We wrześniu 2014 roku razem z Mariuszem Jachimczukiem odwiedziliśmy dwa kolejne afrykańskie kraje w ramach projektu W drodze na najwyższe szczyty Afryki. Tym razem zawitaliśmy do Gabonu i na położone w pobliżu wybrzeża tego kraju Wyspy Św. Tomasza i Książęcą.

I chociaż nie udało się w stu procentach zrealizować naszych planów, wyprawę uznaliśmy za niezwykle udaną, szczególnie pod względem fotograficznym.

Zdobyliśmy trudny i wymagający najwyższy szczyt Wysp Św. Tomasza i Książęcej – Pico de Sao Tome.
Ale przede wszystkim w Gabonie udało nam się odwiedzić miejsce, gdzie mieliśmy okazję fotografować mandryle, leśne bawoły, szympansy i goryla.

Zapraszam do obejrzenia kilkunastu zdjęć, a już wkrótce na łamach Peronu4 pojawi się relacja z naszej wyprawy.

Mężczyzna z Gabonu - foto z podróży

01. GABON, Makokou. Mieszkańcy Gabonu raczej stronią od obiektywu aparatu. Czasem jednak zgadzają się na zrobienie portretowego zdjęcia. (Fot. Robert Gondek)

Pigmeje z Gabonu - zdjęcia z podróży

02. GABON, okolice Iboundji. Pigmeje to jedna z około czterdziestu grup etnicznych zamieszkujących Gabon. (Fot. Robert Gondek)

Na szczycie Mount Iboundji - wyprawa do Gabonu

03. GABON, okolice Iboundji. Wędrówka na szczyt Mount Iboundji pozwoliła nam potwierdzić informacje, że jego wysokość nie przekracza 1500 m n.p.m.. (Fot. Mariusz Jachimczuk)

 

Goryle w parku Lekedi - zdjęcia z wyprawy do Gabonu

04. GABON, Park Lekedi. W Parku Lekedi na tzw. gorylim półwyspie, z pokładu niewielkiej łódki możemy obserwować jedynego goryla mieszkającego na terenie parku. (Fot. Robert Gondek)

Szympans z Gabonu - foto z wyprawy do Afryki

05. GABON, Park Lekedi. Jeden z kilkudziesięciu szympansów, którego zobaczymy stojąc na wiszącej przeprawie linowej w Parku Lekedi. (Fot. Robert Gondek)

Mandryle - małpy z Gabonu - foto

06. GABON, Park Lekedi. Najlepszym miejscem do obserwacji mandryli w Gabonie jest Park Lekedi. (Fot. Robert Gondek)

Stary samochód - zdjęcia z Sao Tome

07. WYSPY ŚW. TOMASZA I KSIĄŻĘCA, Sao Tome. Flota samochodowa na Wyspie Św. Tomasza należy chyba do najstarszej spośród państw całego kontynentu afrykańskiego. (Fot. Robert Gondek)

Pico de Sao Tome - najwyższa góra Wysp Świętego Tomasza i Książęcej

08. WYSPY ŚW. TOMASZA I KSIĄŻĘCA, Sao Tome. 17 września 2014 roku zdobyliśmy najwyższy szczyt Wysp Św. Tomasza i Książęcej – Pico de Sao Tome (2024 m n.p.m.). (Fot. Mariusz Jachimczyk)

Plaża w Afryce - foto

09. WYSPY ŚW. TOMASZA I KSIĄŻĘCA, Praia Jalé. Wyspy Św. Tomasza i Książęcą odwiedziliśmy w porze deszczowej. Dlatego widok plaży kojarzy się raczej z jesiennym polskim krajobrazem niż miejscem położonym kilka kilometrów od linii równika. (Fot. Robert Gondek)

Afrykański ptak - muchodławka

10. WYSPY ŚW. TOMASZA I KSIĄŻĘCA, Okolie Roça Sao Joao. Muchodławka wspaniała (African Paradise Flycatcher). (Fot. Robert Gondek)

Kobieta z Sao Tome - foto

11. WYSPY ŚW. TOMASZA I KSIĄŻĘCA, Sao Tome. Mieszkańcy Wysp Św. Tomasza i Książęcej, w przeciwieństwie do mieszkańców Gabonu, to wyjątkowo uśmiechnięci, pomocni i przyjaźnie nastawieni do odwiedzających ich kraj turystów. (Fot. Robert Gondek)

Na stronie Szczyty Afryki możecie zobaczyć zdjęcia wykonane podczas tej i innych afrykańskich podróży Roberta

Robert Gondek

Podróżuje po Afryce i nie tylko. Gdy wraca - biega, jeździ na rowerze, opowiada o podróżach, pisze artykuły, pokazuje zdjęcia i planuje kolejną podróż. Jego celem jest zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju. Prowadzi stronę Szczyty Afryki.

Komentarze: Bądź pierwsza/y