Coroczny festiwal Naadam to największe święto w Mongolii. Do Ułan Bator, przyjeżdżają wtedy tysiące ludzi z najdalszych zakątków kraju oraz wielu turystów, by uczestniczyć w wielkim festynie, który towarzyszy zawodom.

Uczestnicy festiwalu Naadam mierzą swoje siły w trzech konkurencjach: zapasach, łucznictwie i jeździe konnej. Dwie pierwsze odbywają się na stadionach w centrum Ułan Bator, a ostatnia na otwartym stepie, 40 kilometrów od stolicy.

Zapaśnicy w tradycyjnych mongolskich strojach

01. MONGOLIA, Ułan Bator. Zapaśnicy w tradycyjnych mongolskich strojach oczekują na swoją kolej, by stanąć do walki. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

tradycyjny strój zapaśnika

02. MONGOLIA, Ułan Bator. Tradycyjny strój zawodnika składa się z odkrywającej pierś kamizelki, zwanej zodog, oraz skąpych majtek, shuudag. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

zapaśnicy nie sa dzieleni na kategorie wagowe

03. MONGOLIA, Ułan Bator. Masywni zawodnicy, często stają do walki przeciwko cherlawym chłopcom, bo podczas zawodów nie ma podziału na kategorie wagowe. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

walka zapaśników

04. MONGOLIA, Ułan Bator. Walkę wygrywa zawodnik, który zmusi przeciwnika do dotknięcia ziemi jakąkolwiek częścią ciała, poza stopami i rękami. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

kibice

05. MONGOLIA, Ułan Bator. Całe rodziny przyjeżdżają kibicować swoim ulubieńcom, tu: dziewczynka z namalowaną na policzku flagą Mongolii. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

mongolskiebuty z krowiej skóry, tak zwane gutul

06. MONGOLIA, Ułan Bator. Na festiwalu królują tradycyjne stroje, w tym mongolskiebuty z krowiej skóry, z wyszywanymi aplikacjami, tak zwane gutul.(Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

zagorzały kibic

07. MONGOLIA, Ułan Bator. Po kilku godzinach zapaśniczych walk, na trybunach pozostają jedynie najbardziej zagorzali kibice. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

zawody łuczników

08. MONGOLIA, Ułan Bator. Łucznicy występują w 10-osobowych drużynach, a każdy z zawodników ma do wykonania 4 strzały. Co najmniej 33 strzały każdej drużyny muszą trafić do celu. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

odległość do celu dla łuczników wynosi 75m

09. MONGOLIA, Ułan Bator. Mężczyźni wykonują strzały z odległości 75m od celów. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

łucznicy

10. MONGOLIA, Ułan Bator. Tradycyjny mongolski łuk zbudowany jest z trzech warstw: brzozowego rdzenia, warstwy rogu (kozła lub bawoła) oraz płytki ze ścięgien zwierzęcych. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

zawodnik udający się na pozycję strzelecką

11. MONGOLIA, Ułan Bator. Zawodnik w tradycyjnym stroju w drodze na swoją pozycję strzelecką. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

w zawodach biora również udział kobiety

12. MONGOLIA, Ułan Bator. W zawodach łuczniczych z powodzeniem biorą udział również kobiety. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

wielokrotna zwyciężczyni w trakcie zawodów

13. MONGOLIA, Ułan Bator. Wielokrotna zwyciężczyni Naadamu w skupieniu przygotowuje się do oddania strzału. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

trybuny z których widzowie obserwują końcowy odcinek wyścigu

14. MONGOLIA, Ułan Bator. 30-kilometrowy wyścig odbywa się na otwartym stepie, więc publiczność może zobaczyć jedynie końcowy odcinek morderczego biegu.(Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

kibice przed upałem chronią się parasolami

15. MONGOLIA, Ułan Bator. Kibice skryci pod parasolami, w upale oczekują na mecie na zaledwie kilkuletnich dżokejów. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

konie mongolskie

16. MONGOLIA, Ułan Bator. Konie mongolskie, choć bardzo małe, są duma narodową i każdy mieszkaniec stepu zaczyna jeździć konno, gdy tylko nauczy się chodzić. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

Popularną gra towarzysząca Naadamowi - shagai

17. MONGOLIA, Ułan Bator. Popularną grą towarzyszącą Naadamowi jest pstrykanie kostką zwaną shagai, zrobioną z kości owcy, do celu oddalonego o 10m.(Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

kibice

18. MONGOLIA, Ułan Bator. Podczas strzału zawodnika, drużyna przeciwna wydaje głośne okrzyki w celu zaburzenia jego koncentracji. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

Kasia i Marcin Paczek

Architekt i konstruktor. Postanowili zrobić sobie przerwę od codzienności i wyruszyć dookoła świata. Swoimi wrażeniami dzielą się na blogu www.paczkiwpodrozy.pl

Komentarze: 2

Michał 17 października 2012 o 21:23

Ciekawe zdjęcia ale i niesamowicie ciekawe zawody, nigdy o tym nie słyszałem. Ten 30 kilometrowy wyścig z 14tego zdjęcia to jest bieg czy konno ??

Odpowiedz

Kasia i Marcin 20 października 2012 o 10:04

Wyścig konny. Na Naadamie rozgrywane są tylko trzy główne konurencje: zapasy, łucznictwo i właśnie wyścigi konne.

Odpowiedz