Ciosy zadawane łokciami, kolanami, głową, pięściami, stopami, dźwignie. Wszystko z pełną siłą i szybkością, tak żeby jak najszybciej pokonać przeciwnika na polu bitwy, po tym, jak w zamieszaniu straciłeś swoją broń. To Muay Boran – antyczna sztuka walki będąca mieszanką różnorodnych lokalnych stylów, „matka” dzisiejszego Muay Thai.

Muay Thai w Tailandii

1. TAJLANDIA, Bangkok. Stadion Ratchadamnoen, na którym odbywają się walki Muay Thai. (Fot. Jarek Czakański)

Ceremonia Wai Kru przed walka muay thai.

2. TAJLANDIA, Bangkok. Przed walką odbywa się ceremonia Wai Kru. (Fot. Jarek Czakański)

Muai Thai w Bangkoku - zdjęcia

3. TAJLANDIA, Bangkok. Najpierw bokser wita publiczność ukłonami i obszernymi ruchami ramion w stronę głowy. (Fot. Jarek Czakański)

Muay Thai - zdjęcia z walki

4. TAJLANDIA, Bangkok. Następnie wykonuje serię wolnych, uduchowionych, tanecznych ruchów charakterystycznych dla danego zawodnika oraz szkoły, z której się wywodzi. (Fot. Jarek Czakański)

Muay Thai - Bangkok

5. TAJLANDIA, Bangkok. Rytuał ten, oprócz wyrażenia szacunku, ma też na celu pomóc zawodnikowi skoncentrować się, rozluźnić ciało, rozładować niepokój i wypędzić z ringu złe duchy. (Fot. Jarek Czakański)

6. TAJLANDIA, Bangkok. Muzyka grana na żywo, jest integralną częścią Muay Thai. Flet, bębny, cymbały towarzyszą walce oraz ceremonii Wai Kru. (Fot. Jarek Czakański)

6. TAJLANDIA, Bangkok. Muzyka grana na żywo, jest integralną częścią Muay Thai. Flet, bębny, cymbały towarzyszą walce oraz ceremonii Wai Kru. (Fot. Jarek Czakański)

Muay Boran jest matka dzisiejszego Muay Thai

7. TAJLANDIA, Bangkok. Ze względu na wysoką urazowość walk, od połowy lat 20. XX wieku zaczęto wycofywać z ringu owijacze „kaad chuek” (specjalnie utwardzane i nabijane kamiennym żwirem, a według niektórych źródeł także szkłem) oraz wyłączać stosowanie bardziej destrukcyjnych technik, takich jak kopnięcia w krocze, dźwignie, rzuty czy uderzenia głową. Od tego momentu można mówić o współczesnym Muay Thai. (Fot. Jarek Czakański)

Wojownicy Muay Thai walcza ze soba przez pięć trzyminutowych rund.

8. TAJLANDIA, Bangkok. Walki planowane są na pięć rund. Każda z nich trwa trzy minuty. (Fot. Jarek Czakański)

Muay Thai to dość krwawy sport

9. TAJLANDIA, Bangkok. W Muay Thai walczy się nie tylko w dystansie. (Fot. Jarek Czakański)

Przerwa w walce muay thai

10. TAJLANDIA, Bangkok. W czasie przerwy sekundanci robią co mogą, by rozmasować obolałe od kopnięć mięśnie. (Fot. Jarek Czakański)

Większość walk rozstrzyga się przez nokaut

11. TAJLANDIA, Bangkok. Pojedynek można zwyciężyć przez nokaut, na punkty, przez wycofanie przeciwnika wskutek kontuzji, przez trzykrotne wyliczenie przeciwnika, niezdolność przeciwnika do obrony, poddanie przeciwnika, jego spóźnienie się lub jego dyskwalifikację. (Fot. Jarek Czakański)

Silny cios w zęby

12. TAJLANDIA, Bangkok. Lewy na szczękę… (Fot. Jarek Czakański)

Muay thai to także kopnięcia.

13. TAJLANDIA, Bangkok. … kolano na brzuch… (Fot. Jarek Czakański)

Nokaut w muay thai - zdjęcie z Bangkoku

14. TAJLANDIA, Bangkok. Tym razem walka wygrana przez nokaut. (Fot. Jarek Czakański)

Zwycięzca walki muay thai

15. TAJLANDIA, Bangkok. Po walce oczywiście chwila dla fotoreporterów. (Fot. Jarek Czakański)

Jarek Czakański

Poszukuje ludzi, ich prawdziwych twarzy i świata, jaki tworzą. Próbuje odnaleźć swoje miejsce na Ziemi, na szczęście bezskutecznie, więc póki co, delekuje się samym szukaniem.

Komentarze: Bądź pierwsza/y