Islandia przyciąga uwagę. Centrum aktywności wulkanicznej i geotermalnej, najdłuższa na świecie średnia długość życia, największy europejski lodowiec, ekologiczna energia z wnętrza ziemi – to tylko kilka niezwykłości, które zachęcają do odwiedzenia tego kraju. Trudno opisać słowami oryginalne piękno i magiczną wyjątkowość tego miejsca. Obejrzyjcie zdjęcia z południowo-zachodniej części wyspy.

1. ISLANDIA. Wyspa jest najmłodszym obszarem w Europie pod względem geologicznym, a Islandczycy kulturowo zaliczani są do Skandynawów. Tym razem wybieramy się z Reykjaviku na wschód, aby poznać naturalne piękno wyspy. (Fot. Kuba Adamiec)

2. ISLANDIA.  Obecnie na wyspie są trzy parki narodowe. Tingvellir, założony w 1930 roku, został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.  (Fot. Kuba Adamiec)

3. ISLANDIA. Szlak Laugavegurinn wiedzie od gorących źródeł do doliny lodowca . (Fot. Kuba Adamiec)

4. ISLANDIA. Leżący w południowej części wyspy obszar Landmannalaugar jest przedmiotem zainteresowania wszystkich wielbicieli geologii. Postali turyści przyjeżdżają tu dla pięknych widoków tworzonych przez różnokolorowe skały.  (fot. Kuba Adamiec)

5. ISLANDIA, Landmannalaugar. Aktywność wulkaniczna wyspy objawia się w gorących źródłach i gejzerach. (fot. Kuba Adamiec)

6. ISLANDIA. Z uwagi na obecność wielu czynnych wulkanów połacie terenu pokryte pyłem wulkanicznym nikogo nie dziwią. (fot. Kuba Adamiec)

7. ISLANDIA. Tumany pyłu wiszą także nad powierzchnią jeziora. (fot. Kuba Adamiec)

8. ISLANDIA. Są miejsca, gdzie mech pokrywający skały wulkaniczne to jedyna zieleń w krajobrazie. (fot. Kuba Adamiec)

9. ISLANDIA, okolice Emstrur. Rzeka Markarfljot, która wyrzeźbiła ten 200 metrowej głębokości kanion, bierze swój początek w wodach wypływających z lodowca. (fot. Kuba Adamiec)

10. ISLANDIA. Najwyższy szczyt wyspy Hvannadalshnúkur o wysokości 2109 m jest także czynnym wulkanem. (fot. Kuba Adamiec)

11. ISLANDIA. Vatnajökull to największy park narodowy w Europie. Nazwa pochodzi od leżącego w nim lodowca. (fot. Kuba Adamiec)

12. ISLANDIA, Vatnajökull. Lodowiec pokrywa swoim obszarem ponad 8% powierzchni wyspy. (fot. Kuba Adamiec)

13. ISLANDIA, Vatnajökull. Drugi pod względem powierzchni w Europie i czwarty na świecie, a także pierwszy na kontynencie pod względem objętości lodowiec determinuje wygląd i funkcjonowanie wyspy. (fot. Kuba Adamiec)

14. ISLANDIA. W kraju jest około 67 jezior, a każde z krystalicznie czysta woda. (fot. Kuba Adamiec)

15. ISLANDIA, Park Narodowy Skaftafell. Oprócz wulkanicznych krajobrazów, parki chronią unikalny ekosystem. (fot. Kuba Adamiec)

16. ISLANDIA,okolice wiosek Vik i Myrdal. Mimo, że większość Islandczyków utrzymuje się z turystyki, liczba odwiedzających jest ograniczana w trosce o naturę. (fot. Kuba Adamiec)

17. ISLANDIA. Rzeźba wyspy to głównie wyżyny i płaskowyże. (fot. Kuba Adamiec)

18. ISLANDIA. Magiczna sceneria wulkanicznej wyspy o godzinie jedenastej trzydzieści wieczorem (fot. Kuba Adamiec)

Jacob Adamiec

Wspinacz, fotograf, podróżnik, zafascynowany górami, bieganiem i aktywnym stylem życia.

Komentarze: 2

Marti 21 grudnia 2010 o 7:11

Przelotem zaledwie nad wyspą byłem. Dwie godziny na lotnisku, w okna samolotu patrzenie, zaszronione okna, przesiadka. Zanim wylądowaliśmy współpasażer przekonywał mnie, że za oknem już widzimy śniegi Arktyki :) Nawet przywołana stewardesa nie wystarczyła, by uwierzył, że to tylko równe chmury. Mi też udzielił się kimat skandynawskiego klimatu.

Wysiadam. To tylko zmiana samolotu. Ale gdzie? Dookoła pustka, stepy akerkmańskie przy tym dźwięczą :) Nic, droga wokół wyspy i… nic

Kuba. Krotko. Z której strony zacząć Islandię gryźć?

Odpowiedz

Nospam 3 stycznia 2011 o 0:38

Hej Marti! To zalezy co Cie interesuje, co chcesz robic? Skosztowac przysmakow Islandzkiej kuchni? Zobaczyc erupcje wulkanu? Jezdzic konno lub moze skuterem snieznym? Najlepiej wg. mnie rozkoszowac sie ta nicoscia gubiac sie z premedytacja we wnetrzu wyspy. Tylko nie zapomnij o kompasie i o mapie ;)

Odpowiedz