Niewiele jest miejsc na świecie, gdzie można się cieszyć całkowicie czystym, przejrzystym niebem. Zanieczyszczenie świetlne obecne jest i w miastach, i w małych wioskach. Dlatego wybrałem się na Altiplano – najlepsze możliwe miejsce na Ziemi do obserwacji gwiazd. Miesięczna podróż poświęcona była astrofotografii.

Najbardziej niewiarygodne było zalane wodą solnisko Salar de Uyuni! Trudno było ufać oczom i zmysłom. Wydawało się, że dryfujemy w otwartej, nieskończonej przestrzeni, otoczeni kolorami: niebieskim, czerwieniom, żółcią. Stoisz w głębokiej nocy z gwiazdami nad tobą, koło ciebie i pod tobą! Przestrzeń kosmiczna na Ziemi, czyż nie?

Oczywiście spodziewaliśmy się trudności. Po pierwsze – wysokość. Fotografowaliśmy na wysokości trzech-czterech tysięcy metrów nad poziomem morza! Potrzebowaliśmy pięć-sześć dni na aklimatyzację, by następnie spędzić dwa tygodnie na Altiplano, cały czas powyżej trzech tysięcy metrów. Jasne, że trudno się poruszać i trudno oddychać. Ale dzięki przygotowaniu, wróciliśmy cali i zdrowi.

Podróż nocą przez zalaną solną płaszczyznę Uyuni to niesamowite doświadczenie, ale i wyzwanie. Nie widać dosłownie nic, tylko całkowicie czarny tunel przed samochodem. Czujesz tylko jak auto przemieszcza się przez nieład wody i soli. Zwykle wody jest pięć-dziesięć centymetrów, ale czasem robi się dużo głębiej. Łatwo utknąć. Przebywaliśmy więc trasę w dzień nagrywając ślad GPS, aby w nocy dotrzeć do dokładnie tego samego miejsca.

Daniel Kordan

Po studiach fizyki kwantowej wrócił do fascynacji z dzieciństwa: fotografii. Łącząc ją z pasją do sztuki i aktywności, przekuł w fotografię krajobrazową. Przewodnik, redaktor naczelny Continent Expedition. Listę publikacji i nagród w dziedzinie fotografii, którą ma na koncie możecie znaleźć na danielkordan.com.

Komentarze: 4

Monika 18 sierpnia 2017 o 20:18

Daniel, wspaniałe zdjęcia. Gratuluję. Salar de Uyuni to cudowne miejsce i na pewno tam wrócę.
Pozdrowienia z Chile :) Monika z tresvodka.com :)

Odpowiedz

Monika 18 sierpnia 2017 o 20:19

Ps. Jakiego aparatu używasz?

Odpowiedz

MM en el Mundo 19 sierpnia 2017 o 13:59

Byliśmy w tych samych miejscach, stojąc tam zachwyceni krajobrazem, twierdziliśmy, że nie ma zdjeć, które oddają piękno Atacamy! Teraz widzimy Twoje fotografie i zmieniamy zdanie! Pełen profesjonalizm! Gratulacje!

Odpowiedz

Bartosz 8 czerwca 2018 o 9:30

Witam, te zdjęcia są tak oszałamiające że ” kopara opada” i ciężko uwierzyć. Wpadłem na tą stronę szukając zdjęć Księżyca zrobionych z południowej półkuli Ziemi (przy okazji Panie Danielu może Pan takie ma?>)
Natomiast zachwycony jestem najbardziej zdjęciami nocnego nieba. I zastanawia mnie to że na nie których zdjęciach Droga Mleczna tworzy łuk, jakby Tęczę na nocnym niebie, zaś na paru innych tego nie widać, jest jakby prosta smugą na niebie. Z czego to wynika? Czy „tęcza” to jest efekt aparatu, jakiegoś „rybiego oka”? W kwestiach fotografii jestem kompletnym laikiem.
Gratuluję świetnych zdjęć, a jeszcze bardziej zazdroszczę tego „Stoisz w głębokiej nocy z gwiazdami nad tobą, koło ciebie i pod tobą! Przestrzeń kosmiczna na Ziemi, czyż nie?” – z pewnością Salar de Uyuni to magiczne miejsce!
Pozdrawiam i bardzo liczę na odpowiedź.

Odpowiedz