl.

Pamiętacie naszych znajomych z post-turysta.pl? Przedstawiliśmy Wam ich wywiadem z Pawłem Cywińskim. To ludzie, którzy zastanawiają się, jak uczynić nasze podróżowanie bardziej świadomym, bardziej etycznym. Jednym z efektów tych zastanowień są warsztaty przeprowadzane w całej Polsce.

Współorganizatorem edycji rzeszowskiej jesteśmy my, Peron4 oraz Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Zapraszamy wszystkich podróżników! Szczegóły niżej.

Wywiad: Paweł Cywiński: skomplikujmy turystom myślenie o wakacjach

Tematyka

Podczas warsztatów dowiemy się między innymi tego, kto jest narratorem turystycznej wyobraźni. Co znaczy słowo „egzotyka” i dlaczego w wielu tekstach podróżniczych my mamy „języki”, Indianie „narzecza” lub „dialekty”? Obejrzymy doskonały film – „Z kamerą wśród ludzi” – i zastanowimy się, co poza duszą kradną zdjęcia. Spróbujemy też zdekonstruować popularne turystyczne reklamy i kryjące się za nimi stereotypy oraz dowiedzieć się, co między wierszami przemyca Lonely Planet i National Geographic.

Poza tym, dowiemy się też czy istnieje neokolonializm turystyczny. Jaki procent pieniędzy wydawanych przez turystów w krajach rozwijających się wraca na Zachód i dlaczego? Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy opozycja podróżnik a turysta jest prawdziwa, i dlaczego turyści tak często gardzą innymi turystami. Dowiemy się też między innymi, jak wielki jest wpływ turystyki na przyrodę oraz na sąsiadów turystycznych dzielnic i kurortów, no i zaprojektujemy własną dzielnicę turystyczną. Na końcu zastanowimy się, co to znaczy być odpowiedzialnym podróżnikiem i jak to wcielić w życie. [cyt. http://post-turysta.pl/Szkolenia]

Prowadzący

Paweł Cywiński
Orientalista, kulturoznawca, geograf. Redaktor działu Poza Europą w Magazynie Kontakt

Marysia Złonkiewicz
Trenerka, bałkanistka, kulturoznawczyni, teoretyczka turystyki, podróżniczka.

Termin i miejsce

Warsztaty trwają osiem godzin i odbędą się w ramach festiwalu Watch Docs.

Piątek, 24 października, g.16-20 oraz sobota, 25 października, g.11-15
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie, ul. Cegielniana

Koszty

Warsztaty są bezpłatne.

Uczestnicy

Warsztaty skierowane są do studentów, młodzieży licealnej, nauczycieli, kadry akademickiej oraz pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych. Zapraszamy, jeśli należysz do którejś z tych grup.

Zgłoszenia na warsztaty

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o wysłanie maila na adres redakcja@peron4.pl. W tytule maila proszę podać „Warsztaty”.

W treści prosimy o następujące informacje, według wzoru:

  1. Imię i nazwisko
  2. Adres e-mail
  3. Telefon kontaktowy
  4. Twój zawód oraz miejsce pracy lub nauki (np. student WSPiA lub wolontariusz w organizacji XYZ)

Numer telefonu zostanie wykorzystany wyłącznie do kontaktów związanych z przebiegiem szkolenia (np. potwierdzenia uczestnictwa). Nikomu nie zostanie udostępniony.

Inne edycje

Jeżeli interesuje cię udział w takich warsztatach, ale Rzeszów za daleko, szukaj informacji na post-turysta.pl.

Komentarze: Bądź pierwsza/y