Wielkimi krokami zbliża się Festiwal Podróży i Reportażu Kontynenty w Lublinie. Na tę okoliczność zadaliśmy kilka pytań Bartkowi Szaro, który macza palce w organizacji tej dość ciekawie zapowiadającej się imprezy.

– Zacznę od najmocniejszych nazwisk tegorocznych Kontynentów. Paul Theroux i Hugh Thompson to dziś najwyższa półka jeśli chodzi o reportaż, dokument i literaturę podróżniczą. Obaj po raz pierwszy odwiedzą Polskę. Ciężko było ich zaprosić?

– Nie było to najłatwiejsze zadanie. Nie chcielibyśmy się jednak skupiać na tym, że udała się rzecz bardzo trudna. Traktujemy przyjazd Paula Theroux i Hugh Thomsona jako wielkie wydarzenie. Każdej osobie, która interesuje się podróżowaniem nieco głębiej, te postaci powinny być doskonale znane i niezmiernie cieszymy się, że jest okazja by spotkać się z nimi w Lublinie.

– Jakie było założenie tej edycji Kontynentów? Mam wrażenie, że chcieliście odejść od oklepanej formy typowego festiwalu podróżniczego, na którym jedną po drugiej oglądamy lepszą lub gorszą relację z podróży.

– Nie chcielibyśmy się porównywać do kogokolwiek. Wychodzimy natomiast z założenia, że warto opierać program festiwalu na czymś innym, niż na relacjach z podróży. I dotykać tematyki podróżowania nie tylko przez pryzmat wrażeń i przygód, ale również przemyśleń, refleksji, czy też bardzo indywidualnego do niej podejścia.

Z drugiej strony żyjemy w czasach relacjonowania podróży do internetu, gdzie może to robić każdy. Z tego powodu wiele pojęć spłaszcza się, zanika romantyzm podróżowania, który zawsze był jego bardzo ważną częścią. Masowość turystki ma także ogromny wpływ na relacje międzykulturowe. O takich rzeczach chcemy rozmawiać podczas festiwalu.

– Na sobotę przygotowaliście m.in. kilka warsztatów. Tu mam mały problem – pierwsze trzy startują o tej samej porze. Co komu polecasz?

– Warsztat Tomka Kulbowskiego najbardziej spodoba się tym, którzy szukają w podróżach nieszablonowych ujęć. To szkoła przekształcana zwyczajnych scen w niezwykłe opowieści. Do Maxa Cegielskiego warto przyjść, by podszkolić rzemiosło pisarskie – dowiemy się sporo o tym jak patrzeć, słuchać, zapamiętywać i interpretować świat. Post-turysta to natomiast warsztat o odpowiedzialnej, świadomej i zrównoważonej turystyce. Ten ostatni zdecydowanie jest dla każdego, kto choć od czasu do czasu gdzieś wyjeżdża.

W drugiej turze warsztatów spotkamy się z Mateuszem Janiszewskim, lekarzem-pisarzem, który wyjaśni wszelkie wątpliwości dotyczące jednej z najważniejszych kwestii, gdy ruszamy w podróż, czyli zdrowia. Równolegle warsztat o wykorzystaniu technologii w podróży poprowadzi Kuba Górnicki. To prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą wiedzieć jak wykorzystywać nowinki technologiczne do kreowania treści, a przy tym nie tracić nic z bycia w drodze.

– Na Kontynentach wprowadziliście też blok pokazów konkursowych. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonicie pięć osób, które zaprezentują się przed publicznością festiwalu. Do kiedy można się zgłaszać i na co będziecie stawiać typując zwycięzców?

– Zgadza się! Jeden z bloków festiwalu oddajemy w ręce młodych podróżników, którzy mają potrzebę zaprezentowania swoich projektów, bądź przemyśleń związanych z podróżowaniem. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy komuś uda się zaskoczyć nas czymś oryginalnym. Bardzo na to liczymy! Na oryginalność będziemy stawiać przede wszystkim. To ważna część całego festiwalu. Zgłoszenia przyjmujemy do 11 maja.

– W programie jest też Čači Vorba i Vágtázó Csodaszarvas. Brzmi jak jakieś węgierskie potrawy.

– To świetne zespoły, które zagwarantują nam oprawę muzyczną wydarzenia. Pierwsze danie, Cači Vorba, to lubelska grupa specjalizująca się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, bałkańskiej oraz karpackiej, zaliczana do najbardziej uhonorowanych za granicą polskich wykonawców ostatnich kilku lat.

Na drugie mamy Vágtázó Csodaszarvas, co po polsku znaczy Galopujący Cudowny Jeleń. Jest to węgierska kapela folkowo-szamanistyczna, która może dla wielu okazać się odkryciem sezonu. Odsyłamy na youtube’a. Koncertów absolutnie nie można ominąć.

 

 

– I na koniec muszę jeszcze zapytać o ten romantyzm podróżowania, o którym wspomniałeś. I o to, kto dzisiaj jest prawdziwie romantycznym podróżnikiem?

– Osoba na przestrzał wrażliwa, odbierająca rzeczywistość dużo bardziej emocjonalnie niż inni. I stawiam jeszcze jeden warunek – musi się tymi wszystkimi przeżyciami umieć podzielić.

 

Festiwal odbędzie się w dniach 3 – 5 czerwca 2016 roku. Szczegółowy program znajdziecie na stronie: Kontynenty – Festiwal Podróży i Reportażu. Tam też kupicie bilety.

Grzegorz Król

Ostatnio jeździł motocyklem po Bałkanach, ale nic o tym nie napisał. Robi Peron4 i bardzo lubi podróże.

Komentarze: (1)