Poznaliśmy zwycięzców 6. edycji Travelerów, plebiscytu organizowanego przez National Geographic. Wśród laureatów znaleźli się również autorzy znani czytelnikom Peron4: Ania i Thomas Albothowie wraz z Rodziną Bez Granic oraz ekipa Afryki Nowaka. 

Travelery 2011 przyznano w sześciu kategoriach: blog travelerowca, podróżnicza książka roku, naukowe odkrycie roku, społeczna inicjatywa roku, wyczyn roku oraz podróż roku. Została przyznana również specjalna nagroda Grand Prix.

Grand Prix

Janina  Ochojska

Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, która funkcjonuje już od blisko 20 lat otrzymała nagrodę za całokształt dokonań podróżniczych, naukowych lub eksploracyjnych oraz wierność życiowej pasji.

The Family Without Borders - Anna, Thomas, Hania i Mila

Rodzina Bez Granic w komplecie: mama Anna, tata Thomas, Mila i Hanka. (Fot. Thomas Alboth)

Blog Travelerowca

Rodzina bez granic

Anna i Thomas, którzy niejednokrotnie gościli już na łamach Peron4 są wam zapewne bardzo dobrze znani – rodzina, która udowadnia, że pojawienie się małych dzieciaków, to dopiero początek podróżniczych przygód, a nie koniec. I jak widać, jest też czas (choć pewnie nie zawsze tyle, ile by się chciało) na prowadzenie ciekawego bloga, który najefektywniej przenosi podróż przez świat realny do świata wirtualnego.

Polecamy też nasz: osobisty ranking blogów podróżniczych

Wyczyn Roku

Piotr Pogon i Łukasz Żelechowski (zdobywcy Aconcagui)

W uzasadnieniu można przeczytać „za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych”

Wyjątkowe w tym wszystkim jest to, że panowie po raz kolejny udowadniają, że człowiek niepełnosprawny również może realizować swoje podróżnicze marzenia. Zwłaszcza, że to nie jest są ich pierwsze wyprawy (Żelechowski jako pierwszy niewidomy zdobył Elbrus) i jak zapowiadają, również na tym nie poprzestaną (w planach mają zdobycie Korony Ziemi).

Społeczna inicjatywa roku

Kampania społeczna Podróże kontra telewizor

Stowarzyszenie „Wolna Przedsiębiorczość” postanowiła zmienić zwyczaj spędzania czasu wolnego przed telewizorem – ich celem było ustanowienie nowych praw dziecka: do podróżowania z rodzicami oraz do soboty bez telewizora, czego efektem miało być również zachęcenie do rozbudowy infrastruktury ułatwiającej podróże z całymi rodzinami. Jury pochwaliło projekt za propagowanie idei odpowiedzialnego podróżowania, świadomości ekologicznej i szacunku dla dziedzictwa kulturowego.

Podróż Roku

Travelery 2011 - Afryka Nowaka

Mocna ekipa specjalnego tunezyjskiego etapu Afryki Nowaka (Fot. afrykanowaka.pl)

Afryka Nowaka

Dwuletnia rowerowa sztafeta przez czarny ląd śladami Kazimierza Nowaka, do niedawna bardzo mało znanego podróżnika i reportera, o którym właśnie ta wyprawa przywróciła pamięć. Nagroda została przyznana za realizację niestandardowej wyprawy, która była czymś więcej niż tylko przemierzaniem przestrzeni geograficznej

Inicjatorami przedsięwzięcia Afryka Nowaka byli: Zbyszek Sas, Jakub Pająk, Norbert Skrzyński, Piotr Sudoł, Piotr Tomza, ale w samej wyprawie wzięło udział ponad 120 uczestników.

Naukowe odkrycie roku

Prof. Andrzej Kokowski, Marcin Piotrowski, Artur Troncik (za odkrycie skarbu w Czermnie)

W trakcie wykopalisk archeologicznych prowadzonych w Czermnie naukowcy z UMCS znaleźli drogocenna biżuterię oraz złocone srebro z XIII wieku. Oprócz znaczenia historycznego odkrycia, sam fakt odkrycia przykładów mistrzowskiej pracy rusko-bizantyjskich jubilerów odbiło się echem równie poza Polską, a odkrycie pozwoliło lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury.

Podróżnicza książka roku

Anna Olej – Kobus, Krzysztof Kobus (za książkę Namibia: 9000 km afrykańskiej przygody)

To pierwsza książka o Namibii, która w najlepszy sposób rozszerza czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe. Ta książka to połączenie reporterskich historii, świetnych zdjęć oraz wskazówek dla podróżników, którzy dopiero rozpoczynają swoje przygody.

Cytaty w tekście pochodzą z oficjalnego uzasadnienia przyznania wyróżnień opublikowanego na www.national-geographic.pl.

Komentarze: 4

Basia Kasztelan 24 kwietnia 2012 o 16:51

Zero zdziwienia! Są najlepsi!

Odpowiedz

Aga Szymanska 24 kwietnia 2012 o 21:34

Bezkonkurencyjni! :)

Odpowiedz

Wędrowni Ufale 25 kwietnia 2012 o 10:30

Gratulacje!

Odpowiedz

Ania 4 maja 2012 o 13:22

Gratulacje dla wszystkich zwycięzców!

Odpowiedz