Francja kojarzy się przede wszystkim z Paryżem i Lazurowym Wybrzeżem. Tymczasem przy swojej różnorodności ma do zaoferowania zdecydowanie więcej. My, jako bardzo ciekawe miejsca do odwiedzenia, rekomendujemy Bretanię i Normandię.

W północnej części Francji jest dużo historii, są piękne miasteczka, kapitalne jedzenie i piaszczyste plaże dla leniuchów (zwłaszcza w Bretanii).

Malarz w Normandii

1. FRANCJA, Saint Valery en Caux w Normandii. Senna mieścina gdzie nikt nie mówi po angielsku :) A mówić powinni, bo tu w ‘40 ubiegłego stulecia razem z Anglikami robili akcję „Złap Rommla”. Fantazję Francuzi mieli iście polską bo przeciw dywizji Tygrysów wystawili reprezentację na koniach… (Fot. Mariusz Jajesniak)

Klify w Normandii

2. FRANCJA, Etretat. Jedna z najpopularniejszych wizytówek Normandii, bajkowe wręcz klify oblewane wodami Kanału La Manche. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Połów ryb w Etretat.

3. FRANCJA, Normandia – Etretat. Rybołówstwo to wciąż najpopularniejsze zajęcie miejscowych. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Omaha Beatch - miejsce lądowania aliantów podczas II wojny światowej

4. FRANCJA, Normandia. Omaha Beach – słynne miejsce z lądowania aliantów 6 czerwca 1944 podczas D-Day, kiedy to tysiące żołnierzy rozpoczęło ofensywę na zachodzie Europy. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Zdjęcia z Normandii - Cmentarz żołnierzy Amerykańskich.

5. FRANCJA, Normandia. Normandy American Cemetery and Memorial. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Cmentarz amerykańskich żołnierzy na Omaha Beatch

6. FRANCJA, Normandia. Na cmentarzu tym spoczywają Amerykańscy żołnierze, którzy polegli podczas alianckiej inwazji. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Normandy American Cementry and memorial - zdjęcia

7. FRANCJA, Normandia. Cmentarz założony został już w dwa dni po lądowaniu na francuskim wybrzeżu. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Na amerykańskim cmentarzu w Normandii znajduje się 10 tysięcy grobów

8. FRANCJA, Normandia. Nekropolia zajmuje blisko 70 hektarów, znajduje się na nim blisko 10 tysięcy mogił amerykańskich żołnierzy, którzy polegli w walce z Niemcami. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Cmentarz żołnierzy amerykańskich poległych na wybrzeżu Normandii

9. FRANCJA, Normandia. Normandy American Cemetery and Memorial jest własnością USA. Na każdym nagrobku wyryta nazwa stanu z którego pochodził wojak. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Wycieczka po Normandii - zabytek motoryzacji

10. FRANCJA, Normandia. Motoryzacja jak w czasach „Żandarma”. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Rouen we Francji

11. FRANCJA, Normandia. Rouen to nie tylko klimatyczne stare miasto i potężna gotycka katedra… (Fot. Mariusz Jajesniak)

Turystyczne atrakcje Normandii - Rouen

12. FRANCJA, Normandia. … ale także miejsce gdzie w 1431 roku stracono Joanne d’Arc. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Wakacje w Normandii

13. FRANCJA, Normandia. I po żniwach. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Mieszkańcy Normandii żyją nie tylko z rolnictwa ale i z morza

14. FRANCJA. Normandia. Odpływ to najlepszy czas na zbieranie owoców morza i wędkowanie. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Normandia to ciekawa alternatywa dla turystów. Bo Francja to nie tylko Paryż i Lazurowe Wybrzeże

15. FRANCJA, Normandia. Le Mont Saint Michel – kolejna ikona północnej Francji. Na skalistej wysepce zbudowano miasteczko wraz z klasztorem. Wysepka połączona jest z wybrzeżem naturalnym mostem ziemnym wyłaniającym się z wody w czasie odpływu. Miejsce koszmarnie zatłoczone przez turystów, zarówno na parkingu (poszczególne sekcje otwarte w rytmie pływów) jak i na stromych brukowanych uliczkach wewnątrz murów miejskich. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Turystyczne oblicza francuskiej Bretanii

16. FRANCJA, Bretania. Locronan to urokliwe kamienne miasto w zachodniej część Bretanii. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Zdjęcia z Bretanii - klimatyczne Locronan

17. FRANCJA, Bretania. Turyści zaglądają tu chętnie. W Locronan pełno jest zakamarków „z duszą”. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Wybrzeże Bretanii

18. FRANCJA, Bretania. Pointe du Van – choć wybrzeże Bretanii jest zdecydowanie bardziej przyjazne plażowiczom niż Normandzkie, to jednak jest na nim też wiele skalistych przylądków stromo opadających ku spienionym wodom Atlantyku. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Wakacje we Francji. Pointe du Raz

19. FRANCJA, Bretania – Pointe du Raz – skalisty przylądek nad Oceanem Atlantyckim. Jedno z najpiękniejszych miejsc, które warto odwiedzić podróżując po Francji. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Concarnau to ciekawe turystyczne miasto

20. FRANCJA, Bretania. Concarnau – stare miasto położone na wyspie połączone jest z nową częścią mostem i siecią wodnych autobusów zbierających podróżnych z „przystanków”. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Turyści lubiacy słodycze powinni zajrzeć do Concarnau

21. FRANCJA, Bretania. Concarnau jest rajem dla łasuchów. Mnóstwo manufaktur wyśmienitej czekolady, tysiące rodzajów cukierków, ciasteczek i innych przysmaków, może śmiało konkurować z najlepszą belgijską robotą. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Cmentarzysko rybackich kutrów w Comarted

22. FRANCJA, Bretania. Na koniec naszej wycieczki zaglądamy do Camaret. To portowe miasteczko jest też cmentarzyskiem starych kutrów rybackich. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Mariusz Jajesniak

Zawodowo pracownik wielkiej korporacji, prywatnie KAOwiec wyprawy W Pogoni Za Szczęściem. Przez niektórych dość dawno uznany za niepoczytalnego.

Komentarze: 5

la vagabunda 29 września 2011 o 10:34

W tytule powinno być chyba 'Bretanii'.

Odpowiedz

kat 31 stycznia 2012 o 23:47

cudowne zdjecia, gratulacje dla fotografa…:)

Odpowiedz

SWid 25 lutego 2012 o 22:36

Polemizowałbym ze jednym zdaniem z opisu zdjęcia St Michel: „Wysepka połączona jest z wybrzeżem naturalnym mostem ziemnym wyłaniającym się z wody w czasie odpływu.” Z tego co ja widzialem (bylem w okolicy jeden dzien) to „most ziemny” wcale się nie „wyłania” tylko jest przejezdny zawsze – jest ponad poziomem morza podczas przyplywów. Tak bylo kiedyś, i tak jest w przypadku bliźniaczego St Michael w Kornwalii. I wcale nie jest „naturalny” tylko wybudowany przez ludzi. Poza tym dla takiego wału ziemnego w języku polskim właściwszą nazwą jest „grobla” – most ma to do siebie ze coś pod nim może przepływać/przejeżdżać… Ale skoro inni piszą że do Wenecji z lądu dojeżdża się „długim mostem” to chyba szkoda klawiatury i czasu na polemikę…

Odpowiedz

George_JG Pologne 9 stycznia 2014 o 17:50

Zdjęcia przepiękne. Też bym chciał pojechać do Normandii. Czy są organizowane wycieczki w biur turystycznych w te regiony?

Odpowiedz