Festiwal "Na Rozdrożach". (Źródło: festiwal.xa.pl)Ogólnopolskie Akademickie Spotkania Podróżnicze „Na Rozdrożach”, a prościej Festiwal Podróżniczy „Na Rozdrożach” to impreza odbywająca się corocznie w Kielcach od kwietnia 2005 roku.

Organizacją imprezy zajmują się członkowie oraz sympatycy Studenckiego Koła Naukowego Turystyki „Bez Nazwy” pod opieką dr Artura Zielińskiego. Pomysłodawcą zorganizowania festiwalu, na terenie Instytutu Geografii, był student geografii, Jakub Wieczerzak, który przy wsparciu Ewy Tumidaj i Jana Kotwicy oraz innych osób związanych z SKNT „Bez Nazwy”, przygotował I Ogólnopolskie Spotkania Podróżnicze „Na Rozdrożach”.

Program drugiego dnia festiwalu:

14.00 – 14.40 Beata Jakuszewska – Synowie Przestrzeni

Po pół roku spędzonym z Nomadami na Saharze Beata Jakuszewska wyruszyła autostopem ku kolejnym otwartym przestrzeniom – na pustynie Bliskiego Wschodu. Przebywając z „Synami Przestrzeni”, Beduinami, doświadczała tego jak – żyjąc na obrzeżach konfliktu izraelsko-arabskiego – ten wolny lud pustyni odczuł skutki walk. Poprzez bezpośredni kontakt próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie: czy w zastanej sytuacji Beduini przynależą sercem do jakiejkolwiek nacji i zioną nienawiścią, czy też, jako Obywatele Wszechświata, szerzą idee wolności i pokoju, nie angażując się w żaden sposób w konflikt? W swojej relacji Beata Jakuszewska zabierze nas nie tylko w podróż w tak rzadko odwiedzane miejsca, ale przede wszystkim w fascynującą wędrówkę ścieżkami kultury, wrażliwości i odkrywanie zagadek tożsamości.

14.45 – 15.20 Łukasz Płotecki – Tam, gdzie wilcy wyją, czyli… nie wiem ile kilometrów autostopem przez Kazachstan

Opowieść o wielkich przestrzeniach Kazachstanu. O tym co wyje, a co piszczy w trawach wielkiego stepu. Co szepcą kamienie gór Tien Shan i gdzie podziało się może Aralskie? Przede wszystkim jednak jest to historia opowiadająca o ludziach i spotkaniach z nimi, gdzieś tam w przestrzeni na poboczu jakiejś zakurzonej drogi. W miejscu gdzie niebo dotyka ziemi, a błędnik wskazuje północ na południe.

15.30 – 16.20 Rafał Łabuz, Tomasz Turchan – Rajd Lajkonika – Maluchami do Mongolii

4 Fiaty 126p w dwa miesiące pokonały przeszło 17 tys. kilometrów przemierzając Ukrainę, Rosję i bezdroża Mongolii. Po drodze odwiedzono m.in. Lwów, Kijów, Wołgograd, Nowosybirsk, Irkuck, Omsk, Czelabińsk, Ufę, Samarę, Ułan Ude, Ułan Bator, Karakorum, jezioro Bajkał i góry Ałtaj. Przeszło 2 tys. kilometrów trasy biegło przez całkowite bezdroża mongolskich stepów i gór.

W formie filmu i opowiadania zaprezentowane zostaną zmagania załogi rajdu z przygotowaniem sprzętu, planowaniem trasy i przygodami przeżytymi w trakcie trwania dwu miesięcznej podróży w stronę wschodzącego słońca.

16.25 – 17.35 Bartosz Piziak – Iracki Kurdystan – Krajobraz po Saddamie

Ropa naftowa, wojna i Saddam Hussajn – to 3 najczęstsze skojarzenia z Irakiem, jakie kreują media, nie tylko w Polsce. Mimo, że jest to aktualnie jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów świata, jego północna część jest inna. To autonomia kurdyjska, zamieszkiwana przede wszystkim przez Kurdów – jeden z największych narodów świata bez swojego własnego państwa. Zobaczymy jak wygląda codzienne życie Kurdów. Reportaż powstał podczas dwóch pobytów Bartka na Bliskim Wschodzie w 2007 i 2009 roku.

17.40 Zakończenie II dnia

Zapraszamy – 23 kwietnia 2010 r.

Instytut Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

Kielce, ul. Świętokrzyska 15, sala 347

Komentarze: Bądź pierwsza/y