W maju 2013 roku wyruszyliśmy na dwóch niedużych motocyklach z Polski do Pamiru. We wrześniu znaleźliśmy się na granicy tadżycko – afgańskiej i postanowiliśmy zajrzeć do Afganistanu.

Dojeżdżamy do miejscowości Iszkaszim, a potem do Korytarza Wachańskiego – miejsca, gdzie na skutek izolacji, czas zatrzymał się przeszło sto lat temu.

Bartek Skowroński z kałasznikowem

1. AFGANISTAN, Iszkaszim. Po miejscowości Iszkaszim kręci się mnóstwo mundurowych obwieszonych bronią. Chcesz sobie obejrzeć ich karabin? Nie ma sprawy, normalna rzecz. (Fot. Marta Owczarek)

Mężczyzna z bazaru - zdjęcia z Afganistanu

2. AFGANISTAN, Iszkaszim. Główna ulica to bazar, na którym robimy zaopatrzenie na nadchodzące dni. Na zdjęciu handlarz pamirskimi czapeczkami. (Fot. Bartek Skowroński)

Afgańskie kobiety w burkach

3. AFGANISTAN, Iszkaszim. Burki, wykonane z nieprzewiewnego, sztucznego materiału, to obowiązkowy ubiór Afganek w Iszkaszim. Na szczęście turystek taki strój nie obowiązuje. (Fot. Marta Owczarek)

Kobiety z Korytarza Wachańskiego - zdjęcia

4. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. W samym Korytarzu Wachańskim nie spotykamy więcej burek. Kobiety noszą czerwone, powłóczyste stroje i zakrywają włosy chustami. (Fot. Bartek Skowroński)

Mieszkańcy Korytarza Wachańskiego w Afganistanie - foto

5. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Ludzie przerywają pracę w polu i wychodzą na drogę aby przyjrzeć się przybyszom. (Fot. Bartek Skowroński)

Mieszkanki Wachanu z dziećmi - foto z podróży

6. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Wachanki chętnie pozują do zdjęć, zwłaszcza, gdy mogą przy tym pochwalić się swymi dziećmi. (Fot. Bartek Skowroński)

Mieszkańcy Wachanu - zdjęcia z podróży przez Afganistan

7. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Z powodu bariery językowej rozmowa toczy się głównie na migi. Mimo że od dawnego ZSRR dzieli nas tylko rzeka, nikt nie mówi tu po rosyjsku, ani tym bardziej po angielsku. (Fot. Bartek Skowroński)

Wachańczycy - podróż przez Afganistan

8. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Niekiedy twarze Wachów wyglądają niezwykle swojsko. Zalicza się ich zresztą do Indoeuropejczyków. (Fot. Bartek Skowroński)

Dzieci z korytarza Wachańskiego - zdjęcia

9. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Gdy dorośli pracują, najmłodsze dzieciaki buszują w zbożu. Starsze pomagają rodzicom. (Fot. Bartek Skowroński)

Motocyklem przez Afganistan - zdjęcia z podróży

10. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Przymiarka do motocykla to nie lada atrakcja, nie tylko dla chłopaków. (Fot. Bartek Skowroński)

Krajobrazy Wachanu - foto

11. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Droga bywa wymagająca, lecz przez to jeszcze bardziej docenia się widoki, do których doprowadziła. (Fot. Marta Owczarek)

Korytarz Wachański - motocyklowa podróż przez Afganistan

12. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Całe życie Wachów toczy się na niewielkich poletkach wciśniętych między rzekę Pandż a Hindukusz. (Fot. Marta Owczarek)

Afganistan - krajobraz Wachanu

13. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. W wielu miejscach krajobraz jest zbyt surowy, aby osiedlili się tu ludzie. (Fot. Bartek Skowroński)

Rolnictwo w Korytarzu Wachańskim

14. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Jest wrzesień, trwają zbiory. Osły i krowy młócą kopytami ścięte kłosy aby oddzielić ziarno. Poganianie zaprzęgu to zazwyczaj robota dla małych chłopców. (Fot. Marta Owczarek)

Rolnictwo w Afganistanie - foto

15. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Ziarno zostało oddzielone. To był dobry rok, będzie dużo mąki. (Fot. Bartek Skowroński)

W Korytarzu Wachańskim czas cofa się o sto lat

16. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Narzędzia rolnicze, jakich do dziś używają Wachowie, często wykonane z drewna bez użycia gwoździ. To istny żywy skansen. (Fot. Bartek Skowroński)

Wypiek chleba w Afganistanie

17. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Zebrane ziarno trafia do młyna. Znów mamy wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie. (Fot. Marta Owczarek)

Piekarz afgański - foto

18. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Mąka gotowa. Można zabierać się do wypieków. (Fot. Marta Owczarek)

Mieszkańcy Wachanu zaciekawieni przybyciem podróżników na motocyklach

19. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Każdy nasz postój przyciąga gapiów. Milcząca obserwacja naszych zajęć: rozkładania namiotu czy pichcenia kolacji, potrafi trwać długie godziny. (Fot. Bartek Skowroński)

Bazar na granicy Afganistanu i Tadżykistanu

20. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Dziś na granicy afgańsko – tadżyckiej odbędzie się bazar. Dziesiątki afgańskich handlarzy tłoczy się czekając na otwarcie szlabanu, aby zająć jak najlepsze miejsca na targowisku. (Fot. Bartek Skowroński)

Handlarze z Afganistanu - zdjęcia z podróży motocyklowej

21. AFGANISTAN, Korytarz Wachański. Na bazar nie można wjechać samochodem ani motocyklem, dozwolone są tylko wózki. Handlarze ciągną stosy towarów i bywa, że się przeliczą. (Fot. Bartek Skowroński)

 

Marta Owczarek

Piękniejsza połowa duetu Byle Dalej... Razem z Bartkiem Skowrońskim objechali świat dookoła i napisali o tym książkę.

Komentarze: (1)

wojtek 28 marca 2015 o 15:31

Fotoreportaż bardzo przypadł mi do gustu, podobnie jak prezentacja na Kolosach, według mnie jedna z najlepszych, szczególne wrażenie zrobiła na mnie historia o chlebie.
Pozdrawiam

Odpowiedz