Honduras – nie takie brzydkie kaczątko Ameryki Środkowej
Z połową populacji żyjącą poniżej granicy ubóstwa Honduras jest jednym z najbiedniejszych krajów Ameryki Środkowej. Podobno królują tu bieda, gangi uliczne, przemyt narkotyków, maczety i napady z bronią w ręku…
Na liście krajów pod względem ilości zabójstw per capita Honduras zajmuje pierwsze miejsce na świecie (raport UNODC, 2011 rok). Wojskowy zamach stanu przeciw prezydentowi Manuelowi Zelayi w 2009 roku pogrążył kraj w chaosie politycznym i społecznym na siedem miesięcy i choć jest na nowo stabilny to negatywne skutki przewrotu są odczuwalne do dziś.
Z połową populacji żyjącą poniżej granicy ubóstwa Honduras jest jednym z najbiedniejszych krajów Ameryki Środkowej. Podobno królują tu bieda, gangi uliczne, przemyt narkotyków, maczety i napady z bronią w ręku a bezrobocie sięgające prawie 30% owocuje masową emigracją do USA. W styczniu 2012 roku uciekł stąd nawet Korpus Pokoju.
Jeśliby brnąć dalej w statystyki Honduras jawi się, jak z koszmarnego snu. A czy jest jakaś druga strona medalu? Jest. Nawet kilka… ruiny starożytnych miast Majów, kolonialna architektura, lasy mgliste, rajskie wyspy na Morzu Karaibskim, nieprzebyta dżungla La Moskitia, flora i fauna o niewyobrażonych barwach…

2. HONDURAS, Puerto Cortés. Wesołe miasteczko podczas Feria Agostina - sierpniowego święta miasta. (Fot. Katarzyna Komorek)

3. HONDURAS, Z Utili do La Ceiby. Na należące do Hondurasu wyspy kursuje prom z La Ceiby. W tle Parque Nacional Pico Bonito. (Fot. Katarzyna Komorek)

4. HONDURAS, Utila. Snorkeling czyli jak zobaczyć część Mezoamerykańskiej rafy koralowej za pomocą okularów i rurki. (Fot. Katarzyna Komorek)

5. HONDURAS, Utila. Utila to mekka aspirujących nurków - na wyspie roi się od szkół oferujących kursy po budżetowych cenach. (Fot. Katarzyna Komorek)

6. HONDURAS, Utila. Lasy namorzynowe to dom dla wielu gatunków ryb i skorupiaków. (Fot. Katarzyna Komorek)

7. HONDURAS, Sambo Creek. Garifuna, lud który kolonizatorzy sprowadzili z Afryki, mieszka tu w wioskach wzdłuż karaibskiego wybrzeża Hondurasu. (Fot. Katarzyna Komorek)

8. HONDURAS, Wybrzeże karaibskie. Północne wybrzeże Hondurasu nie jest oblężone przez turystów - można się cieszyć plażą na wyłączność. (Fot. Katarzyna Komorek)

9. HONDURAS, Parque Nacional la Tigra. Część parku to las mglisty. Różnorodność flory i fauny zachwyca. (Fot. Katarzyna Komorek)

10. HONDURAS, Parque Nacional la Tigra. "Ładne kwiatki" w tym położonym na ok 2000 m n.p.m, najstarszym honduraskim parku. (Fot. Katarzyna Komorek)

12. HONDURAS, Copán. To starożytne miasto Majów przeżywało swój rozkwit w 7 wieku n.e. W 1980 zostało wpisane na listę zabytków UNESCO. (Fot. Katarzyna Komorek)

13. HONDURAS, Copán. W Copánie rozwinął się specyficzny styl w rzeźbie. Dziś znany jest z dobrze zachowanych stel. (Fot. Katarzyna Komorek)

14. HONDURAS, Lago de Yojoa - największe jezioro Hondurasu i ornitologiczny raj. (Fot. Katarzyna Komorek)

15. HONDURAS, Wodospad Pulhapanzak. 43-metrowy wodospad, a przy nim moc atrakcji od spływu na oponie przez przejście za wodospadem po park linowy. (Fot. Katarzyna Komorek)

16. HONDURAS, Amapala. Wyspa El Tigre i otaczająca ją zatoka były długo przedmiotem sporu pomiędzy Hondurasem, Salwadorem i Nikaraguą. (Fot. Katarzyna Komorek)

17. HONDURAS, Amapala. Przemoc uzasadniona czyli urodzinowe rozwalanie piniaty. Cukierki będą ścielić się gęsto. (Fot. Katarzyna Komorek)

18. HONDURAS, Amapala. Wszędobylskie bezpańskie psy czują się wszędzie jak w domu. (Fot. Katarzyna Komorek)
Komentarze: Bądź pierwsza/y