Jest taki kraj, gdzie czas płynie wolniej, spokojniej… Gdzie nikt się nie spieszy, a w ciągu dnia trudno jest spotkać przechodnia na ulicy. Gdzie życie zamiera koło południa.

Popołudniowa sjesta przynosi kompletną ciszę i spokój. Wszystkie sklepy zamknięte – pozostaje pomarzyć o dobrym obiedzie i poczekać do otwarcia restauracji, późnym popołudniem. Miasta i miasteczka wracają do życia dopiero po zachodzie słońca.

Sur w Omanie

Nadmorskie Sur. W południowym słońcu trudno jest spotkać jakiegokolwiek mieszkańca, czy turystę. (Fot. Anna Krukowska)

02_Oman_Dzebrin_Ania Krukowska

W forcie Dżebrin, jak w całym Omanie, leniwie płynie czas. (Fot. Anna Krukowska)

Jest taki kraj o powierzchni niemal równej powierzchni Polski, który zamieszkuje zaledwie dwa miliony siedemset tysięcy obywateli. Kraj, w którym jeszcze trzydzieści, czterdzieści lat temu wiele osób mieszkało w domach z cegły mułowej lub liści palmowych, który miał zaledwie dziesięć kilometrów utwardzonych dróg, a w którym dziś… wszyscy jeżdżą po doskonałych drogach luksusowymi samochodami, głównie w białym kolorze.

03_Oman_domy_AniaKrukowska

Jeszcze 30 – 40 lat temu życie w Omanie toczyło się w opuszczonych dziś domach z cegły mułowej. (Fot. Anna Krukowska)

04_Oman_Nizwa_Ania Krukowska

Dziś tradycja i nowoczesność przeplatają się na każdym kroku. (Fot. Anna Krukowska)

Jest taki kraj gdzie stare forty i wieże od wieków strzegą wejść do portów i szlaków handlowych, którymi dawniej przewożono głównie kadzidło i miedź. Kraj, który od wieków kontrolował szlaki handlowe między Azją, a krajami Morza Śródziemnego. Kraj, który w czasach swojej świetności rozciągał swe wpływy od Iranu i Pakistanu, aż do Zanzibaru.

05 Oman Nizwa Ania Krukowska

Fort w Nizwa, pełnił strategiczną rolę stojąc na skrzyżowaniu szlaków karawan. (Fot. Anna Krukowska)

06_Oman_Maskat_Ania Krukowska

System rozlokowanych na wzgórzach fortyfikacji, górujący nad Maskatem, bronił wejścia do portu. (Fot. Anna Krukowska)

Jest taki kraj, gdzie ocean spotyka góry i pustynie. Kraj, o bardzo długiej linii brzegowej z pięknymi piaszczystymi plażami, zielonymi dolinami i malowniczymi górami. Gdzie piękno krajobrazu niemal nie jest zakłócane obecnością człowieka. Są takie plaże, do których wracają zielone żółwie, pokonując nawet 2,6 tysiąca kilometrów, by znieść jaja w miejscu, gdzie się urodziły.

Jest taki kraj, gdzie w zimie panuje piękne słoneczne lato, a latem temperatury nieznośnie przekraczają 40 stopni Celsjusza. Zimą jest tu szczyt sezonu turystycznego – przyjeżdżają turyści spragnieni słońca i pięknych widoków. I choć jest to szczyt sezonu i trudno znaleźć wolne miejsce w hotelu, to turystów jest wciąż tak mało, że trudno ich spotkać. Aż chciałoby się powiedzieć Nuda… brak akcji… nic się nie dzieje… jak w polskim filmie. Oman – wspaniały kraj na zimowe, lecz jakże piękne letnie wakacje.

08_Oman_Al_Hamra_Ania Krukowska

Opuszczona wioska w okolicy Al Hamra. (Fot. Anna Krukowska)

09_Oman_Ania Krukowska

Nad oceanem. (Fot. Anna Krukowska)

Anna Krukowska

Podróżuje od dziecka i tak jej zostało. Obecnie mieszka w Krainie Faraonów, gdzie przeżyła Egipską Rewolucję. Wciąż nie może nacieszyć się egzotyką Egiptu. Prowadzi bloga Kroniki egipskie.

Komentarze: Bądź pierwsza/y