Aktywne wulkany, bogactwo kulturowe sięgające tysiącleci, dzika dżungla z bujną florą i fauną, plantacje kawy i kakaowca, złocąca się kukurydza, pękate awokado, kolonialna architektura błyszcząca w jaskrawym słońcu… No i jedyny kraj Ameryki Środkowej, w którym Majowie stanowią prawie połowę ludności.

Plantacja herbaty w Gwatemali

1. GWATEMALA, Okolice jeziora Atitlán. Jak Gwatemala, to oczywiście kawa. Niestety większość upraw przeznaczona jest na eksport. Tutaj pije się zaskakująco cieniutką kawę i to już od małego dziecka. (Fot. Katarzyna Komorek)

W Gwatemali jest około dwudziestu plemion i funkcjonują dwadzieścia trzy języki uznawane przez rząd, takie jak np. Quiché, Mam, Cakchiquel i Kekchi. Okazuje się też, że można być dziś Gwatemalczykiem i nie mówić językiem kolonizatorów.

Przeszłość jest naznaczona 36-letnią wojną domową (1960 – 1996), która spłynęła ludobójczą krwią ponad dwustu tysięcy ofiar a ucierpieli w dużej mierze Majowie. Teraźniejszość rysuje się w jaskrawych barwach, przyciągając swymi dobrami coraz więcej turystów. Średni wiek mieszkańców wynosi tutaj 20 lat i choć urbanizacja dotyczy tylko dwóch procent gwatemalskiej ziemi, to po stolicy jeżdżą tramwaje XXI wieku.

W miastach takich jak Antigua – idylliczna kolonialna perełka, szkoły hiszpańskiego powstają jak grzyby po deszczu. Fotogeniczność tego kraju jest aż prowokująca. W czasie długiej przejażdżki autobusem po czym poznać, że znaleźliśmy się w innej wiosce? A, no po strojach kobiet. Są jak barwne ptaki, których te same przecież kolory układają się w co raz to nowe barwy i wzory. Jaskrawe niczym quetzal – symbol narodowy od którego pochodzi również nazwa waluty. Gwatemala, pachnąca słodkim dymem z domowego ogniska, to prawdziwa uczta dla oczu.

Zabytkowy kościół w Antiqui - zdjęcia z Gwatemali

2. GWATEMALA, Antigua. Kościół Miłosierdzia – piękny przykład kolonialnej architektury, za sprawą której dawna stolica została wpisana na listę UNESCO. (Fot. Katarzyna Komorek)

Malownicza rzeka Cahabon - zdjęcia z podróży przez Gwatemalę

3. GWATEMALA, Semuc Champey. Rzeka Cahabón przepływa tu pod trzystumetrowym wapiennym tarasem tworząc naturalne baseny. Woda w nich jest bajecznie błękitna. (Fot. Katarzyna Komorek)

Owoce na targu w Gwatemali

4. GWATEMALA, Antigua. Na targu same frykasy! Może ktoś reflektuje na papaję? Arbuza? Albo kawał ananasa? (Fot. Katarzyna Komorek)

Procesja w gwatemalskim miasteczku - zdjęcia z podróży

5. GWATEMALA, San Pedro La Laguna. Podczas procesji. (Fot. Katarzyna Komorek)

Wulkan w Ameryce Środkowej - foto, Gwatemala

6. GWATEMALA, Wulkan Pacaya/Flores. Ostatnia erupcja wulkanu Pacaya miała miejsce w 2010 roku. Z prawej: Flores nad jeziorem Petén Itzá. (Fot. Katarzyna Komorek)

Kobiety z San Marcos La Laguna - foto

7. GWATEMALA, San Marcos La Laguna. Dobijanie targu? A może szukanie inspiracji? (Fot. Katarzyna Komorek)

Internet na końcu świata

8. GWATEMALA,. Todos Santos Cuchumatán. Zagubiłeś się w dziesiątej wiosce w gwatemalskiej głuszy? Nie martw się! Facebook już tu jest. A nawet internet! (Fot. Katarzyna Komorek)

Tkaczka spotkana podczas podróży przez Gwatemalę

9. GWATEMALA, San Juan La Laguna. Pani Elena należy do kooperatywy kobiet tkających różne cuda jak np. ten szal, który właśnie powstaje. (Fot. Katarzyna Komorek)

Praca w Gwatemali i leniwe popołudnie - zdjęcia z podróży

10. GWATEMALA, Okolice Jeziora Atitlán. Praca zaczyna się tu wcześnie rano. Popołudniem natomiast można sobie pozwolić na trochę więcej lenistwa. (Fot. Katarzyna Komorek)

Jezioro Atitlán - zdjęcia z podróży przez Gwatemalę

11. GWATEMALA, Jezioro Atitlán. Ten pokraterowy zbiornik leżący u stóp wulkanu San Pedro to najgłębsze jezioro w Ameryce Środkowej. (Fot. Katarzyna Komorek)

Dziewczynki z Ameryki Środkowej - foto

12. GWATEMALA, Okolice Jeziora Atitlán. Oj, dziewczynki chyba nie słuchają rodziców! Majowie wierzą, że nie powinno się robić zdjęć kobietom i dzieciom gdyż można w ten sposób nieopatrznie skraść im duszę. Dlatego też, często unikają konfrontacji z obiektywem. (fot. Katarzyna Komorek)

Religijne napisy - zdjęcia z podróży przez Gwatemalę

13. GWATEMALA, San Pedro La Laguna. Miasteczko wydaje się mocno zaangażowane religijnie. Pełno w nim podobnych napisów. (Fot. Katarzyna Komorek)

Cmentarz w Gwatemali - foto

14. GWATEMALA, San Pedro La Laguna. Na cmentarzu barwnie i piętrowo… (Fot. Katarzyna Komorek)

Grobowce na cmentarzu w San Pedro La Laguna - zdjęcia z Gwatemali

15. GWATEMALA, San Pedro La Laguna. …a z nagrobków spoglądają zmarli w codziennych pozach. (fot. Katarzyna Komorek)

Maximon - zdjęcia z podróżyu po Gwatemali

16. GWATEMALA. Maximón czyli San Simon (Święty Szymon?) – przykład osobliwego mariażu wierzeń prekolumbijskich i wpływów katolickich. Maximón, przedstawiany jako mężczyzna z cygarem i w kapeluszu, co roku zamieszkuje inny dom, a wierni przychodzą złożyć mu ofiarę z alkoholu, papierosów i pieniędzy w zamian za jego opiekę i przychylność. (Fot. Katarzyna Komorek)

Zdjęcia z Gwatemali - wakacje nad jeziorem

17. GWATEMALA, Jezioro Atitlán. Z tyłu wulkan San Pedro, Atitlan i Tolimán. (Fot. Katarzyna Komorek)

Targ w Gwatemali - zdjęcia z podróży po Ameryce Środkowej

18. GWATEMALA, Antigua. Na straganie w dzień targowy… (Fot. Katarzyna Komorek)

Zakupy na wakacjach w Gwatemali

19. GWATEMALA, Antigua. Aniołki w strojach ludowych. Modlą się żeby ktoś w końcu przyszedł je zakupić? (fot. Katarzyna Komorek)

Kobiety z Gwatemali - foto

20. GWATEMALA, Antigua. … z odrobiną szczęścia może te panie im pośpieszą na ratunek? (fot. Katarzyna Komorek)

Tradycyjne stroje Majów

21. GWATEMALA, Antigua/Todos Santos Cuchumatán. Od małego do dużego – tylko na ludowo! (fot. Katarzyna Komorek)

Stolica Majó w Gwatemali - fotogaleria zdjęć z podróży

22. GWATEMALA, Quetzaltenango. Kościół na głównym placu miasta, zwanego też Xela lub Xelajú, będącego nieoficjalną stolicą Majów. Ponad sześćdziesiąt procent mieszkańców to rdzenna ludność. (Fot. Katarzyna Komorek)

Tradycyjne stroje Majów z Gwatemali

23. GWATEMALA, San Pedro La Laguna. Wzory i kolory tkaniny, z której uszyty jest tradycyjny strój, informują o regionie a często nawet o wiosce, z której pochodzi ten kto go nosi. (fot. Katarzyna Komorek)

Podróż do Gwatemali - foto

24. GWATEMALA, Todos Santos Cuchumatán. W położonym na wysokości 2500 m n.p.m. miasteczku mówi się w języku Mam i nosi się ludowe stroje na co dzień, bez względu na płeć. (Fot. Katarzyna Komorek)

Relacja z podróży do Gwatemali - dworzec autobusowy

25. GWATEMALA, Todos Santos Cuchumatán/Huehuetenango. Poranna prasa i ładowanie bagażu różnej maści na „chicken bus”. (Fot. Katarzyna Komorek)

Transport autobusowy w Gwatemali - relacja z podróży

26. GWATEMALA, San Pedro La Laguna. Ostatni odcinek drogi do San Pedro La Laguna to wąskie serpentyny. Kierowcy nie szczędzą brawurowych umiejętności a autobusy poruszają się z gracją tira. Słowem – przygoda (dobrze zabrać ze sobą woreczek foliowy). (Fot. Katarzyna Komorek)

Wczasy nad jeziorem w Ameryce Srodkowej

27. GWATEMALA, Jezioro Petén Itzá. Drugie co do wielkości jezioro Gwatemali. (Fot. Katarzyna Komorek)

Krajobraz Gwatemali - foto

28. GWATEMALA, U podnóża wulkanu Pacaya. Konie i kije do wynajęcia czekają na chętnego turystę. (Fot. Katarzyna Komorek)

Dzień Niepodległości w Gwatemali - foto

29. GWATEMALA, Todos Santos Cuchumatán. Parada w Dzień Niepodległości na pamiątkę 15 sierpnia 1821, kiedy to Gwatemala wraz z innymi krajami Ameryki Środkowej, stały się suwerennymi państwami. (Fot. Katarzyna Komorek)

Jazda autostopem przez Gwatemalę - zdjęcia z podróży

30. GWATEMALA, Okolice Jeziora Atitlán. Pick-up okazuje się świetnie sprawdzać w roli tramwaju. Co więcej, ani jajka się nie tłuką, ani dzidziuś nie płacze! (fot. Katarzyna Komorek)

Transport w Ameryce Środkownej dość pakowny

31. GWATEMALA, Okolice Jeziora Atitlán. … a pakowność tego środka transportu jest doprawdy imponująca! (Fot. Katarzyna Komorek)

Festyn w Ameryce

32. GWATEMALA, Todos Santos Cuchumatán. Marimba, czyli starsza odmiana ksylofonu, jest tu bardzo ważnym instrumentem. (Fot. Katarzyna Komorek)

Piekarnia w Gwatemali

33. GWATEMALA, Gwatemala. A w „piekarni” wprawnymi ruchami panie przygotowują tortille – jeden z podstawowych składników gwatemalskiej diety. (Fot. Katarzyna Komorek)

Gwatemalski tragarz z workami pełnymi awokado - zdjęcia z podróży

34. GWATEMALA, Okolice Jeziora Atitlán. Zebrane z pola awokado przygotowuje się na podróż do miasta. (Fot. Katarzyna Komorek)

Konna wyprawa nad jezioro - foto relacja z podróży do Gwatemali

35. GWATEMALA, Jezioro Petén Itzá. W okolicach jeziora można podobno spotkać jaguara, pumę czy krokodyla. Dziękuję bardzo! Mi tam koń wystarczy. (Fot. Katarzyna Komorek)

Ruiny Majów w Tikal - zdjęcia z podróży przez Gwatemalę

46. GWATEMALA, Tikal. Ruiny starożytnego miasta, jednego z największych archeologicznych pozostałości cywilizacji Majów i zdecydowanie jednej z najważniejszych atrakcji turystycznej Gwatemali. (fot. Katarzyna Komorek)

Komentarze: 2

Dominik 24 maja 2014 o 14:07

Swietne zdjecia.

Odpowiedz

Marcin S. Sadurski 21 sierpnia 2014 o 1:54

Istotnie – przefajne.

Odpowiedz